“Mac face & body fondöten” için 279 yorum

 1. Cilt kusurum olmadığı için ve fondotenin ağırlığından hoşlanmadığım için (özellikle yazları) aşk yaşadığım mükemmel ötesi bb krem tarzı fondoten.kesinlikle süngerle uygulsanmamalı emiyo çünkü ben en iyi real techniques’in buffing brush’ı ile uyguluyorum fırça izi de oluşmuyor ayrıca fotograflarda çok güzel çıkıyo teniniz

 2. Bugün bir gazla satın aldığım fondoten. Hayir nasıl bir gazsa¸ hem 31€ ya aldım hem de yağlı ciltliyim. Bb krem kullanmayı bırakma kararı aldığım için ince bir fondoten almaya karar vermiştim¸ bu geldi şansıma. Ama ülkemde daha ucuz olduğu için kendi kendime bayaa kızdım. Umarım memnun kalırım da en azından paraya acımam:(

 3. Annemin satin alip¸ ‘bu ne bicim fondoten’ diyip geri vermeye calistigi¸ cok populer olan urun. Evet geri almadilar tabii ki. Keske cilt tonlarimiz ayni olsaydi da bana transfer olsaydi bebegim¸ ama maalesef baska bahara kaldi gene kavusmamiz.

 4. tanım: hayatımın aşkı.bittikçe mutlaka alacağım¸ baş tacım benim. şahsen sivilce vs lekeleri studio finish ile kapatıp üzerine bu fondöteni uygulayıp mükemmel görünüm elde ediyorum.

 5. cildi bebek gibi gösteren fondöten. eğer kapatılması gereken ciddi kusurlar yoksa yüzde¸ tek başına¸ şahane bir doku yaratmaya yeter.

 6. Yagli ve hatta karma ciltlerin uzak durmasi gereken bir ürün. Kapaticiligi çok az ama gerçekten çok dogal duruyor. Islak bitisli¸ pudrayla sabitlenek gerekiyor ama çok kolay bulasma ozelligine sahip.Bu ürünü vücuda nasil uyguluyorlar onu anlamiyorum¸ insanin kiyafetlerine falan geçer yahu.

 7. arada bir kullanmak için almak istediğim ama cildim karma olduğu için korktuğum fondöten. yanaklarım falan bu ara kuru¸yüzüme bir canlılık gelsin istiyorum. ama t bölgesi beni çekindiriyor.

 8. ne seninle ne sensiz ilişkisi yaşadığım ciltte yarattığı o ışıltıya aşık olup¸ cildimi yağlandırmasından nefret ettiğim fondöten.

 9. Karmaya dönük kuru ve problemsiz cildim için ilk kez aldığım fondötendir kendisi. Aslında renk eşitlemek için daha koyu ve kremsi bir ürün alacakken son anda satıcı tarafından uyarılmış ve cildim için çok daha doğru bir seçim olan bu ürüne yönlendirilmiştim. İyi ki de öyle olmuş. ten makyajından fazla hoşlanmayan biriyim. Yalnızca tek kat sürüyorum¸ varla yok arası gibi bir şey oluyor. Çok naturel ve glowy bir duruşu var. Ama bana bu fondöten “renkli nemlendirici” gibi geliyor. Bildiğimiz fondötenlere göre çok daha ince kıvamlı¸ su gibi bir ürün.

 10. Çok çok ince yapılı ve ıslak bitişli bir fondöten çok kolay uygulanır ve sağlıklı ¸fresh bir cilt görünümü sağlar. bayılarak kullandığım bi fondöten kesinlikle parasını hak ettiğii düşünüyorum.

 11. Bir anda neden bu kadar popüler olduğunu anlayamadığım fondoten. Yıllardır var. Bir anda blöggerlar övmeye ve herkes çılgınca bu ürünü istemeye başladı. Tam bir kında sexy durumu var. Onda da önceden kimi blöggerlar ruj koleksiyon yazılarında öylesine bir değinip geçerken şimdi yine aynı blöggerlar “efsane ürün” olarak falan tanımlıyor. Anlamadım valla garip bir sürü psikolojisi durumu söz konusu sanırım.

 12. Bir iki gündür kullanıyorum¸ sevdim ben bu fondöteni. Alırken kız c1’ide n1’ide denemişti¸ ben c1’i seçtim. Çok hafif formlu¸ sadece renk eşitlemekten başka bir işlevi olmamasından ötürü¸ n1’de olabilirmiş. Zaten aynı durmuşlardı yaklaşık. Çalkalamayı unutursanız su gibi akıyo ilk önce¸ yani çalkalamakta fayda var. Dediğim gibi yapısı çok hafif¸ kapatıcılık aşırı düşük¸ hatta benim bir çok bb/cc kremimden daha az. T bölgemi pudrayla sabitledim¸ cildimde kusma yapmadan 4-5 saat kaldı. Adı nedeniyle ben bulaşma yapmaz diye düşünüyordum. Ama asla bulaşmıyor diyemem¸ telefonla konuşurken çok az bi bulaşma oldu.

 13. C1 rengini aldım koyu durdu. N1 aldım iyi oldu. Bende kalıcı olmayan¸ sıfır kapatıcılık sunan¸ parlak bitişi ile belki yağlı ciltlerin sevmeyeceği fondoten. C1 i varken hiç sevmezdim. Şimdi biraz daha seviyorum. ama mufe face and Body den sonra pek yüzüne bakmaz oldum.  burada cildimde duruşu da var.

 14. kapatıcılığının çok çok az olduğuna emin olarak gittim ama bir şekilde alıp geldim. 1 haftadır kullanıyorum. gayet şaşkınım çünkü kapatıcılığı gayet yüksek bence. şöyle ki¸ az bir miktar dağıttım elimle¸ su gibi zaten. birkaç saniye sonra kuruyup oturduğunu hissettim. az bir miktar daha alıp bu sefer süngerle uyguladım ve cidden şaşırdım çünkü hem yok gibi hem de çok kapatıcı. geç bile kalmışım almak için. esmere yakın sarı alt tonlu buğdaylar için c2 iyi hoş.

 15. Günlük bir fondöten ama bilinen bir marka olduğu için içeriğinden emin olduğum için kullanmayı sevdiğim bir fondöten açıkçası. Fazla lekem yok ama daha kapatıcı bir ürünü tercih ederim. Yazın güzel ama…

 16. 21 yaşında sahip olduğum ilk ve tek fondötendir. üç aydır özel günlerde¸ akşamlarda kullanıyorum¸ başta bende sivilcelenmeye sebep olsa da üç dört kullanımdan sonra bu sorun ortadan kalktı. belki baz kullanmaya başlamamla alakası olabilir ama her şekilde bu ürünü 3 hatta 4-5 kere deneyin ve öyle karar verin. ilk kullanmanızda sivilce yapmış olabilir fakat bunun sebebi cildinizin ürüne alışması da olabilir. sonuç olarak hafif yapılı¸ mua’ların başka hiçbir fondötenin yapısına benzetemediği az kapatıcılıklı yağlı ciltliler dışındakilerin kullanabileceği başarılı fondöten.

 17. n1 rengini kullanıyorum. İlk etapta parıl parıl parlamasından hiç hoşlanmadım zaten kapatıcı bir üründe değil. Fakat birkaç yabancı blogger’ın uygulamasına baktım ki en güzel uygulama şekli şöyle¸ ilk katı geçtikten sonra ikinci kat için bir kaç dakika bekliyoruz. Daha sonra ikinci katı sürüyoruz¸ hatta üçüncü katı da sürebiliriz hiçbir abartısı olmuyor bu şekilde bilakis kapatıcılık oranı artıyor. Daha sonra alın ve burun bölgesine parlamayı alması için bir pudra geçtik mi işlem tamamdır.

 18. 2007 yılında sanırım¸ çekim için fondöten arıyorum diye akmerkez mac mağazasına girip çalışanların tavsiyesi üzerine aldığım fondötendi.hangi akla hizmet bana verdiler bunu anlamadım. ben diyorum cildim pürüzsüz gözüksün¸ çekim için olacak¸ kapatıcı olsun¸ verdikleri fondötene bak.cildim çil ve güneş lekeleri var bu sebeple kapatıcılık benim için çok önemli¸ onuda geçtim cildim yağlı. yani hiçbir açıdan bana uymadı bu fondöten.bb kremlerin atası gibi birşeydir face&body. kuru ciltliyseniz ve sadece renk eşitliği istiyorsanız sizin olayınız budur.benim gibiler ise koşarak kaçmalılar…

 19. Lise zamanımda beyaz rengini alıp fondotenimi açmak adına kullanırdım kendilerini. Cildim karma fakat kışın kuruyan bir cilde sahibim baharla beraberde yağlı cilde dönüşebiliyorum. Bu fondöten beni disko topuna çeviriyor. O kadar rahatsız oluyorum ki cildimde 3 4 saat sonra ağırlık yapmaya başlıyor. Sivilcelerim de çıktı bu yüzden. Güzel ve hafif bir fondöten çok güzel bir duruşu da olsa bile karmadan yağlıya dönük ve yağlı ciltlerin bence koşarak kaçması gereken bir fondötendir kendileri. Pudra ya da mat bir bazla bile durdurulmuyor bendeki yağlanması ve her yere de bulaşması cabası 🙂

 20. Cildimde leke¸sivilce vb. yok çok şükür. Bugüne kadar fondoten kullanma ihtiyacı duymadım. Bazen kompakt fondöten kullanırdım ama bu kadar övülünce denemek istedim¸ küçük boyunu aldım. Cildimin rengini eşitledi ve güzel bir ışıltı kattı. Zaten kuruluktan şikayetçi biri olarak çok beğendim nemlendirmesini. Ayrıca allığı tuttuğunu farkettim. Ancak çok fazla yüzde kalınca hafif parlama yapıyor hafif bi ağırlık hissi veriyor. Transparan bir pudrayla kontrol altına alınabilir bence.

 21. bence en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de ürünün kocaman olmasıdır.genelde fondötenlerin 30ml olduğunu düşünürsek¸ 120ml’lik face and body ilk olarak gramajıyla cezbediyor bence.

 22. kış aylarında pul pul dökülen¸ kupkuru ve cansız cildimi normal ve sağlıklı gösterebilen tek fondöten. kullanmadan önce çılgınca çalkalıyorum¸ parmaklarıma döküp biraz birbirine sürterek yapısının değişmesini bekliyorum ve nemlendirici sürer gibi yüzüme¸ boynuma ve açık ise dekolteme uyguluyorum. fırça ya da süngerle kullandığımda sonuçtan memnun kalmadım¸ youtube’ta en iyi uygulamanın parmaklarla olduğunu izlediğimden beri bu şekilde yapıyorum. başımın belası kuruluk nedeniyle pudra kullanamıyorum¸ dolayısıyla tamamen sabitlenmesi için yaklaşık yarım saat beklemem gerekiyor ama aynı şey tüm fondöten vb ürünlerde geçerli olduğundan dert etmiyorum. beklentim kapatıcıktan ziyade cildimin canlı ve hatta “normal” görünmesi olduğu için beni fazlasıyla tatmin eden bir ürün. gün sonuna kadar dayanıyor¸ herhangi bir akma bulaşma görmedim bugüne kadar. malesef herkese şiddetle öneremiyorum¸ yağlı/karma ciltlere uygun olmayabilir.

 23. c2 rengi tam benim rengim¸ yanlız kapatıcılık namına bir şey yok¸ yüzdeki renk tonunu eşitliyor¸ biraz canlılık birazda kadifemsi bir görünüm sağlıyor.

 24. Az kapatici¸ ıslak bitisli¸ hafif fondotendir.Fakat mağazada deneyip almama rağmen c2 rengi bana koyu gelen fondotendir¸ renk önerisi yapmak isteyen mesaj kutumu aydinlatsin lutfen.

 25. hafta sonu aldım. Burada yazan pek çok tespitin doğru olduğunu da gördüm. Bildiğiniz hiçbir şeyi kapatmıyor. Su gibi sürüyorsun yüzüne eğer pudra ile sabitlemezsen yok farzet zaten . Evet günlük hayatta bir yere giderken kullanması rahat olabilir ama verdiğim paraya acımadım desem yalan olur çünkü benim yüzümde güneş lekeleri var ¸maske gibi olmasın tamam ama biraz kapatsın yaaa.

 26. bir mua’nın yanlış yönlendirmesi sonucu cildime göre çok koyu bir rengine sahip olduğum (c2) fondöten. ne yazık ki başka fondötenlerle rengini açmaya çalışarak kullanabiliyorum ancak. elimdeki de büyük boyu bir de¸ sür sür bitmez. gördükçe asabım bozuluyor. takas başlığında görücüye çıkacak galiba¸ yakındır.

 27. İlk sürdüğümde yapısı ve dokusu dolayısıyla(belirtilmiş daha önce¸ başta glowy sonra satın yapısına geçiyor) aradığım fondoteni bulduğumu düşündüm. Gerçekten çok güzel bir bitişi var. Fotoğraflarda da oldukça güzel duruyor.Ancaak¸ 2 gün sürdüm ve 3 tane kocaman sivilcem çıktı. Regl dönemine bağlamak istiyorum bunu birkaç şans daha vereceğim¸ umarım sivilce yapmaz da kullanmaya devam edebilirim.

 28. sürdüğüm gün öğrencilerimden birinin hocam sizin yüzünüze ne olmuş? sanki böyle terlemiş gibisiniz demesinden sonra soğuduğum fondöten:( bu arada sıfır kapatıcılık¸ tabi ki de bana uymadı bu yönüyle de 🙁

 29. karmayım ve başından beri hayatta bana uymaz parlatır diye düşünürken denemem için vermişlerdi ve şimdi tam boyunu kullanıyorum. likitten hafif pudraya dönüşen bir kıvamı ve güzel ince bir kapatıcılığı var ama ölçüyü fazla kaçırıp üstüne çok koşturmalı bir güne başladıysanız gün sonunda parlama yapması da olası. ben daha çok serin havalarda ve sakin bir iş gününe başlayacaksam tercih ediyorum ofis ortamına daha uygun bir fondöten..

 30. Ezelden beri kullanmaya çok hevesli olduğum fakat yağlı cildimle pek barışık olmayan dillere destan fondoten. Roaccutane kullanıyorum şimdi¸ nasıl olur diye düşünmeden edemiyorum¸ cüzdanım kaşınıyor vallahi.

 31. Takas sonucu bugün elime geçen fondöten. Bendeki c2 rengi. Burda neden böyle yerden yere vurulduğunu anlayamadım doğrusu. Benim gibi kuru cilde sahipseniz günlük kullanım için gayet kullanışlı bir ürün. Sürdükten sonra üzerine transparan pudra geçtim¸ Yüzümde hiç ağırlık yapmadı. kapatıcılığı çok değil evet¸ ama günlük kullanım için yeterli düzeyde kapatıyor bence. Renk tonunu eşitleyip sağlıklı bir ışıltı verdi. Benim gün içinde kullanmayı düşündüğüm fondötenle ilgili beklentilerimi karşıladı. Ama yok¸ kapatıcılığı harika olsun¸ yüzümde kalıp gibi dursun ıslak bitiş istemem diyorsanız bu ürün pek sizlik değil.

 32. bb krem kapatıcılığında¸ glowy bitişli bir fondoten. bu kadar az kapattığını bilseydim bb krem alırdım zira garnier bb krem bu fondotenden daha kapatıcı.

 33. Benim gibi Yağlı ciltli cicişlere kullanim tavsiyem¸ sürdükten sonra üzerinden yağ emici kağıtla geçmeleridir. Pudra gibi kat oluşturmuyor ve o saçma terli gibi görünen parlaklığı alıyor. Ha derseniz ki kardeşim ben zaten parlaklığı için kullaniyorum¸ ona bişey diyemem.ben sadece inceliği icin ve bb krem kullanmayı bıraktığım icin kullanıyorum.

 34. önceleri elle sürülmesine inanıyordum internetten okuduğum izlediğim şeyler doğrultusunda fakat bugün yüzüme parmaklarımla minik noktalar halinde uygulayıp mac’ten verdikleri bende son kalan üçgen beyaz süngerle yüzüme bastırarak ve yedirerek dağıttığımda mükemmel bir sonuç aldım. ellerimde sürdüğümde burun kenarlarımda pütür pütür duruyordu çoğu zaman¸ bu yöntemle hiç öyle olmadı¸ o kadar doğal durdu ki. hem önceden yüzüme pıtpıt sürdüğüm için sünger fazla ürün de yutmadı. ve en önemlisi daha az ürünle daha doğal bir sonuç yakalayabildim¸ ellerimle bu ayarı tutturamıyordum. bundan sonra biryerlerden bulup süngerle uygulama yapacağım. face and body’yi yeniden keşfettim desem yeridir.

 35. aldığım günden beri hayatımın fondöteni olmuştur kendisi. her gün bıkmadan usanmadan kullanmaya devam ediyorum. yapısını duruşunu çok da anlatmaya gerek yok herkes biliyor aslında. kuru cildimin en iyi dostu diyebilirim. alın aldırın.

 36. incecik su gibi bir yapısı var¸ yoğun kapatıcı isteyenler için hayal kırıklığı olabilir¸ ancak cildinizde sorun yoksa özellikle de yaz ayları için süper bir ürün¸ ıslak ve canlı duruyor.

 37. verilen paraya değmeyen ürün. bu ürün için söyleyeceğim tek cümle “ben bundan bi halt anlamadım” olur. Neye derman oluyor anlamadım ama sürüyorum işte. Öncesi sonrası arasında hiçbi fark görmüyorum. Mikroskop kullanmak lazım belki o ışıltılı canlanmış dengelenmiş cildi görmek için.Aylar sonra gelen edit: bitse yine alırım! gerçekten cildi sağlıklı¸ renk tonu eşitlenmiş gösteriyor ve bence yüzünüzde ten makyajı oldugunu da kimse anlamıyor. 3-4 hafta önce trekkinge gidicektim ve pazar sabah 6:30da uyanmam gerekiyordu. Bi uyandım tövbe estagfurullah bi şeye benziyorum. Hemen face&body uyguladım. Tüm gün o kadar da terlememe rağmen bütün fotoğraflarda cildim insan gibi çıktı. benim için “şunu süreyim de tipim düzelsin” malzemesi olmuştur.

 38. Bu fondoteni sevebilmeniz için fondoten de hangi kıstasları aradığınız çok önemli.Fondoten incecik yapıda¸ suya dayanıklı deseler de bu deneyi bir de adana da yapsalar bakalım maksimum bir saat dayanıyor bu sıcakta bu benim adıma eksi puan¸ kapatıcılığı yok denecek kadar az su gibi hatta bazen kızarıklıkları dahi örtemiyor.Bana göre bu ürün yalnızca kısa bir süreliğine parlayan aydınlık bir görüntü veriyor.Tek artısı bu. Ama bu kadar az kalıcılık ve bu kadar az kapatıcılık beni kesinlikle tatmin etmedi.Bir daha almam.

 39. bu aralar en sevdiğim fondötenim.bendeki rengi c1. cildimle bütünleşen bir renge sahip hemen hemen. biraz koyu kalsada zamanla cilt rengimle bütünleşiyor. cildi çok sağlıklı gösterdiği bir gerçek.ancak beklentinize göre değişicektir. cilt kusurlarınız yoksa benim gibi renk eşitsizlikleri için kullanırsanız bence çok memnun kalırsınız. ben en güzel sonucu parmaklarımla elde ettim. cilt kusurlarınızı önce bir kapatıcı yardımıyla kapatarak kullanırsanız çok hoşunuza gidicektir.

 40. karma cilt tipime rağmen lise son sınıfta mezuniyet fotoğraflarında güzel çıkacağına inanarak aldığım ve vazgeçilmezim haline gelen fondöten. ben c2 rengini kullanıyorum¸ büyük boy şişesini yaklaşık 18 ay gibi bir sürede bitirdim ve hiç bozulma sorunu yaşamadım. kapatıcılığı oldukça az ancak gerçekten de birkaç kat uygulamaya müsait¸ fotoğraflarda çok güzel çıkan¸ su gibi¸ dağıtması kolay¸ bende en iyi sonucu parmaklarla veya real tecniques expert face fırça ile veren bu fondöten plastik şişesiyle seyahatlerde taşınmak için de ideal. en çok kuru ve normal ciltlilere öneriliyor. ben karma cildimde t bölgemi transparan pudra ile sabitleyerek kullanabiliyorum. ayrıca bu fondöteni yapısı çok kalın¸ kuru ve kapatıcı fondötenlerinizle karıştırıp denemenizi de kesinlikle öneririm. hem kapatıcılığı artar hem de hafif ve maske gibi olmayan bir sonuç elde etmiş olursunuz.

 41. ben bu fondöteni çok sevdim ya. kapatıcılığı pek yok ama cildi güzel aydınlatıyor. renk tonunu eşitleyip güzel ve doğal toparlıyor cildi. sanki dağıtırken bile yok gibi hissettiriyor¸ fakat cildine ne sürdün çok hoş görünüyor iltifatı da aldırıyor bazen. özellikle yazın çok ideal. altına neredeyse her zaman loreal in lumi bazını sürüyorum. çünkü çok kuru ciltliyim biraz daha aydınlık görüntü versin istiyorum. ikisi çok iyi ikili bence.

 42. sivilce probleminiz varsa pek işe yaramayan fondötendir fakat cildiniz sorunsuzsa kapatıcılığı pek hoştur aydınlatır abartısız bir yaz makyajı için idealdir.

 43. İnce yapılı olmasına rağmen cildime sürdüğümde bir türlü rahat edemediğim fondöten¸ kendisini sabitlememesinden mi bilemedim. kuru cildimde harikalar yaratmadı¸ nemlendirme özelliği yok¸ cildim çok kuruysa homojen görüntü veremedi. renk skalası da yetersiz¸ n1 rengi en bronz olduğum zamanlarda bile cildime koyu geliyordu. gaza gelip almamak lazım¸ mutlaka mağazaya gidip deneyin derim.

 44. Şimdiye kadar kullandığım tek fondöten. Günlük hayatımda ten ürünü kullanmayı zaten sevmiyorum. Haftada bir ya da iki özenesim geldiğinde de sadece bunu kullanıyorum ve bir ömür de kullanmaya devam edicem sanırım. Başta sadece ince yapılı olduğu ve tere neme dayanıklı olduğu için satın almıştım. Ama bunu ilk sürdüğüm gün bir erkek arkadaşımın -bilirsiniz erkekler pek dikkatli olmazlar- “sen de bir güzellik var böyle yüzünde ayrı bir güzellik var” demesiyle vay be dedikten sonraki gün başka bir arkadaşım “gizli gizli o sivilce ilaçlarını falan kullanıyorsun dimi cildin resmen kusursuz bebek gibi napıyorsun böyle” diyip yüzümü elleyip mıncırmasına rağmen yüzümde fondöten olduğunu anlamamıştı. Ben ince bir tabaka halinde genelde elimle bazen fırçayla sürüyorum. Kapatıcılığı çok az evet ama yok değil. Cildinizi maske gibi kapatmak yerine sağlıklı bir şekle sokuyor bence. Benim sivilce leke sorunum yok ama kızarıklıklarımı ve büyük gözeneklerimi çok güzel kapatıyor. E bir de cilde verdiği o ışıltı hiçbir şeye değişilmez.Üzerine kesinlikle pudra sürmüyorum. Macteki mua pudra sürerek ışıltısını kapatmamamı söylemişti. Sadece geçenlerde havanın sıcaklığı yüzünden burnumun yanlarına pudra sürdüm. Arada öyle küçük süprizler yapıyorum. Ama son zamanlardaki sorunum doğru süremediğimi düşünüyorum. İlk zamanlardaki gibi cildimle bütünleşmiyor. Altına ne sürmem gerektiğini ise hiç bilmiyorum. Neyle sürmem gerektiğini de. Çaresizim sözlük tek sevebileceğim fondötenden de soğumak istemiyorum.

 45. en sevdiğim fondöten!Bu fondötenden sonra başka bir fondöten alacağımı¸ arayacağımı düşünmüyorum açıkçası.Özel günlerde¸ gecelerde kullanmak için bir fondöten istiyordum (gün içinde yüzünü inanılmaz şekilde elleyip duran ve yüz makyajından rahatsız olan biriyim) ve uzun araştırmalarım sonucu mac mağazasına doğru yol aldım. Karma ciltliyim ve bu fondötenle çok iyi anlaştım. çok mat görünümden hoşlanmıyorum açıkçası. sağlıklı bir ışıltı ve renk katıyor yüzüme. roaccutane tedavisi gördüm fakat cildimde birkaç leke kaldı. kapatıcılığı çok az olduğu ve çok ince bir fondöten olduğu için lekelerimi kapatmıyor ama zaten çok da önemsemiyorum. fondöteni ilk sürdüğümde gören herkes yüzüne ne sürdün çok güzel duruyor demişti hiç unutmam.ürünün kalıcılığı çok yüksek değil ama pudrayla sabitleyince kalıcılığı inanılmaz artıyor. yüzünü elleyip duran ve yüz makyajından rahatsız olan ben hiç rahatsızlık çekmiyorum çünkü gerçekten çok çok ince.

 46. Öncesinde kapanası bölgelerinizi bir kapatıcı yardımıyla kapadıktan sonra face and body nin yarattığı harikaları başka fondötende göremedim. İncecik olmasıda cabası <3Normal kışları da kuruya dönük cildim var n1 rengi de n2 rengide gayet güzel oluyor sürdükten 10 dakika sonra oturuyor ve saatlerce canlı bir görünümle gülücükler saçabilirsiniz.Yakın arkadaşım doğum günü hediyesi olarak almıştı burdan ona yüz milyon kere daha teşekkür ediyorum bittikçe de alırım¸hiçte acımam 🙂

 47. yıllardır c3 rengini kullanıyorum¸ “ben nötr’um¸ bu c serisinin sarılığı çok fazla” diye düşünüyordum ama tembellikten de değiştirmemiştim açıkası. geçenlerde yeniden almaya gittiğimde mua “c3 mü??? yanlış biliyorsun sana c1 uygun canım” diye c1’i elime tutuşturdu. baya bildiğin kara kaşlı kara gözlü bi insanım ben¸ hayatım boyunca pek bir şeyin en açık rengi olmadım yani. meğerse benim sarılığı fazla dememin sebebi resmen kendime iki ton koyusunu almammış. gerçi onu da başka bi mua vermişti. neye göre verdi acaba? bir de şu an her gün 50 derecede yaşamaktan gerçekten yandım¸ tarzan gibiyim. bence çok ince olduğu için tonların arasındaki fark çıplak gözle zor görülüyor¸ atla deve bir fark yok hangisini sürersen sur. başka mantıklı bir açıklama bulamıyorum. bu yüzden rengini tam tuturamayan başlangıç seviyesindeki cicişler için de ideal bir fondoten.

 48. n1 var bende o da koyu geliyor¸ dikkat ettiğim şey uzun süre kullanımda sivilce yapıyor studio fix fluid gibi. mac fondötenlerin içeriğindeki bir maddeden kaynaklı mı bilemiyorum ama her gün kullanamıyorum kendisini

 49. bana da tenime koyu olan c3 vermişlerdi. sarılığı çok fazla ama gördüm ki bence c1 in de sarılığı fazla. bir de hep terli gibi yüz¸ bilmiyorum sağlıklı göstermesinden öte beni hep sarılıklı gibi gösterdi. çok da ince yapısı. o gün alnımda yanağımda sivilce çıkmış ise orta şiddette asla kapatmazdı. bunun yerine loreal lumi kullanmaya başladım daha sevdim.

 50. kapatıcılığı çok çok az ama ciltte şahane duran bir ürün. biz kendisiyle ancak kışın anlaşabiliyoruz çünkü cildim karma ve yazın kullanmak imkansız diyebilirim.

 51. C2 rengini yanlis renk seciminden dolayi almis oldugum ve sadece yazin bu tona ulasabildigim icin yazin benim yagli cildimle iyi gecinemiyor. Kapaticiligi yok gibi ancak ben ilk surdugumde ve yuzum yagli olmadiginda da urunun cildimde durusunu begenmedim. Herkesin ovdugu gibi basarili bir fondoten degil bence.

 52. Çok ince ve tabiri yerindeyse su gibi bir yapısı var ama hiçbir zaman şikayetçi olmadım. Cam şişe olmaması da beni şaşırtmıştı ama plastik de olmadığını umut ediyorum umarım değildir yani. Kullanımı çok çok rahat biraz ıslak görünümlü. Kapatıcılıktan çok renk eşitlemede muazzam olduğunu düşünüyorum ben. C1 rengini kullanıyordum ben kapağı kapalıyken çalkalayınca biraz taşma yapıyor açıldığında aman dikkat. Hafif ama güzel eşitleyen bir fondöten istiyorsanız size göre diyebilirim. Ben yağlı cilde sahibim ama üzerine pudrayla sabitleme yaptığımda hiç rahatsız etmedi beni.

 53. En sevdiğim fondötenlerden. Çok ince yapılı¸ su gibi fondöten. Parlak durduğu için yağlı ciltler çok sevmeyebilir. Ama matlaştırıcı bir bazla da kullanılabilir. Karma cildimde bazen t bölgeme rimmel london’ın stay matte primerini kullanıyorum.Yaz tatiline gittiğimde götürdüm yanımda. Bazı akşamlar makyaj yaptığımda kullandım ve neden bu kadar sevdiğimi tekrar anladım. Bu fondöten kadar cilt gibi duran başka bir fondöten kullanmadım. Örneğin cildinizin bir yeri soyuluyor diyelim üstüne fondöten sürerseniz nolur? Pütür pütür¸ bembeyaz¸ olduğundan çok daha fazla soyuluyormuş gibi gözüken bir cilt. Bu fondötende ise o cilt gibi görünüm devam ediyor. Soyulan böyle ne bir eksik ne bir fazla belli oluyor. Ve ciltteki renk eşitsizliği gitmiş¸ sağlıkla parlayan bir sonuç ortaya çıkıyor.

 54. yazın bittiği şu sıralarda benim yağlı cildime o kadar da kötü gitmeyen fondöten. korka korka kullandım ilk seferde çünkü çabuk parlarım diye korktum ve c1 rengi fazla sarı geldi bana . parlama sıkıntısını matlaştırıcı efekte sahip güneş kremim solante acnes spf 50+ güneş koruyucu losyon ve ardından transparan pudram essence all about matt kompakt pudra ile kontrol altına alabildim ve önceki mat bitişli fondötenimin duruşuna göre yüzüme daha doğal bir bitiş sağladı. ciltteki hiçbir şeyi kapatmaz diyorsunuz başta çok ince geliyor yapısı fakat sürdüğünüzde bir bakmışsınız tek ton bir cilt¸ sadece göz altına çok etki etmiyor. kısacası memnun kaldım bu fondötenden¸ fondöten sürmüşüm hissi uyandırmadan cildinize güzel bir görüntü veriyor. sadece tek bir şüphem var o da cildimde komedonumsu küçük sivilcelere neden olması. inşallah sebebi o değildir

 55. fondoten olayını benimseyemememde etkisi büyük olan fondotenlerden. fondotenden beklentiniz biraz parlaklık versin ama kapatıcılık olmasa da olur ise tercih edebilirsiniz.

 56. Buradan takas yoluyla beyaz rengini edindim. Sephora yüksek kapatıcılı fondotenimin rengini açmak için kullanıyorum. Bu iki karışımla hayatımın fondotenini elde ettim diyebilirim. Face & body sayesinde highlighter kullanmama gerek kalmadı. Çok doğal aydınlık bir yüzüm oluyor. Canlı ve fresh görüntü sevenlere öneririm. Ha derseniz ki yav sen karışımını anlatmışsın napalım biz bunu diye sadece face&body kullanımımı da anlatim.Eğer kapatıcıya ihtiyacım yoksa sadece canlı ve aydınlık bir yüz istiyorsam direkt face&bodyi yüzüme sürüp eklips süngerle dağıtıyorum. Ve bitti. Çok parlayan yerler olursa mat pudrayla matlaştırın. Böylece kontür etkisi de elde etmiş oluyorsunuz.

 57. çalınan ilk kozmetik ürünümBu ürünü aldıktan sonra bir daha asla başka bir ürün arayışına girmedim çünkü ben zaten fazla kapatıcılık sevmiyorum¸ cilt tonumu dengeliyor ve cildimin onu sürdükten sonra bile nefes alabildiğini hissediyorum ve bu benim için en önemli nokta. Bunun dışında kullandığım tüm fondotenlerde kendimi hasta gibi hissediyorum. edit: bunun yerine bb krem derken ciddi misiniz yoksa yazarken sırıtıyor musunuz? Bb kremleri yeterince kullanmış biri olarak NÖööğh diyorum ve ışıltını yemek istiyorum face&body <3

 58. yaklaşık 1 aydır falan kullanıyorum.daha önce testerını kullanıyordum baya gidiyor.iki hafta önce de gittim aldım.yüzümde leke sivilce gibi sorunlar olmadığı için çok severek kullanıyorum.yapısı gerçekten çok ince.diğer kullandığım ten ürünlerinde gün sonuna doğru cildimde böyle bir ağırlık¸kuruma hissederdim ama bu fondöten hiç ağırlık yapmıyor.ten rengimi eşitleyip çok güzel böyle ıslak-aydınlık bir şekilde duruyor.zamanla o ıslak bitişi gidiyor ama tek sevmediğim yönü orası.yazın bence çok hafif bir pudra geçmek gerek ama kışın ben gerek duymuyorum. kalıcılığı bence iyi ama ilk sürdüğüm gibi gün sonunda dursun diyorsanız sizi tatmin etmez.renk seçimi konusu biraz sıkıntılı sadece.sıcak alt tonluysanız ¸açık buğdaylar c1 alıp geçsin bence mualar hep c2 kakalama peşinde nedense ben anlamadım.zaten yarım saat sonra tam olarak oturuyor.buğdaya yakın ve buğdaylar da c2-c3 ikisinden biri olur c2-c3 arasında bence fark yok hatta c3 ü daha çok sevdim ben daha sarı gibi.

 59. kuru ciltli olarak çok sevdiğim bir fondöten. cilde ışıltı vermesi¸ ince yapılı olması sebebiyle beklentilerimi karşılıyor. iki kat sürünce daha yoğun kapatıcılık sağlıyor ama ışığı daha az yansıtıyor gibi geliyor.

 60. bugün c3 rengini edindiğim fondöten. Alsancak meksika sokağından aldım kendisini çalışanlar pek sevimliydi bana fondöteni uygulayan çocuk önce mat bitişli spf 15 li bi fondöten kullandı bu benim favorim diye sonra ııh bu olmadı dedi sildi face and body sürcem size olcak o dedi sonra hızını alamadı allık sürdü (fleur powerdı galiba adı çok beğendim) bir de ona uygun mehr ruj sürdü onu pek bilemedim mor geldi bana rengi. bu ruj kısa sürede bitçek al bence bunu dedi. primeriydi uygulama yaptığı fırçalarıydı hepsini dizdi önüme al bunları dercesine 🙂 fondöteni çok beğendim ama iyi geldi cildime. bana makyaj yapan çocuğa da buradan öpücüklerimi yolluyorum her ne kadar iltifatların diğer ürünleri de almam için olsa da iyi geldi kıps ¸)

 61. su bazlı¸ ince yapılı parlak bitişli mac’in meşhur fondöteni. film former yapıda olduğundan yüzünüze yedirdikçe katılaşmaya başlar. kalıcılığını artıran şey de bu yapıdır. ciltteki yağ veya altına sürülen yağlı nemlendirici fondötenin bu yapısını bozduğundan genellikle kuru ciltililer tarafından daha çok sevilmektedir. popüler uygulama şekli 187 gibi seyrek duo fiber fırçayla veya elledir. süngerle uygulayanları da gördüm ancak yine film former yapısı sebebiyle bu şekilde beklenen verimin alınacağını sanmıyorum. makyaj artisti mary greenwell gibi lap diye suratınıza ellerinizle boca edebilirsiniz ancak makyajda benim gibi ellerini kullanmaktan hoşlanmayan biriyseniz bir stippling fırça da işinizi görür.

 62. Karma&yağlı ciltler kesinlikle uzak durmalı. Malum vloggerlarda gördük meraklandık¸ açıkçası merve özkaynak’ın karma ciltli olduğuna güvenerek aldım¸ hüsrana uğradım. İlk sürdüğünüzde güzel bir ışıltısı doğallığı var ona tamamım ama resmen cildim kusuyor 1 saat sonra parlamalar mı dersin o cakey görüntü mü dersin… Üzerine transparan pudra sürsen nerde kaldı o ışıltısı¸ ışıltılı pudra süreyim dedim hiç olmadı. Hiç memnun kalmadığım bir mac ürünü oldu kendisi¸ her cilt tipine uygun deseler de değil yahu değil.

 63. Yüksek ihtimalle piyasadaki en doğal duruşlu fondoten. İlk kullandığımda “bu ne yaa su gibi¸ kızarıklıklar dışında hiçbir şeyi de kapatmadı” diye ağlamıştım. Sonra lekelerin üstünden de kapatıcıyla geçince aşık oldum. Şimdi elim başkasına gitmiyor. Renk seçeneğinin fazlalığı da çabası. Yazın koyulaşan cildime uygun renk bulmakta da zorlanmıyorum. Bence mac e uğrayıp bir deneyin derim çoğunuz pişman olmazsınız diyorum :)))

 64. Yağlıya dönük yağlı bir cildim var. Yanaklarım hep nemli¸ t bölgemde gün içinde yağlanır ama pudrayla halledilmeyecek bir yağ değil. Bu fondöteni almadan önce çok düşündüm kuru olmayan ciltte parlama yapar¸ yağlı gösterir diye yorumlar okuduğum için. Ama tıpkı face and bodyy gibi kapatıcı olmayan¸ renk eşitleyen ürünlere takıntılıyım. Cevahir mac’e gittim ve mualardan birine 2-3 gün deneyip cildimdeki etkilerini görebilmem için tester olarak vermesini istedim¸ o da beni kırmadı. N1 rengi benim cikt rengimle tamamen aynı ve yapısını çok sevdim. Kesinlikle çok doğal ve canlı duruyo. Cildim yağlıya dönük normal olsa da mat ürünleri değil aydınlık ve canlı ürünleri seviyorum. Bence cildi aşırı yağlı olmayan¸ transparan pudrayla tüm günü kurtarabilenler bence denesin. Şimdi 120ml lik boyunu aldım¸ günlük olarak lullanıyorum.

 65. Bugüne kadar kullandığım fondötenler arasında en iyisi. ince yapısının olması benim için önemli¸ pasta kreması sürmüş gibi gezmek istemem ama ben mi beceremedim yoksa kalıcılığı mı az bilmiyorum ama kullandıktan 1-2 saat sonra yanaklarımdaki fondöten bildiğiniz yok oluyor 🙂 kesinlikle sürdükten sonra kıyafete bulaşmıyor. suratsız mac çalışanlarına sırf şu fondöten için katlanıyorum diyebiliriz 🙂

 66. canim kuru cildimin biricik yoldasi. bu fondoteni yaklasik 9 ay once almistim ve ondan once loreal lumi kullaniyordum aman allahim. aldigim gunden beri denemek icin bile baska fondotene elim gitmedi bu kadar mi guzel bu kadar mi dogal olunur bre insafsiz! hadi fondoteni gectim bb krem bile suresim gelmedi onlar bile bana fazla gelmeye basladiher cilt tipine uygun oldugu soylense de ben bu fondotenin kuru karma cildin otesinde bi tik bile daha yagli ciltlerin kullanabilecegini dusunmuyorum. ha olur ki pudrayla sabitlerim dersiniz¸ evet ama o zaman da fondotenin asil amaci olan dogal parlakligi yok etmis olursunuz.ayrica altina strobe cream uygulaninca da tadindan yenmez aynaya bakmalara doyamazsiniz

 67. yağlı ve yağlıya dönük karma ciltler için uygun değil. Bana göre böyle yağlıya dönük karma cildimde hiç olmadı çok parlama yaptı özellikle t bölgemde.

 68. geçen gün takasla elime geçti. ne kadar yüceltildiyse bende böyle süper bekliyorum. c1 rengini bir sürdüm eneee koyu geldi yarım ton 🙁 ben mi keklendim fondötende mi bi sıkıntı var anlamadım :/ onun dışında beğendim yinede ^^

 69. c1 tonunun bile bana koyu geldiği¸ duruşunu hiç sevmediğim fondöten. 1 yıl önce 120 ml’lik olanını almıştım ve hiç kullanamadım. karma bir cilt tonum vari hangi gazla gittim aldım bilmiyorum. verdiğim paraya pişmanım.

 70. Çok severek kullandığım ince yapıda çok doğal duruslu kapatıcılığı 10da 3 olan bir fondoten. Lorealin lumi baziyla karıştırıp kullaninca çok hos bi sonuç çıkıyor öyle ki mesela bu 2liyi kullanıp çekildiğim fotoğraflara bakıyorum cildim cok canli berrak hani böyle sağlıktan ışıl ışıl gibi gözüküyor fotoğraflarda. Ama gerçekte bu kadar etki gösterdiğini de düşünmüyorum bence fotoğrafa olan etkisi bu. Karma ciltliyim yazin kullanmayi sevmiyorum çünkü parlama yapıyor ama sonbahar ve ilkbaharda özellikle kullanmasi güzel oluyor.Bende c2 rengi var rengi biraz sarı kalıyor n2 mi almaliydim acaba ben hala alt tonumu çözemedim en son nötrum demiştim ama emin değilim

 71. C1 rengini kullandığım fondöten. Buğday tenli olduğum için c2’nin uygun olacağını düşünmüştüm garip şekilde çok acayip bir turunculuk hissettim c2 renginde. Aydınlık görüntüyü sevdiğim için de bana öyle gelmiş olabilir. Kış dönemi için c1 eğer bronzlaşırım yazın da öyle fondöten flan uğrasamam derseniz c2 yi düşünün derim. Missha ¸garnier¸maybelline ¸pure beauty gibi markaların bb ¸ cc kremlerini kullanmış biri olarak bir bb bir cc krem yapısından kat kat daha ince daha az kapatıcı olduğunu söyleyebilirim. Bu ürünü “cildim zaten çok sorunsuz bi hoşluk katayımcılar” için ya da ” aman ya vallahi uğrasamam ama bi hafiftende süreyim canlılık katsın en azından ” kafalarından biriyle kullanmayacaksanız büyük beklentilere girmeyin çünkü işinize yaramayacaktır başka şekilde. Gereğinden fazla şişirilmiş olduğunu düşünüyorum. Bir de en büyük boy aldım nasıl bitecek bu ya 🙁

 72. yağlı ciltli biri olarak ilk aldığımda beğenmeyip bir kenara attığım ama sonradan kullandıkça bayıldığım ürün. geçen yaz bronzlaştığım için fondötenlerimin fazla beyaz kaçtığını fark edince face and body’nin de cilt rengi ile eşitlendiğini bildiğim için bir şans vermeye karar verip kullandım. favori fondötenlerimin yüzümü casper’a dönüştürdüğü o zor anlarımda adeta bir kahraman edası ile kurtarıcım oldu. o gün bu gündür aşk yaşıyorum kendisi ile. uygulama şeklim şöyle¸aşırı sıvı yapıda olduğu için parmaklarım ile cildimin üstüne bocalıyorum ve etrafa yayıyorum¸ bir müddet fondöteni unutup öteki işlerime bakıyorum. 3¸ 4 dk sonra yüzümdeki o aşırı sıvı kıvamını yitirmiş fondöteni tüm cildime parmaklarım ile güzelce yediriyorum. ne kadar çok yedirirsem o kadar güzelleşiyor.

 73. Vaatlerini kısmen yerine getiren bir ürün. İnce oluşu¸ ıslak bitişi¸ doğallığı artıları. Ama malesefki suya dayanıklı olduğu koca bir yalan. Yazın şıpır şıpır aktı yüzümden. Genellikle hafif ürünler tercih etsem de bu ürün aşırı aşırı hafif¸kapatıcılığı hiç yok neredeyse kızarıkları dahi örtemiyor.Kızarıkları dahi tam olarak örtemeyen bir ürüne¸ sırf ıslak bitişli oluşundan dolayı boşu boşuna 110 lira bayılmaya hiç gerek yok bence. Ayrıca garip bir kimyasal kokusu var.

 74. Akşamları veya özel bir yere giderken kullandığım¸ sahip olduğum iki fondötenden biri. Pek çok cicişnün aksine¸ kusursuz bir cildim olmamasına rağmen kapatıcılığını yeterli bulduğum ürün. Genelde rt expertle uyguluyorum ama geçen gün elle daha iyi uygulandığını deneyimledim.

 75. kullandığım en ince yapılı fondöten.kapatıcılığı yok gibi ama cilde sağlıklı bi ışıltı veriyor. ayrıca parlak bitişli ama parlaklığı 1 saat kadar sonra geçiyor ya da benim cildim çok kuru olduğu için de öyle oluyor olabilir.şimdilik seviyorum kendisini. çok ince olduğu için cildim hava alıyormuş¸ daha az zarar veriyormuş gibi geliyor.

 76. ben bu fondöteni kullandığımda T bölgeme muhakkak pudra ile geçiyorum çünkü akşam üstüne yağ dökmüşüm gibi parlıyor¸ fakat diğer bölgeler için çok canlı sağlıklı bir görüntü veriyor. Diğer bir sevdiğim özelliği ise yüzünüzü porselen gibi kapayıp sizi başka biri gibi göstermiyor. Örneğin sivilcem mi çıktı evet fondöteni sürünce gözükmeye devam ediyor ama o kıpkırmızı sivilce görüntüsünü indirgiyor. yani siz hala kusurlarınızla sizsiniz sadece daha canlı sağlıklı gözüküyosunuz.

 77. bir kere artık kendi rengimi bulduğum için huzurla ölebilirim. boynumla yüzümün arasındaki renk farkını da ortadan kaldırıyor.yüzümde gözenek problemi olduğu için doğal bitişiyle beni ten makyajıyla barıştırdı.

 78. Ben çok severek kullanıyorum. Hatta 2 şeyi karıştımayı çok seviyorum ve karıştırdıklarımdan biri hep.mac face and body olur.Yukarda bi yorumda okumuştum¸ face and body takıntısını yenmemiz gerek diye. Gerçekten doğru. Bi ürünü göklere kadar çıkarıyoruz öyle güzel böyle güzel diye¸ deneyen insanda placebo etkisi yapıyo ay çok güzel oldu diyo. Anca zaman geçince anlıyo sorunları. Gerçi konu makyaj olunca objektif olmak çok zor oluyo bu da büyük sıkıntı

 79. şimdiye kadar kullandığım en doğal bitişli fondotenim daha iyisini bulur muyum diye baya denedim ettim ama yok. bunun yeri ayrı. yalnız boca etmemek gerekiyor. azar azar kullanmak lazım. kapatıcılığı çok az sadece renk eşitsizliğini düzenliyor. bence karma ciltliler bile kullanırken çok dikkat etmeli çünkü resmen yağlı.

 80. en güzeli parmakla sürüp hafif kuruduktan sonra beauty blender veya benzeri ile üzerinden pıt pıt bir kat geçmek olduğunu deneyimlediğim¸ 120ml’in dibini gördüğüm fondöten.

 81. Geçen sene martta aldığım feys end badinin dibini görmüş bulunmaktayım. Ama şöyle diyim ilk aldığımda biraz toydum galiba¸ aradığım fondöten bu değilmiş resmen yüzüme boca ederek sürüyordum ve inanılmaz sivilce yaptı bende. Hala da yanaklarımda sivilce izleri var. Baya bi süre kullanmadım ve şimdide bitsin diye loreal infallible fondötenle karıştırıyorum. Loreal 230 mac c2 rengi tam benim tonum oluyor ve azıcıkta lumi magique baz ekleyince yenmiyor tadından. Ama yinede bunlar bitsin mac studio fix pudra alıp yoluma devam etmeyi düşünüyorum cicişler.

 82. Bugun ilk kez c1 rengini denedigim üründür. Renk inanilmaz oldu bayildim. Gercekten anlatildigi kadar varmis¸ incecik akmiyor bulasmiyor.Ancak kafami kurcalayan bir konu oldu¸ aydinlatirsaniz cok sevinirim susluler!!!Mevcutta Bourjois Healthy Mix 53 numara kullaniyorum. Bu markanın fondötenlerini özelliği sicak-sari alt tonlu olmalari ve gerçekten tam benlik¸ cuk oturuyor bana. Ama mac c1 in soğuk olmasi gerekmiyor muydu c=cold degil miydi? Bana nasil uydu bu c1. Bu arada Rusya’da yasiyorum ve Rusçam henüz magazadaki kızdan detay ogrenebilecek kadar gelismedi¸ ingilizce de bilmiyorlar. O yuzden burada kalabalik ettiysem affola 🙂

 83. Bende C4 rengi var şuan cildime koyu geliyor malum kış ayları sebebiyle. bir dahaki sefere C3 rengini almayı düşünüyorum. Aynaya yapışacak kadar yaklaşıyorum yine de fondoten olduğu anlaşılmıyor o kadar ince yapılı. Cildinizde bir sorun yoksa elinizden düşürmeyeceğiniz bir fondoten cilde çok güzel renk ve ışıltı veriyor.

 84. Buğday tenli ve hafif esmerim c3 rengi bana tam geliyor. Kapatıcılığı hiç yok gibi ama çok güzel renk eşitliyor. Ayrıca üst üste 10 kat uygulasanız da kötü görünmüyor )En çok sevdiğim özelliği de parlak bitişli olması. Aydınlatıcı falan gerek kalmıyor ve gerçekten sağlıklı gösteriyor insanı

 85. Makyajdaki en favori ürünümdür. Yüzümde aradığım ıslak bitişi ve sağlıklı parlaklığı veriyor. Büst gibi görünmenizi sağlıyor. Ürünlerini çok sevdiğimden Instagram’da MAC sayfamı açtım ve ürünlerini tanıyorum: makeupnowmac adıyla 🙂

 86. tamamen saten duruşlu bir fondötendir. böyle parıl parıl parlar. sağlıklı bir görünüm verir. Lakin hiç kapatıcı değil. Yani bir tık bile kapatmıyor. 120 ml alıp o kadar para verdim sanki nerden emin olduysam seveceğime. bloglardan görüp görüp gaza geldim be kahretmesin. Yine de günlük makyajımda gratis’te satılan swisperss üçgen makyaj pamuklarıyla uyguluyorum çünkü mac’teki mua da benim yüzüme o şekil bir süngerle uygulamıştı. bana kalırsa günlük kullanım için ideal ama profesyonel makyajlarda nasıl bunu kullanıyorlar anlamadım. Belki de beceremedim :(( 120 ml fiyatı 109 tl¸ 50 ml fiyatı 86 tl yanılmıyorsam.edit:kızlar bunu kedi dili fırçayla uygulayın¸bayılacaksınız.rt expert face brusta iyi iş çıkarıyor!

 87. fotoğraflarda çok iyi çıkan fondöten. o yüzden makyaj artistleri çekimlerde kullanır bunu. cilde ayrıca çok güzel bir parlaklık verir. genelde kuru ve ya karma ciltlere göre daha uygun olduğunu düşünüyorum. yağlı cilde göre değil bence ve kapatıcılığı çok az. o yüzden zaten sağlıklı ve sorunsuz bir cildiniz varsa ve öneririm.

 88. Gelin makyajı için aldığım fondöten. Uzun süredir arayıştayım¸başka başlıklarda da yazmıştım.Benimki sorunlu bir cilt. Ne kadar peeling yapsam da yüzümü nemlendiriciye boğsam da fondöteni sürdükleri an yüzüm boyalı duvar gibi pütür pütür duruyor. Onun dışında yüzüm boynumdan daha koyu.dokudan memnun kalsam renkle problem yaşıyorum yani.C2 rengi bana tam uydu. Yapisi ince olduğundan galiba cok pürüzlü de durmadı. Hatta evde süngerle denedim çok çok daha başarılıydı. Sabitlenip oraya buraya bulaşmamasını da sevdim.Yalnız kapatıcılığı baya az. BB kremle aynı nerdeyse .olabildiğince doğal bir makyaj istediğim için yeterli olur gibi geldi.1 aydır falan yüzümde minnoş sivilceler çıkıyor onlar için 1 haftadır ilaç kullanıyorum zaten. Ekstra sivilcelenme yapmadı. Belki ilaç kullandığım içindir.

 89. Az kapatıcı¸ sadece kuru ciltlerde bir yere oynamayan¸ nemli bitiş sağlayan bir yüz ve vücut fondöteni. ben bu kadar yere göğe sığdırılamayacak bir yanını görmedim kendisinin. benim cildim karma bu arada. biraz kış aylarında nemlendirmeye ihtiyacım varsa¸ içimden de fondöten sürmek geldiyse kullandım ama bu kadar yok gibi fondöten kullanacağıma hiçbir şey kullanmayayım bari nemlendirici kremle takılayım diye düşündüm. Ayrıca bütün tonlarının da bana çok sarı gelmesi cabası. pek sevemedim.

 90. fazla kapatıcılığı olmayan günlük Kullanım için uygun olan fondöten. Ilk aldığımda Sünger ile yedirdim¸ hiç kapatmadı. açıkçası bayağı moralim bozuldu¸ daha doğrusu hevesim kursağımda kaldı. 🙂 sonra yüzüme nokta nokta sürüp biraz bekledim. sünger ile dağıttım. yoğunluğu arttı ve kapatıcılığı arttı. Sonuçtan memnun kaldım¸ artık favori fondötenim. 🙂 alın ve burun Çevresi transparan pudra ile geçildiğinde saten gibi doğal cilt. Valla yeme de yanında yat. ¸)

 91. Cilde kolay sürüldüğü kısmına kesinlikle katılmıyorum. Başta akışkan gibi geliyor ele ama yedirirken o kadar yoğunlaşıp zorlaşıyor ki dağıtmak. Glowy de değil bence görünümü kesinlikle saten. Işıl ışıl glow bir görünüm beklemiştim ama hayal kırıklığı oldu.

 92. Kapatıcılık isteyenler için tamamen hayal kırıklığı olan bir fondöten. Herkes o kadar övdü ki alıp denemek istedim. Bendeki rengi C20 Kesinlikle yüzümde bulunan çilleri kapatmadı. Her cilt tipi için uygun olsa da benim kuru cildimde pütür pütür durdu. Fondöten var mı yok mu belli değil. Hiç gözükmeyen bir ürünü yüzüme sürüp de gözeneklerimi neden kapatayım ki? Ben de ablama verdim bu fondöteni. Benim aksime o çok beğendi. Su gibi çok akışkan bir yapısı var. Makyaj süngeri ile uygulanmıyor. Akışkan olduğu için sünger tüm ürünü emiyor. Fırça ile uygulamak daha iyi sonuç veriyor. cilt rengini eşitliyor.

 93. Karma yağlı cildim var. düzenli nemlendirmezsem kurur¸ düzenli temizlemezsem yağlanır¸ siyah nokta dolar. ama kesinlikle düzgün kullanıldığında her cilt kullanabilir…. karma yağlı cildin varsa her akşam o makyajı temizleyip¸ o cildi yıkama jelinle yıkayacaksın. Her sabah makyaj öncesi¸ cildin temiz de olsa¸ o cildi yıkayacaksın arkadaş. ondan sonra bu fondöten harika duruyor. ayrıca su bazlı. yani yağlı değil ki yağlandırsın. Pudra geçilebilir. ben bazen pudralıyorum. Bazen direkt çıkıyorum. capp canlı duruyor. benim rengim c1.

 94. geçen hafta itibariyle almaya karar verdiğim mac’teki görevlinin bana c1 önermesiyle bayağı şaşırdığım fondöten.(esmerim¸ daha koyu tonlar önereceğini düşünmüştüm) ama iyi ki de c1 önermiş¸ cildime tam uydu ve ben çok memnun kaldım. Evet¸ kapatıcılığına birçok arkadaş değinmiş¸ sivilcelerinizi akne izlerinizi aman aman kapatmıyor ama sanki cildiniz doğal olarak dengeli bir tondaymış gibi gösteriyor¸ ben de bu kısmına bayıldım zaten. Doğallık arayan¸ yüzünde malayla atılmış kalıp fondötenle gezmek istemeyenler için birebir¸ düşünmeyin derim.

 95. kuru cildime ilaç gibi gelen fondöten. bende c3 rengi var. koyu buğday tenime tam oluyor.bunu sürünce yüzüm kesinlikle pul pul durmuyor ve verdiği canlılığa bayılıyorum ama kokusu 🙁

 96. Sonunda yüzüm ve boynumun rengini aynı gösteren bir fondötene kavuştuğum için çok mutluyum. Ben bu ürüne bayıldım. Özellikle su bazlı oluşu¸ aydınlık duruşu¸ çok ince yapısına rağmen yüzümü tek renk gösterebilmesi.. Bundan böyle değişilmezim.

 97. Kuru karma cildimde nemli bitişte bir fondöten bakarken buldum¸ çok beğendim. Günlük kullanım için gayet uygun. arada fondötenle uyuduğumda oldu¸ henüz sivilce yapmadı 🙂 mac çalışanlarının önerisine uyup n1 rengini aldım. tenimle bütünleşiyor. istediğim ıslak görüntüye tam anlamıyla ulaşmıyor ama hafif dokusu ve kolay uygulaması ile memnun ediyor. çok kalıcı değil.

 98. Sivilce yapmayan¸ ince yapılı¸ bb krem niyetine kullanabileceğiniz¸ ıslak bitişli fondöten. Sürekli eli yüzüne giden biri olarak en kötü yanı çabuk sabitlenmemesi ve bulaşması.

 99. Maalesef bilinçsizce hafiften bronzken aldığım c4 numarasını iki yıldır bitiremedim. Hayır sürüyorum bi hevesle suratım turuncu turuncu duruyo sanırım n serisi pembe alttonlu c sarı alttonlu tekrar alacağım zaman n serisinden alacağım. ):

 100. Yağlı cilde sahip biri olarak (aşırı yağlı değil) kesinlikle memnun kalamadığım fondöten. benim için olumlu ve olumsuz yönlerini sıralayayım.OLUMLU YÖNLER:- Diğer fondötenlere göre doğal duruyor¸ hatta o kadar doğal ki anlaşılmaması mümkün.- Sıvı yapısı uygulamayı kolaylaştırdı benim için. az ürünle uygulayabiliyorsunuz..- ne yazık ki başka olumlu yönü yok!OLUMSUZ YÖNLER- Renk skalasından çok haberdar değilim ancak C2 kullandım ve benim için çok fazla sarı. yüzümü sapsarı yaptı malesef- Beauty Blender ile uygulama sonrasında aşırı ıslak bir görüntü elde etmekteyim. Rimmel transparan pudra ile üzerinden geçmeden dışarı çıkmak imkansız. disko topu gibi parlıyorum.- Kapatıcı değil. orta altı bir kapatıcılığı var.- Sürekli bulaşma yapıyor. Cildim bu fondöteni kusuyor ve emmiyor. örneğin sürdükten 2-3 saat sonra işaret parmağımı yanağıma koyup aşağı doğru kaydırdığımda fondöten aşağı doğru birikiyor. tabi kıyafetlerimin yakalarındaki bulaşmadan hiç bahsetmiyorum bile.110 tl verdim bari bitireyim mantığıyla yarıya kadar kullandım lakin sonra dayanamayıp bir sinirle gördüğüm ilk gratis’ten affinitone fondöten alıp çıktım. bunu da ilk kez denememe rağmen MAC’den sonra ilaç gibi geldi.

 101. Günlük kullanılabilecek bir fondöten. C1 tester aldım¸ gün ışığında kullandım çok doğal duruyor. İlk sürdüğümde parlak duruyor ama o parlaklık hemen geçiyor. Geçmese daha güzel aslında sağlıklı bir cilt ışıltısı gibi duruyor. Kapatıcılığı hafif¸ renk eşitliyor. Cildimle güzel uyum sağladı. Memnun kaldım yarın alacağım

 102. c1 rengi bana koyu gelen bu nedenle bodyshop’un lightening dropsuyla karıştırarak kullandığım fondöten. karma cildimde çok fazla parlama yapıyor. bu nedenle fondötenden önce herhangi bir aydınlatıcı baz kullanmıyorum¸ fondötene de karıştırmıyorum. fondötenden sonra ise pudrayla sabitleme yapıyorum. yoksa yüzümdeki tüm pütürtüleri (çok az olduğu halde) her yerim pütür pütürmüş gibi gösteriyor. ayrıca benim burun çevremde hafif bi yanma sızlama yaratıyor. bana alerji mi yapıyor anlamadım bu tarz bi sorun yaşayan başka birisi varsa bana mesaj atarsa sevinirim.sonuç:kış ayları için kullanımının daha uygun olduğunu düşündüğüm fondöten.

 103. Cok kuru bir cildim var¸ markalarin en yogun yuz kremi serilerini kullanacak kadar kuru. Her gece nemlendirirsem mutlu mesut yasadigim ama 4 gun ust uste nemlendirmeden uyusam yuzum acitacak mimik yaparken o sekilde kuru. Bu fondoten canimdir cigerimdir fakat ¸ Yagli ya da karma ciltli arkadaslarim benim onerim uzerine bu fondoteni kullandiktan sonra bana kufur etmelerinden anladim ki benim kadar kuru ciltlerde kendini gosteren bir fondoten bu. Fondoten tutunamiyor¸ akip gidiyor yagli ya da karma ciltte. Almadan once denemenizi oneririm.

 104. face and body fondoten ısıltılı bitişli ve nemlidir yağlı ciltlerde kusar kuru cilde ve normal cilde muhteşem oturur hafif kapatıcı renk eşitler fazla kapatıcılık beklememek lazım ben yazın kullanmaya bayılıyorum kuru cildim var bulaşma yapmıyor harika sabitleniyor yok hissi olduğu için sıcaklarda beni rahatsız etmıyor bi rimel bir ruj birde bu fondöten sıcak aylarda tercihimdir.

 105. 2. Şişem bitti 3 kısmetse 4 5 böyle uzar gider. Piyasada ki hiç bir fondöten bunun verdiği ıslak canlı sağlıklı görüntüyü veremiyor maalesef. Ancak problemli özelliklede sivilceli ciltlere uygun olmadığını bu tarz parlak bitişli fondötenlerin kusurları belirginleştirdiğini belirtmekte yarar var. 6-7 ay öncesine kadar sivilcelerle boğuşan biri olarak tecrübeyle sabittir. Cildim yağlı değil karma hatta kuru karma ancak bendeki siivilce tamamen hormonaldi tedavi oluyorum çok şükür hiç kalmadı. Cildim sivilcelendiğinde ise önce ince bir kat kapatıcı fondötenimi örnek: mac studio fix fluid gibi sürüyor üstüne ince bi kat face and body sürüyordum ve mükemmel kombo oluyordu. Bir çok mac muasıda böyle kullanımı tavsiye ediyor. Hem yoğun kapatıcı hemde parlak bir sonuç alıyorsunuz. Çok kuru ciltler için ise mac mineralize serisinden nemlendirici fondöteni var. Face and bodynin daha nemlendirici ve daha yoğun kapatıcığı hali. Duruşu aynı parlak ve ıslak Şuan normal-karma cildimde lekeler ve gözenekler var. Ama bazen uyanırsınızda cildiniz böyle daha güzel görünür ya gözünüze işte o sabahlarda sürüyorum ve duruşundan çok memnunum. Diğer zamanlarsa ise karıştırarak uyguluyorum. Kesinlikle çok iyi fotoğraf veriyor. Hafif bronzlaşmış tene ıslak makyaj yapmayı özledim yaz akşamları gelse de bol bol yapsak. En güzel sonucuda face and bodyle alsak:)

 106. Kendisiyle tam sevgili gibi kavgalı Gürültülü¸ bir ayrı bir Barışık ilişkimiz var. Ama şunu söyleyebilirim ki tekrar aldığım tek fondöten. Bir zaman geliyor elim başka hiç bir şeye gitmiyor¸ aylarca bunu kullanıyorum. Bir an geliyor Gözüme inanılmaz kötü görünüyor ya da gerçekten çok sıkılıyorum¸ yeni fondöten arayışına giriyorum. Bu ara ayrı dönemimiz 2 aydır yaklaşık elim gitmedi¸ ama biliyorum ki yine bi gün çok özleyip dönerim. Kapatıcılığı çoğu zaman bana yetiyor¸ yetmezse kapatıcıdan takfiye alıyorum. Aydınlığı yeterince güzel¸ kalıcılığı iyi¸ bulaşma ORANI çok fazla değil. Ama çok çok fazla¸ 120 ml fondöten mi olur¸ hergün kullanımda anca 3 yılda bitebilir ki bu da zaten Ömrünün geçmesi demek. İlk şişemi merak eden Arkadaşlarıma seyahat kaplarına doldurarak dağıta dağıta bitirdim. 2. Şişemi yine çok sıkıldığım bir dönemde Takasa koydum. Bir daha almam demiştim yine özlediğimi farkettim¸ bir de o dönemde fondötenlere ciddi yatırım yaptım ama istediğimi bulamadım¸ yine aldım o yüzden. Elimdeki 3. Şişe¸ 1/5ini anca kullandım. Ömrü geçmeden yine Dağıtmaya başlarım sanırım. Yanlız her seferinde bu sefer 50 ml alcam diye gittiğim mac’te napıp edip yine bana o 120 ml olan aile boyunu satmayı başarıyorlar¸ Aklım almıyor.

 107. O kadar methedilince almadan önce testerini isteyip denediğim fondötendir. İyi ki almamışım çünkü hem cildim yağlıya dönük karma hem de kapatıcılığını çok az buldum. Burun ve çene bölgemde kusma yaptı. Üstelik böyle terlemişim de yüzüm nemliymiş gibi böyle bi tövbestağfurullah yüzüme nolmuş diye gezdim bütün gün. Malesef bana uymayan bir fondöten oldu

 108. Makyajda pembe yerine sarı alt tonlu fondötenlerin herkes için daha asil durduğunu düşünüyorum. Ayrıca face&body ardından aydınlatıcı uygulacaksanız onunla bütünleşmesi için mükemmel aydınlık bir zemin hazırlıyor. Kapatıcılık istiyorsanız hayır fakat sadece cildinizde renk eşitsizliği varsa denemenizde fayda var

 109. bu fondötenin çok bilinmeyen bir özelliği var o da: cilde sürüldükten bir 10 dakika sonra ince bir film tabakası oluşturması. bu sebepten defilelerde ve çekimlerde çok kullanılıyor. ben de bir dönem foto modellik yapmıştım çekimlerde bununla bacaklara falan dalıyorduk bir süre bekleyince filmleştiğinden kıyafetlere bulaşmıyor. ama aynı sebeple yüzümde kullanmaktan nefret ediyorum resmen. normalde cildim karma olmasına rağmen ışıltılı hatta ıslak bitişli ten ürünleri seviyorum. ama face and body nemli ya da ıslak gibi değil de sanki streç film varmış gibi bir parlaklık katıyor cilde. umarım anlatabiliyorumdur meramımı. yani ışıltı katıyor ama ışıltı direkt bitişinde değil de o streç filmin altında kalıyor gibi.bu yüzden de cilt hava alamıyor. renk skalasının geniş olması özellikle sarı alt tonlular için iyi bir özellik. gerçi artık drugstoreda da rahatlıkla sarı alt tonlu fondöten bulunabiliyor¸ eskiden sanki daha zordu. diğer (filmleşmeyen )su bazlı nem veren fondötenlerde de birisiyle öpüştüğünüzde ya da elinizi yüzünüze dokundurduğunuzda falan bulaşma sorunu oluyor.onun en iyi çözümü (pudrayla sabitlemeye alternatif olarak) bir peçetenin en ince katman ile ten makyajınızın üzerinden geçerek fazla ıslaklığı almak. markaların en büyük yanlışı da fondötenin yapısını inceltmek için bolca alkol kullanmaları¸ tamam az miktarda ürünü güzelce yediriyorsunuz ama alkol uçunca geriye kuru¸ pudralı bir cilt kalıyor.mesela face and body böyle değil¸ hiç alkol içermiyor tamamen su bazlı oluşundan kaynaklı bir inceliği var.sonradan sürpriz yapmıyor.bana göre bu fondöteni ya çok seversiniz ya nefret edersiniz¸ arası yok.

 110. yağlı ciltler için ilk başta natural glow ve yokmuş gibi görüntüsü verse de 1-2 saat içinde parlama yapacaktır ve gözenek görünümü artacaktır. ama gerçekten çok fresh ve doğal bir görünümü var. pudra ile yağlı görünüm hafifletildiğinde mutlu mesut geçinip gidersiniz.

 111. İncecik bir fondöten ararken derdime derman olur ümidiyle aldığım fondöten. Taurus AVM mağazasında makyörün telkiniyle C2 numaralı rengini aldım. Fakat eve gelince fark ettim çok koyu olduğunu. Bir de büyük boyundan almıştım. Bugün ürünün “body” bölümünden istifade etmeye karar verip bacaklarıma sürdüm çok güzel oldu. Neyse param boşa gitti sayılmaz. Bu arada eğer doğru rengi almış olsaydım kesinlikle yüzümde de severek kullanırdım.

 112. kuru ciltli olduğum halde hiç anlaşamadığım fondöten. cildime kesinlikle sabitlenmiyor¸ her yere bulaşıyor ve c1 rengi bile bana bir tık koyu malesef. bıraktığı o ıslak bitiş de bende daha çok yağlı cilt gibi duruyor.

 113. İlk aldığımda bir türlü kullanmayı başaramadığım ancak sonrasında kullamayı öğrenince vazgeçediğim fondötenim. Karma cildim var ve sabitlemek için Wayne goss’tan öğrendiğim üç katlı peçetenin tek katıyla fazlasını alıyorum – blotting paper yerine geçiyor. Kapatıcılığı oldukça düşük ama renk eşitleme konusunda mükemmel ve inanılmaz hafif. Daha yoğun kapatıcılık için fazla katlar atılarak kullanılanilir diyorlar ancak yağlı/karma ciltler için çok işe yarayacağını düşünmüyorum.

 114. uzun süredir hafif bir ten ürünü arayışındaydım¸ renk eşitsizliklerimi yok etsin¸ hafif kapatıcılığı olsun ve kuru cildimde pul pul durmasın. sevgili cicişlerin de önerisi ile bugün mac e gittim ve bu ürünü uygulattım. sonuçtan gerçekten memnun kaldım¸ incecik¸ terlediğimde bile akıp bulaşmadı¸ cillerimi kapatacak kadar yoğun değil¸ fakat çok doğal bir bitiş sağlayacak kadar ve güzel bir ışıltı verecek kadar ince. büyük boyu olan 120 ml¸ 50 ml ye göre fiyat olarak çok daha uygun. 50 ml 90 tl civarı iken¸ 120 ml¸ 120 tl imiş. 1-2 hafta sonra param olunca alacağım koşa koşa.

 115. hayatımda kullandığım ikinci fondöten. bu nedenle çok kıyas yapamayacağım. nişanım için kendime fondöten arayışı içindeydim. loreal lumi magic felaketi nedeniyle parayı kıyıp bundan aldım. fondöten kullanmaya alışık olmadığım için sürememekten korkuyordum açıkcası ama sürümü çok kolay. kapatıcılığını bi kaç kat geçirerek arttırabiliyorsunuz. yüzde varlığı asla hissedilmiyor. ayrıca akma bulaşma yapmıyor oldukça kalıcı. alerjiden dolayı cildim genel olarak kızarıktır benim bunun sayesinde yüzümdeki renk eşitsizlikleri gitti. çok güzel renk eşitliyor. kısacası çok sevdim.sağlıklı ışıl ışıl bir cilt görüntüsü elde ettim resmen mesudum. fondöten tabumu sayesinde kırdım. o kadar para verdim ama geçtiğimiz cumartesi günü olan nişanımı malum olaylardan dolayı tabi ki yapamadım ertelemek zorunda kaldım. şuan verdiğim paraya az buçuk içim sızlıyor

 116. Kullandığım güzel fondötenlerden biri kendisi¸ hem de cildim yağlıya dönük karma olmasına rağmen.Bu fondöteni almadan önce küçük bir araştırma yapıp yağlı ciltler için çok doğru olmayacağını düşündüm¸ daha sonra bu fondöteni kullanan bir arkadaşımdan rica edip denedim. Bilemiyorum ama benim cildimle bütünleşen böyle bir fondöten görmedim. sabitleyip sabitlememek size kalmış ama sabitlemeden kullandım. kullandığım gün 5 saat yüzümde kaldı ve daha sonra biraz aktığını gördüm. Bu irite edecek bir sorun olabilir fakat benim yüzümde sabahtan akşama kadar tam kalmış bir fondöten olmadığı için çok beklentim yoktu zaten. almamın sebebi de bütünleşip cildimde yokmuş gibi bir hava katması. ama yağlı cilde sahipseniz yine de bir deneyim derim.

 117. bu fondöteni sürmüş oturduğum günlerden birinde abim tuhaf tuhaf bakıp yüzüne cila mı attırdın kızım diye sormuştu. düşündüm ama duruşunu anlatmak için bundan daha iyi bir benzetme bulamadım

 118. yaz¸ kış kullanılabilecek en konforlu fondötenlerden. incecik yapısından dolayı mualar en başarılı şekilde elle uygulandığını söyleseler de elle uygularken eşit dağıtamama problemi olabiliyor¸ süngerler ise ürünü fazlaca emiyor ve suratta bir şey kalmıyor. bu sebeplerden ben en başarılı uygulamayı buffing fırçalar ile elde ettim. karma ya da yağlı ciltlerin gün içinde pudra ile sabitleme yapmaları gerekiyor. yaygın görüşün aksine özel günler için çok uygun bir fondöten olduğunu düşünmüyorum. günlük hayatta kullanmak için tüm bb kremlerin yerine tercih edilebilecek¸ cildi canlı gösteren¸ kötü kokusu hariç eksi bir yönünü görmediğim en fazla kullandığım fondötenim.

 119. cildi ışıltılı ve canlı gösteren¸ ince bir yapısı olan mac fondöteni. kuru ve karma ciltli olanları daha çok memnun edecektir. yağlı ciltlilerde ise parlama yapacağını düşünüyorum. benim cildimde doğal bir ışıltı sağlıyor ve abartılı bir makyaj gibi durmamasına rağmen cildimi güzel gösteriyor. ben severek kullanıyorum.

 120. Blogger ve makyaj artistlerinin tercihi olmasına rağmen benim tercih listemin kıyısından geçmemiştir. İyi yanları: likit¸ kolay sabitlenme¸ bulaşma riski yok. Kötü yanları: serisine göre değişse de mac çok sari. Bir dönem çok az miktarda uyguladım¸ fakat sonradan fondötensiz daha sağlıklı durduğumu fark ettim. Malum sararma kayboldu.

 121. Karma ve yağlı ciltli insanların kesinlikle uzak durması gereken fondötenimsi şey.Zaten yağlı olan cilt görünümünü ikiye kalayıp daha da ıslak bir görünüm veren zerre kapatıcılığı olmayan bir ürün . Ha birde bu kadar yağlı bir ürün olmasına karşılıkta enteresan bir şekilde yanaklar da pul pul bir görünüm sağlıyor. Tebrikler mac.

 122. Fazla ıslak bir görüntü oluşturuyor Highlight uygulamayı düşünüyorsan fondoten olarak iyi bir seçim değil bence tüm yüzün terlemiş gibi görünüyor Yüzü aşırı kuru olanlar için ideal olabilir Kapatıcılığı yok Dondoten sürünce az da olsa kusur kapatsın istiyorum O yüzden alıp da pek kullanamadığın bir ürün

 123. Fazla ıslak bir görüntü oluşturuyor Highlight uygulamayı düşünüyorsan fondoten olarak iyi bir seçim değil bence tüm yüzün terlemiş gibi görünüyor Yüzü aşırı kuru olanlar için ideal olabilir Kapatıcılığı yok Fondoten sürünce az da olsa kusur kapatsın istiyorum O yüzden alıp da pek kullanamadığın bir ürün

 124. Bunu ilk defa düğün makyajım sırasında kullandım ve oldukça beğenmem sonucu düğünden sonra gidip kendime bir adet aldım. Hiç bir şekilde yüzümde sırıtmıyor¸ ciltle inanılmaz bütünleşiyor¸ yok gibi. Kesinlikle kalıcılığı çok iyi¸ ve fotoğraflarda hiçbir şekilde parlama yapmıyor. Eğer çok lekeli ve sivilceli bir cildiniz varsa tabi bunları kapatacak kadar güçlü değil¸ çok ince bir yapısı var. Ama ben bunları kapataksam daha koyu yapılı bir fondoten kullanmak yerine nokta atışı sivilce ve lekeleri concealer ile kapatmayı tercih ediyorum ve sonuç oldukça pürüssüz bir cilt.

 125. Çok beğendiğim su gibi hafif yapısı olan fondötendir kendisi. Yalnız karma cildimde parlama yapıyor çok sevmeme rağmen pek kullanamıyorum

 126. Kapatıcılığı orta seviyede¸ yapısı ince olan bir ürün. Bu yüzdendir ki cildinizdeki renk tonlarını düzenlemes ile¸ çok sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahipmişsiniz gibi doğal bir görünüme kavuşuyorsunuz. Kalıcılığı da kapatıcılığı gibi çok yüksek değil. Nemlendiren bir yapısı var. Yağlı ya da yağlıya dönük cilt tipine önermiyorum¸ daha çok kuru cilt tipine hitap ediyor. Benim yağlıya dönük karma cildim var ve haftasonundan haftasonmuna altına nemlendirici¸ serum¸ baz şeklinde 3 kat farklı ürün sürdükten sonra uyguluyorum. O şekilde yağlanma ya da sivilce yapmıyor ama tabi ki çoğu fondöten gibi bu da cilde yararlı değil. En son üzerinde ince bir tabaka dior (diorskin forever compact powder) pudra geçiyorum. hem kapatıocılığı artıyor hem de pürüzsüz bir cilt görüntüsü yakalamış oluyorum.*Daha kapatıcı olmasını istediğinizde elinize nohut kadar fondöten döktükten sonra iki elinizin arasında fondöteni karıştırın. Fondötenin yapısı biraz daha yoğunlşana kadar devam edin. Sürdüğünüzde biraz daha kalın bir yapısı olduğunu fark edeceksiniz. Bunu bana bir mac çalışanı söylemişti. Isı yardımıyla olan bir şeymiş. Bilemiyorum siz ne düşünürsünüz ama bence işe yarıyor.Fiyat performans skalasında oldukça iyi bir ürün. Sadece cildinize kendi krem ve bazınızı uyguladıktan sonra bir mac’te deneyin akşama kadar yüzünüde kalsın¸ gün ışığında boynunuzla rengine bakın ve o şekilde karar verip alın derim ben.

 127. dün mağazadan bir kapta sample aldım. içinde birkaç kez denemeye yetecek kadar var. bugün ilk kez beauty blenderla uyguladım. gerçekten aydınlık ve parlak gösteriyor ve renk eşitliyor. yüzümde kapatmasını istediğim sivilce izi¸ leke olmadığından renk eşitlemesi yapması yetti. cildim kuru¸ t bölgem yazın yağlanır. belki yazın kullanamam ama kış için hoşuma gitti. daha önce hayatım boyunca yüzüme herhangi bir fondöten sürmedim. tek cilt ürünüm missha perfect cover bb krem. açıkçası ondan da çok memnundum¸ renk eşitlemesi ve mat görünüm konusunda efsaneydi. fakat değişik bir şey denemek istedim¸ şu an mac’i alsam mı diyorum. avantajları 1) aydınlık görünüm 2) ince yapı¸ dolayısıyla bb kremimden bir farkı yok 3) c1 rengi cildime birebir uydu. dezavantajları 1) şişesi çok büyük. en küçük boy missha bb kremi bile 1 yıldan fazladır kullanıyorum hala bitiremedim. bunu bi 5 senede anca bitiririm o zamana kadar da bozulur 2) havalar ısındığında t bölgesinde yağlanma yapabileceğini düşünüyorum. dolayısıyla sadece kışın kullanabileceğim muhtemelen. birkaç gün daha deneyip öyle karar vereceğim sanırım. edit: almaktan vazgeçtim. sürdüğümde cildimde fondöten olduğunu hissediyordum¸ ağırlık yaptı. üstelik kuruya dönük normal cildimde t bölgem gün sonunda parıl parıl parlamaya başladı. kışın böyle parlatan yazın ne yapmaz ki. ayrıca bikaç gün kullanımdan sonra tek tük minik de olsa sivilce yaptı¸ almaktan vazgeçtim.

 128. yıllardır aradığım fondoten buymuş. ince yapılı¸ yüzü maske gibi göstermeyen ama cilde güzellik veren fondoten arayışımı bitirdi. pütür pütür durmuyor¸ kolay yayılıyor ve iyi sabitleniyor. yıllardır internette çok duyup görüyordum ama olumsuz yorumlar da fazla olduğu için almak da istemiyordum. en sonunda alayım artık dedim. c1 rengi birebir cilt tonumla uydu. bu kadar seveceğimi tahmin etmiyordum. fondoten yokmuş da cilt kendiliğinden öyle güzelmiş gibi bir görüntü veriyor. sürdükten iki saat sonra t bölgemde parlama yapıyor. hafif pudra geçiyorum üzerine. oksitlenme yapmadı ki benim için bu çok önemli. yüzümde 5 saat kadar kalıcı oldu. temizlenmesi de kolay. bioderma h2o ile bile kolayca çıkıyor. ben rt buffing brush ile uyguluyorum. burnumun üzerindeki siyah noktaları¸ kenarlardaki kılcal damarları ve küçük kızarıklıkları rahatça kapatabiliyor. hep tek kat uyguladım. iki kat uygulamada daha da kapatıcı olur tabi. ağırlık¸ kaşıntı¸ sivilce yapmadı.bir gün biterse kesinlikle tekrar alacağım.

 129. bende galiba sivilce yapıyo bu ya. emin olamıyorum bi türlü. bi kere net ince yapılı ve cildi çok güzel gösteriyor. kalıcı. güzel bir bazla istediğim görünümü sağlıyor. uzun zaman kullanılıyor. likit yapısı çok kolay uygulama sağlıyor. dürüst konuşmak gerekirse gerçekten seviyorum bu fondeteni ve onun gibi yapıya sahip canlı görünüm veren başka bir ürün daha bulamadım ama ne zaman kullansam bi sivilce çıkıyo ya 🙁 ona bi çözüm bulayım başka hiç bişi kullanmam. şahsen cilt dediğin canlı durmalı asla maske takmış havası olmamalı havadar ve yek tonda olmalı. benim cildim çok izli damarlı değil ama sivilcelerim özellikle çene bölgemde çıkıyor ve kocaman oluyorlar dolayısıyla izleri de çok geç geçiyor bu yüzden korkudan çok nadir kullanabiliyorum. cildi müsait olanlar kullansın ya bende gıptayla bakayım 🙁

 130. İnanılmaz güzel bir fondöten. Bitimi ne çok mat ne çok ıslak. Sanki krem sürmüşsün gibi yumuşacık belli bile değil varlığı. Ben bunu gündüz makyajımda yumuşak tonlarda ıslak makyajlarda kullanmayı tercih ediyorum. Gece için pek uygun değil bence kapatıcılığı.

 131. bugün piyasada ne kadar fondöten varsa denedim. amacım artık hayatımda ilk kez tenimle aynı renk olan bir fondöten almaktı.en son watsons’ta üzerime zorla atılan max factor fondötene ısrarla hayır diyip¸ revlon’un muhteşem bir fondötenini almaya karar vermiştim. oldukça kapatıcıydı ve rengi bana birebir uymuştu¸ ancak mağazada bulunmadığı için arayışıma devam ettim.en son da hakkında hep ‘kapatıcılığı yok¸ su gibi’ bilmemne denen bu face & body’yi denemeye karar verdim.yüzümün bir tarafında c1¸ bir tarafında c2 denendi. ikisi de cildime uydu¸ ancak c2 daha bir oturaklı gözüktüğünden onu aldım.beni inanılmaz canlı gösterdi. birkaç sivilce izim var¸ onun dışında cilt problemim yok. kapatıcılığı bana yetti de arttı. sanki suratta fondöten varmış gibi değil de kendiliğinden çok canlı bir cilde sahipmişim gibi gösterdi. tek kelimeyle bayıldım. 120 ml olanını aldım¸ ve bence tam bi fiyat/performans ürünü¸ mac ürünü olduğunu düşününce. artık günlük hayatta bile fondöten kullanmaya başlasam şaşırmam¸ nitekim nemlendirici yerine bile sürülebilir.bundan daha fazla kapatıcı bir ürüne de özellikle genç kızların ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

 132. uzun zamandır sevdiğim¸ sanırım ömür boyu tercih edeceğimdir. elimde daha kapatıcısı oluyor ancak günlük¸ risksiz kullanımda hep elim buna gider. varlığı hissedilmez¸ kapatıcı ile güzel iş görür. fiyatını hak eder. ) (bkz: öptüm kib bye

 133. hayatımın fondöteni oldu. günlük bir fondöten arayışındaysanız ve çok sorunlu bir cildiniz yoksa mutlaka bir deneyin. yüzde asla fondöten varmış gibi durmuyor. yalnız bu fondötenin hilesi elle sürmek. çabuk sabitlendiği için de ben yüzümü bölgelere ayırıp adım adım sürüyorum. yedire yedire diğer bölüme geçiyorum¸ oraya biraz fondöten sürüp dağıtıyorum. kuru ciltliyim¸ pudrayla sabitlemiyorum çünkü o ışıl ışıl sağlıklı görüntüyü seviyorum. size de tavsiyem yağlı veya karma ciltli değilseniz sabitlememeniz. fotoğraflarda inanılmaz güzel çıkıyor. mua göz altlarıma da kullanabileceğimi söylemişti ama ben başka likit bir ürün kullanıyorum göz altlarıma. size de tavsiyem çok kapatıcı özelliği olmayan¸ hafif concealer kullanmanız bu ürünle.

 134. Çok kusurlu olmayan bir cilde sahipseniz ve cildiniz yağlı değilse günlük olarak tercih edilebilir fondoten.Kalıcılığı 5-6 saat. Sonrasında gitmeye başlıyor. Ama öyle bölük pörçük gitmek değil bi bakıyosun tamamı gitmiş.

 135. cildim normal-kuru arası. hafif kapatıcılık¸ ıslak görünüm veren¸ nispeten kalıcı bir fondöten ararken mac’de alışverişim sonunda testerını rica etmiştim. sivilcelerden zor arındırdığım¸ biraz düzelttiğim cildimde çene ve alnıma ağrılı sivilce olarak geri döndü çünkü kendisi. kalıcılığı da bende 3-5 saat arasındaydı. tam boyunu almadığıma çok sevindim. satın almadan önce mutlaka denemek için bir miktar ürün isteyin ya da mağazada deneyin. cidden testerların kozmetikteki yeri ve önemi

 136. ilk aldığımda beğenmemiştim hatta buraya da yazmıştım belki 2 yıl önce filan. beğenmeme sebebim de her şeyi ama her şeyi abartan türkçe özürlü vloggerlar yüzündendi çünkü öyle bir beklentiye girdim ki mucize filan bekledim resmen. tabi ki bir tv paint fondoten değil zaten öyle bir vaadi de yok ürünün. sonra kullandıkça çok sevmeye başladım. bu geçen 2 yıl içinde günlük olsun¸ düğüne gitmelik olsun hep bu fondoteni kullandım. daha fazla kapatıcılık istediğimde kurumasını bekleyerek fırça ile 3 kat sürdüm. günlük kullanımda tek kat. herkesin dediklerini tekrar etmeye gerek yok fondotenin belirgin özellikleri sayılmış ben de katılıyorum. ek olarak diyebilirim ki ben bu fondoteni sabahın 6sında trekkinge giderken sürdüm yazın ortasında ve akşam 10da eve geldiğimde hala yüzümdeydi. o kadar da terlememe rağmen. tabiki ilk sürüldüğü an gibi değil ama hala suratımdaydı ve benim için en önemli olan şey oksitlenme olayı yok bu üründe. üstelik gün içinde farklı ışıklarda çekilmiş her fotoda cildim renk tonu eşit ve sağlıklı duruyordu. benim cildim normal kuru. alnımda yağlanma sorunu oluyor gün içinde orada parlama yapabiliyor ama ben takmıyorum. çok fazla çilim var mesela tek kat onları kapatıyor. hatta birgün iş yerinde masamda bu fondoteni sürmeye başlarken bi arkadaşım geldi yanıma onun yanında anbean sürdüm de kız oha suratın değişti resmen ne o fondotenin adı dedi. bittikçe alacağım her yola gelen güzel bir ürün.

 137. yağlı ciltler için pek bir kullanışsız¸ fakat kuru ciltlerde kalıcılığı olduğu söylenen ürün. benim için pek bir kullanışsız kategorisinde. cildim gün içinde yağlandığında suratımda flash patlamışa dönüyorum. yağlı ciltliler için şunu deneyimlemiş biri olarak söyleyebilirim¸ kalıcılığı da gerçekten iyi olmayan üründür. tek kat ile kesinlikle sonuç alamazsınız. bu ürünü illa ki kullanacağım diye ısrar eden yağlı ciltli arkadaşlara sabır diliyorum. hem paranıza yazık olur¸ hem de her fondöten sürüşünüz bir mesai haline gelir.

 138. dünkü mac ziyaretimde aldığım sample’ı denedim offff çok heyecanlıyım yazarken. tahminlerim doğru tuttu ve arayışım sonlanmış oldu gibi . ben drugstore olan neredeyse tüm ürünleri denedim. ıslak bitişli istiyorum ama cildim kuru¸ ıslak bitişli dedikleri bende bildiğin mat duruyordu. bugün sürdum ve istediğim o görüntüye ulaştım. sadece hoşuma gitmeyen kısım bendeki c2 rengi ben studio fix pudra fondotende nc15 kullanıyordum bu biraz koyu geldi ve yüzümü sarı gösterdi keşke bu seride de nc ve nw şeklinde olsaydı renklendirme. (okuduğum yazıya göre nc ve nwlerde oranlı bir şekilde oluyor renklendirme c’lere göre  link burada ) zaten çok büyük bir kapatıcılık istemiyordum sadece biraz dengeli ve sağlıklı görünsün istiyordum. offf ama yapısı çok güzel bir şeymiş bu neden daha önce denemedim de paramı oraya buraya verdim. hesaplama yaptım face and body 120 ml 139 tl ve bir ml 1.158 tl’ye denk geliyor. ben bunu almasam loreal lumi cushion alacaktım onun ise 14.6 gramı 52 tl (indirimsiz gratiste) bir gramı 3.561 tl oluyor. bu mantıkla bakarsam face and body daha iyi durduğu gibi daha hesaplı da. sadece bunun c1’ini de denemeliyim. bir de MINERALIZE MOISTURE SPF15’i deneyeceğim gerçi onun ml’mi face and body’ye göre düşük ama merak ettim. Edit: sonunda aldım (c1) aşık oldum ben bu fondotene ❤

 139. C1 rengini aldım. İlk kullandığımda heyecandan mı bilmiyorum ama çok güzel geldi. Sürekli aynalarda makyajıma bakıyordum. Cildim çok fresh duruyordu. Fakat daha sonra kullana kullana aslında çokta mükemmel olmadığını fark ettim. İlk gün rengi tam uyan fondöten aslında oldukça sarı duruyor cildimde. Çevremdekiler de bunu belirtti bu hafta çokça hatta aynı fondöten olduğunu duyunca şaşırdılar. Çok sık kullanınca sivilce yaptı. Hani cilt altında ağrılı olanlardan. Bir süre ara verip tekrar kullanmaya başlayacağım ama şuan için beni oldukça üzdü. 🙁

 140. ilk aldığım zamanlarda nemlendirici ne demek¸ ne işe yarar bilmiyordum sanırım. sürdükten iki dakika sonra cildim tarafından fondötenin su kısmı emiliyor¸ geriyede kupkuru bir şey kalıyordu. o yüzden aldıktan sonra 3-4 ay elimi bile süremedim. fakat geçenlerde hafif bir kapatıcılık istediğim bir gün sürdüm¸ çok da hoşuma gitti. o gün bugündür aralıksız kullanıyorum. iyi ki 120 ml almışım yoksa çoktan dibini görmüştüm.

 141. yaklaşık yüzde 80’i sudan oluşan hafif yapılı likit fondöten.içinde yağ bulundurmadığı için sivilce yapmıyor.çok fazla cilt problemim olmadığı için yanaklarımdaki hafif renk eşitsizliğini gidermesi benim için yeterli.o kadar hafif ki cildimde fondöten olduğunu kimse anlamıyor bile. tabi ben yüzümün kenarlarına pek sürmüyorum genelde ortalarına yoğunlaşıyorum daha da doğal bir görüntü oluyor.

 142. Gerçekten çok severek kullandığım şu bazlı bir fondoten. Alın bence kimse pişman olmaz. Hiç ağırlık yapmıyor. Işığı yansıtması güzel. Renk seçenekleride oldukça fazla.

 143. Muhteşem fondötenim<3*kuru ciltler için¸*glowy görüntüyü sevenler için¸*no makeup makeup görüntüsü için¸*ağırlık yapan fondötenleri sevmeyenler için¸*kapatıcı fondötenlerle pek arası olmayanlar için¸*yüzümü streç gibi kaplasın¸ bir yere bulaşmasın diyenler için¸ *tek yüzüme istemem gerek olduğunda vücuduma da uygulayabilmeliyim diyenler için¸*büyük boyu da olsun ben her seferinde fondötene para dökemem diyenler için¸*kalıcı olsun diyenler için¸*günlük bir fondötenim olsun diyenler için¸*ve son olarak¸ verdiğim parayı sonuna kadar hak etsin diyenler içinFondötenlerin şahıdır.

 144. Bi tek ben sevmiyorum bu fondöteni sanırım.Yapısı güzel ama su gibi örtücülük sıfır ve bana göre canlı bi görünüm de vermiyor verse de en fazla nemlendirici sürdüğümde de o görüntüyü elde edebiliyorum bunun için ekstra bi şey uygulamaya gerek yok. Fondöten kullanacaksam illa ki hiç yoktan orta kapatıcılıkta olması lazım bana göre. Ayrıca bende komedona sebep oluyor malesef. 2 kere elden çıkardım artık sevmeyi de denemeyeceğim

 145. kuru ciltlere göre yapısı hafif glowy bitişli ancak kalıcılık konusunda başarılı olmayan bir fondöten. akşama kadar yüzünüzde kalmıyor. güzel tarafı hiç bir yere bulaşmıyor olması ama kapatıcılığı yüksek bir fondöten arıyorsanız muhtemelen beğenmezsiniz. Günlük kullanım için ideal.

 146. Renk bozukluklarını çok doğal eşitliyor. Ben severek kullanıyorum yazın bile ağırlık yapmıyor. Arada bir strobe kremle karıştırıyorum sonra yemede yanında yat oluyor )

 147. No make up make up için ideal. İncecik yapılı. İyi kapatıcılık arayanlar için hayal kırıklığı olacaktır.

 148. o kadar güzel bir ürün ki¸ anlatmalara¸ övmelere doyulmaz. kapatıcılığı çok olmamasına rağmen mükemmel derecede cildi sağlıklı göstermesi bile almak için yeterli. mümkünse büyük boy olanının tercih edilmesi çok daha ekonomik oluyor.

 149. Hayatımda kullandığım en güzel fondöten¸ hatta tek fondöten diyebilirim. Kapatıcılığı oldukça az ama renk eşitlemesi konusunda harika iş çıkartıyor. Bıraktığı parlak ve sağlıklı görünümü çok beğeniyorum özellikle de strobe cream ile karıştırıldığında. Renk skalasıda oldukça geniş bence. Herkesin dediği gibi eğer fondötende kapatıcılık arıyorsanız asla beğenmeyeceğiniz bir ürün. Ayrıca tahminimce yağlı ciltlerde¸ mat olmaması nedeniyle sevmeyecektir.

 150. Kuru ciltler için nemlendirmesi güzel¸cildi parlak gösteriyor.kapatıcılığı tek kat için çok az.ben iki kat sürerek kullanıyordum.ama 2-3 saat sonra hiç fondoten kalmıyor yüzümde.tamamen yok oluyor.kalıcılığı yok.tıpkı chanel vitalumiere fluid gibi.bugün küçük kardeşime verdim.2-3 saat sonra tekrar süreceksem ne anlamı var fondoten kullanmanın.

 151. bu fondöteni uygulamanın en iyi yolu parmaklarınızın arasına bir miktar alıp ürünün kıvamı yapış yapış bir hal alana kadar parmaklarınızı birbirine sürtmek¸ daha sonra kıvamı değişmiş halde iken yüzünüze yedirmek. doğrudan doğruya yüzünüze uygularsanız da yapışkan bir kıvam alana kadar parmaklarınızla yüzünüze yedirmeniz gerekiyor. bence kesinlikle fırça ve hatta süngerle uygulamaya uygun bir fondöten değil.

 152. hayatımın fondötenidir. bir fondötenden ne bekliyorsunuz sorusunun cevabı yoğun kapatıcılıksa bu ürüne boşuna para vermeyin zaten ama sadece renk eşitlesin fondöten gibi durmasın diyorsanız buyurun alın. hiçbir ürün araştırmadan alınmaması gerekiyor¸ hele face and body zaten bilindik bir ürün¸ yüzlerce yorum var hakkında¸ açıkcası boşuna aldım bu ne su gibi bir şey yorumlarını gördükçe şaşırıyorum.

 153. Çok övüldüğü için dayanamayıp aldığım fondotendir. T bölgem yağlı¸ ama genel olarak kuru cilde sahibim. Ayarını tam tutturamadım nE kadar sürmem gerektiğini bilmiyorum. Mesela demir para hesabı yaparsak 1 lira kadar mı 50 kurus kadar mı yoksa 25 kuruş kadar mı ? Sürdüğümde kendi cildimde bayılmadım ama annemin cildi tamamen kuru ona kullandım o gün onun cildinde efso ötesi durdu. (Üstüne de azıcık pudra geçmiştim) genel olarak evet sevdim ama bayıldım mı hayır. Biterse tekrar alırmıyım bilmiyorum 🙁 Belki de ben ayar tutturamadıgım için de anlayamamış olabilirim. Beni aydınlatır mısınız sayın cicişler ? 🙂 bir de Bir de ben rt sünger ile sürdüğüm oldu sigma f80 kabuki ile sürdüğüm oldu her ikisinde de sevdim¸ ama sizin Öneriniz hangisi ?

 154. Kesinlikle elle uygulanmalı¸ dağıtırken son rütuş olarak süngerle geçilebilir. Cildimde c2 çok kötü dururken c1 rengi mükemmel bir sonuç veriyor.mualar genellikle c2 yi elinize tutuşturuyor dikkat! Renk seçimi çok önemli yani bu fondotende. (macde nc15 civarıyım).Bence eşi benzeri olmayan bir ürün bu¸olabildiğince doğal görünümü ve aydınlık cildi sevenler için elbette geçerli bu söylediğim. Ben 2. kez satın aldım biterse elimdeki diğer ürünler bitince mutlaka yeniden alırım

 155. ben de birkaç gün önce testerını aldım bu fondötenin ve bir kez denedim. cildim karma ve üstünden pudrayla geçmeme rağmen t bölgemi epey yağlandırdı. kapatıcılığı çok çok az hatta hiç yok bile denebilir yalnızca renk eşitsizliklerini nötrlüyor bence. ama yine de cilde sağlıklı aydınlık bi görünüm kazandırıyor ve hem dışarıdan bakıldığında hem de kendinize ciltte bir ürün yokmuş gibi hissettiriyor. alır mıyım almaz mıyım tam karar veremedim özellikle yağlı ciltler almadan önce kesinlikle denesin çünkü daha çok kuru ciltlerin sevebileceği bi fondötenmiş gibi geldi bana..

 156. Bir yanağıma damla öbürüne bir damla belki alnıma ufak bir damla döküyorum sonrasında fırçayla dağıtıyorum bu fondoteni. Bazen altına maç strobe creamlerden sürüyorum ve mükemmel bir şekilde parlıyorum. Çok tere hiç bir fondoten dayanmaz bence gayet kalıcı bir fondoten. Yüzünüz kuruysa ve sivilceniz yoksa çok seversiniz. Yinede fiyatı biraz pahalı bence.

 157. uzun zamandır elim gitmiyodu da geçen gün yine sürdüm. bikaç saat sonra aynaya baktığımda burnum yağ içinde parıl parıl parlıyordu yemin ederim. kuruya dönük karma ciltliyim¸ bu fondöteni niye kullanmayı bıraktığımı hatırladım. sadece cildi kuruluktan ölenler çok sever bence bunu. geri kalanlar da vloggerların yarattığı hype’a kapılıp güzel diyo bence :/karma/yağlı ciltlerde kısa süreli foto/video çekimi vs için çok uygun olabilir ama günlük kullanım için uygun değil bence çünkü 2 saatte bir tazelemek falan gerekiyor. aksi halde yağ içinde yüzen bi ciltle tüm gün geziyorsunuz. bu dediğim kuru ciltler için değil¸ onlar kullansin tabi.

 158. Bana aşk ve nefreti bir arada yaşatan fondötendi.Di çünkü cruelty free ürünler kullandığım için bıraktım.Kullandığım için yorum yapayım.İnce ve saten yapısı ile ciltle mükemmel bir uyum sağlar.Yüze çok doğal¸canlı bir parlaklık verir.Ama ne zaman sürsem yüzümde minik minik sivilceler çıkarırdı.Ayrıca yağlı ciltler için bence uygun değil.O verdiği parlaklıkla zaten yağlı olan bir cilt için sonuç kötü oluyor.Ben kuru ciltli olmama rağmen baya parlak yağlı bir bitiş vermişti.Onca paraya yazık olmasın tester bulabiliyorsanız deneyip öyle alın sivilce ve parlama sorunu yapabiliyor çünkü.

 159. Üzerine çok yazılmış çizilmiş bir fondoten olmasına rağmen aman ben de eksik kalmamayım dedim. Genellikle BB krem kullanan -yazar burada Maybelline¸ Pure Beauty¸ Sisley gibi markalara değiniyor- fondoten deneyimi çok az biri olmama rağmen¸ çoğu bb krem’den daha ince ve nemli yapıda olduğunu söyleyebilirim. Fondotenin verdiği ağırlık hissi yok¸ çok çabuk sabitleniyor ve bulaşmıyor¸ gün içinde oksitlenme renk değişimi yok. Yüksek kapatıcılıktan çok renk eşitliyor ama inceliği ve hafifliğiyle aradığım formül buymuş dedirtiyor. Bir de gerçekten nemli bitişli tatlı bir aydınlığı var. Ben de cicişdeki yorumlardan yola çıkarak elle uyguladım ve çok memnun kaldım. Fondotene Giriş 101 dahilinde almalı¸ aldırmalı diyorum. Buarada Mac mua’ları inatla c2 kakalamaya çalışıyor deneyimle sabitlendi¸ açık tenliyseniz kafanızı karıştırmalarına izin vermeyin. Gözünüz ve kalbiniz bu konuda da sizi yanıltmayacaktır ¸)

 160. Bu ürün için kapatıcılığı az deniliyor ama bana göre kapatıcılığı hiç yok .en azından tek katta.Evet nemli ıslak bitişli ama bulaşan bi yapısı yok .sabit kalıyor .terleseniz bile çıkmıyor.Bana göre en iyi sonucu kedi dili fıça ile veriyor.(ben rt core collection setindeki fırçayı kullanıyorum iyi iş görüyor.)bu fırçayla fondoteni yüzüme yaydıktan sonra kuru sünger ile (ıslak değil) pıt pıt yapıyorum ve tamamen sabitleniyor.sivilce lekelerinin üstüne bi kat daha geçiyorum sonuçtan oldukça memnun kalıyorum.Eğer fondotende aradığınız cildim görünsün tamamen kapatmasın ıslak bitsin kalıp gibi durmasın yok gibi görünsün hafif olsun diyorsanız bu fondotene bence şans verebilirsiniz .%20indirmle 50 ml lik fiyatı :96 tl

 161. Gerçekten iyiki almışım seni. Harikaymış kapatıcılığı az ama zaten günlük için bi fondöten almak istiyordum. Günlük için gerçekten ideal ve kapatıcılığı az ama çok değişik bi yapısı var sanki sürdükten sonra hiç fondöten sürmemişsiniz gibi duruyor ve cildinizdeki tüm renk eşitsizliğini yok ediyor morluklar ve kızarıklıkları azaltıyor heleki cildiniz problemsizse harika bi ışıltı verip sağlıklı bir görünüm kazandırıyor sivilcesiz ve az problemliyse cildi porselenleştiriyor

 162. Testerını verdiler bana bunun ve ilk denediğimde bu ne yahu demiştim. Zira ne sürdüm ne sürmesim belli bile değildi. Sonradan o gün çektiğim bir fotoğrafa baktım yüzümdeki aydınlık görünüm çok hoşuma gitti. Demek ki bu işe yarıyormuş dedim zira hiçbir şey kapatmamıştı. Sadece bir gün birkaç saat yüzümde kalmasına rağmen çıkardıktan sonra gördüm ki alnımda minik minik sivilcemsi şeyler yapmış. Fondotene bağladım ben ve bi daha denemedim. Bana n1 rengini vermişlerdi bilmem rengin kapatıcılıkla bi ilgisi de var mıdır? Bu arada az koyu bu rengi bana daha açığı var mı bilmem. Yüzümle boynum arasında fark oluyor¸ yüzüm koyulaşıyor sürüncePs: sivilce yaptı¸ en açığı bile koyu kaldı bende. Cık olmamış 

 163. Mac makyaj artistlerinden birinin bu fondoteni kaşık tipli fırçayla kullanmayı önerdiğini görünce hemen denemek istedim. Öncelikle benim cilt makyajından tek beklentim hafif renk eşitliği ve içten aydınlık gibi duran bir cilt.Fırça olarak da elimde flormarın yeni hd serideki fırçasını kullandım ve sonucu çok beğendim¸ f&b benim zaten severek kullandığım bir ürünken bu şekilde aydınlığını da kaybetmedi. Denemenizi öneririm.

 164. kapaticiligi sifira yakin bir urunun neden bu kadar populer oldugunu ve neden boyle bir seye para verildigini anlamiyorum cunku hafif kizarikliklarimin bulundugu cilt tonumu esitlemeye dahi yetmedi. bunu surmek yerine hic bisey surmeyin en azindan cildiniz nefes alsin paraniz da cebinizde kalsin.

 165. en sevdiğim fondotenimdir. net. yalnız artık kullanım şeklimi değiştirdim. kuru nascita mor süngerimin üstüne damlatıyorum. yüzüme o şekilde yediriyorum. en doğal sonucu böyle aldım. kimse yüzüme bakınca fondoten olduğunu anlamıyor. ışıl ışıl duruyor.

 166. bayılıyorum kendisine ki bence dünyada en çok kullanılan fondoten bile olabilir bu nerede bi backstage görsem illa ki ayna onunde duran fondoten. insanın yüzüne sağlık veriyor. ilk önce begenmemiştim bu ne ya sürdüm sürmedim belli değil nerde canlılık ışıltı dedim. üstelik 120 ml vardı ben alırken sadece şimdi sanırım 60 ml tekrar üretmişler. bittikçe net alacagım fondoten.günlük kullanımda nemlendirici üzerine tek kat sürüyorum hoop anında rengi eşitlenmiş canlanmış cilt. haftasonu gezeceksem vs ilk kat kuruduktan sonra ikinci katı geçiyorum ortaya yakın kapatılıcık elde ediyorum. düğün müğün varsa ikinci kat kuruduktan sonra üçüncü katı geçiyorum. cakey durmuyor zaten buildable bir ürün. porselen görüntü takıntım yok o yüzden bana her şartta yeten bir fondoten. çizgilerime dolmadı¸ oksitlenme yapmadı.hatta hoşlandıgım çocukla trekkinge gittim spor doğa dinlemedim bunu bi kat sürdüm gittim sabah 6’da gece 10’da hala iyi duruyordu cildim o kadar terledim vs fotograflarda da çok iyi çıkıyor insanın cildi. zaten çekimlerde vs kullanılan bir ürün. ben mutlaka çalkaladıktan sonra rt fırça¸ rt sünger ya da elle uyguluyorum. her 3 uygulamada da birbirine yakın sonuçlar aldım ama fırça sanki biraz daha iyi sonuç veriyor.kapatıcılık isteyen¸ karma-yağlı ciltlilerin seveği bir ürün değil yalnız.

 167. tanım: genelde su gibi olduğu ve cilde canlılık verip hafif olduğundan tercih edilen mac fondöteni5 6 aydır kullanıyorum başlarda evet hafif olduğu için benim de hoşuma gitmişti yok gibiydi ama sonra kendi cildime taktığım bazı lekelerim ve önemlisi kılcal damar çatlaklarımı az da olsa hafifletmediğinden elimin sık sık gitmediği bir ürün oldu ve bende kalıcılığı da çok iyi değil açıkçası¸ tabi kişiden kişiye değişir. son olarak üstüne pudra bronzer aydınlatıcı vb geçince çok da hafif durmuyor diğer fondötenler gibi açıkçası :/

 168. Benim renkli nemlendirici örtücülüğüne sahip olduğunu düşündüğüm ürün. Kapatıcılığı vs tatmin etmezse hafifliğin çok da bir anlamı olmuyor diye düşünüyorum.

 169. web sitesinde söylendiği kadarıyla hafif örtücü¸ doğal- saten bitişli¸ 8 saat kalıcı bir fondöten. Bana kalırsa bu vaatlerin hepsini yerine getiriyor. Suya dayanıklı olması da yaz ayları için ideal. Hafif yapılı olduğu için yüzümde rahatsız edici bir varlığını hissetmedim. Kapatıcılık konusunda cildimin tonunu eşitledi sadece ki zaten yüksek kapatıcılık beklentisiyle almamıştım. Cildi oldukça sağlıklı gösteriyor. Ben fırça ile uyguluyorum ve cildimde fırça izi kalmadı. Genel olarak cok memnun olduğumu söyleyebilirim.

 170. yakın zamanda bir mac şubesine uğrayıp sample edinmek istediğim üründür . Fakat en yakınımda olan capacity mağazasındaki çalışanla ilgili çok sevimsiz anılarım var bu yüzden başka bir şubesine gidip deneme fırsatı bulunca (ya da ürünü edinince) buraya dev bir inceleme yazacağımdan emin olabilirsiniz hehehe .

 171. kapatıcılığ çok az olsa da cilde mükemmel bir parlaklık veren fondöten. fazla kusurlu ciltlere çok önermiyorum. biraz kuru bir fondöten ama altına iyi bir nemlendirici sürerek kuru ciltler de gayet güzel kullanabilir. benden tam puan aldı.

 172. mac’ın yok gibi fondötenidir kendisi.bb krem kullanmaktan hoşlanmayanlar tercih edebilir.herkesin yazdığı gibi kapatıcılığı çok az ancak bb kremlerdeki grileşme durumu bunda yok o nedenle tercih edilebilir. hafif yapılı günlük kullanıma uygun. daha yeni aldım kendisini şuan için sevdim. açık buğday tenliyim onlinedan şansıma diyerek sipariş ettim c1 rengi uyum sağladı tenime.indirimde vardı 50 ml 100tl ye aldım.edit: türkçeleştirme yapınca oluşan yazım hatalarını düzelttim efenim.

 173. İğrenç fondöteni uyduruk fırça seti ile takas etmek zorunda kaldım. Hiç memnun kalmadım. C2 rengini 2 kez ancak kullandım. Yüzüm sapsarı oluyordu ve sabitlemekte sıkıntı cekiyordum.

 174. 120 ml 160 küsür lirayken 50 ml’in nasil 120 lira olduğunu ve nasıl bir oran orantı hesaplaması kurulduğunu merak ettiğim¸ ayrıca kendisini de çok merak ettğim su gibi fondöten. 

 175. Vloggerların hayatı zaten yalan olmuş da en azından bu kadar profesyonel makyaj artisti ayıla bayıla bu ürünü kullanıyorsa bir bildikleri vardır diye düşünüyordum. Yok gibiymiş de¸ cildi sağlıklı ışıl ışıl gösteriyormuş da bilmemne. He babam he. Türk tipi beyaz tenliyim¸ kuruya dönük normal ciltliyim. Yaptığım makyajı hava 40 derece olmadığı sürece cildim kusmaz. ama bu herkesin ayilip bayildigi f & b fondoteni surunce yarim saat icinde alnim ve burnum yağdan parıl parıl parlıyor. Cildim kusuyor ve oksitleniyo mu artık noluyosa cidden bi koyulaşıyo¸ kirli duruyo. Kim niye övüyor bilmiyorum¸ eğer derdiniz “yok gibi fondoten”se yok gibi duran bir sürü ince yapılı fondöten var bir bir sayarım. Markası mac olmasa kimse yüzüne bakmazdı bence bu ürünün. 

 176. sevdim mi sevmedim mi hiç anlayamadığım fondöten. dahası mac’in fondötenlerinde hep yaşıyorum ben bunu. böyle bir kararsızlık da sırf benim gibilere özgüdür herhalde 🙂 kısaca yapısı hafif¸ ciltle kolay bütünleşen¸ günlük kullanıma uygun bir fondöten tamam ama¸ bende durmuyor bu ürün. yok gibi falan da değil¸ sürüyorum üstüne hafif bir allık geçiyorum mesela bir bakıyorum kuş olup uçup gitmiş çoktan. bazla denedim sonuç yine aynı¸ iyice cildimi nemlendirdim belki daha kolay tutunur diye ama bu sefer de olmadı. her seferinde benim cildimde bu fondöten durmuyor arkadaş. yok gibi değil¸ gibisi fazla direkt yok bu ürün benim için. param çöpe gitmiş gibi hissettim başta ama¸ biraz başka fondötenlerle karıştırıp¸ en önemlisi de uygulama şeklimi değiştirip bitirdim sonunda. şimdilik bir daha almam. peki ürün kötü mü dersek hayır değil ama benim cildimle anlaşamadı sonuç bu yani. bu arada süngerle falan uygulayınca hiç sevmedim ben bu fondöteni onu da açıkça söyleyeyim. en sonunda gidip kaşık fırça¸ yani oval yapıdaki fırçalardan aldım ancak öyle kullanabildim. hayatıma kaşık tipi fırça sokan üründür kendisi yani. ürün bitti ama¸ şimdi bu fırçayla büyük bir aşk yaşıyoruz o da ayrı tabii.

 177. En sevdiğim fondötenlerden biri. Bana çok pratik geliyor ve çok az miktarı yetiyor. Zaten istediğim renk tonu eşitlemek ve biraz ışıltı. Ben sabitlemiyorum genelde¸ zaten sabitlenen bir yapısı var¸ hemen yapışıyor cildime. Strobing akımı sağolsun parlamaları da çok dert etmiyorum artık. C2 rengi bana öyle cuk oturuyor ki¸ sırf bu yüzden bile vazgeçemeyeceğim galiba. Ben yumuşak bir yüz fırçasıyla yedirerek uyguluyorum çok memnunum bu yöntemden.

 178. Nedense elim hiç gitmiyor ya. Sebebi ise sanki sürünce yapış yapış hissedicekmişim gibi. Çok severek aldım hatta strobe creamle karıştırıp kullandım. Hele öyle olunca sanki elimi çeneme koysam elime geçecekmiş gibi hissediyorum. Yine de ciltteki duruşu mükemmel. Bendeki rengi n1. Tam uyuşuyor cildime. Aslında yani genel olarak koşuşturmaca içinde olduğum için tere dayanıklı makyajlar yapıyorum o yüzden kullanmıyorum bu fondöteni. Şöyle düşünüyorumda keşke daha yaşım ufakken keşfetseymişim. 

 179. bu ürünü ne zaman kullansam kimse yüzümde fondöten olduğunu anlamıyor ve herkesten ne güzel cildin var iltifatını almama sebep oluyor. Yüzünde pek problem olmayan ama aydınlık görünüm isteyen kişiler içiin ideal üründür kendisi. Bence tek problemi bulaşma olması ama bir mac waterweight kadar da bulaşma yapmıyor. İki kat uygulayarak yoğunluğu bir tık daha arttırabilirsiniz. Zaten çok ince olduğundan kat kat uygulama görüntüsü asla olmuyor. Tavsiye edilir.

 180. TAnim: Mac’in kapaticilik saglamayan¸ cildi saglikli gosteren¸ yarisindan fazlasi su olan¸ yuze ve vucuda kullanabilen¸ fakat shade rangei bi acayip olan¸ beyaz olanına c1 ya da n1’inden daha iyi uyum sağladığım fondoten.Renk skalası o kadar komik ki c1 zaten sarı¸ n1 yeterince açık değil. Mualar her türlü karıştırıyorlar zaten¸ çoğu model de vücutlarını bronzlaştırdığı için açık renk eklememişler sanırsam. Ama beyaz olanını satın aldım fondötenlerin rengini açmak için¸ işimi gördü 2.şişesini aldım. Su bazlı fondötenlerle karıştırabiliyorsunuz.

 181. tüm ünlü makyaj sanatçılarının koleksiyonunda yer alan fondöten… hal böyle olunca mac’e gidip almak istemiştim. neyse ki mua yüzünüzde deneyelim mi dedi¸ neyse ki ben de yüzümde ürün denetmekten nefret etmeme rağmen evet dedim… fondöteni sürdükten sonra tepkim sadece tek kelime oldu: “nerede?” buildable bir fondötenmiş¸ ama ben onu istediğim kapatıcılığa getirene kadar yüzüme kat çıkmam lazım… bende o kadar uğraşacak vakit yok¸ sabır da yok…

 182. Bende  n1 rengi var. Evet çok kapatıcı değil ama cildimle çok güzel bütünleşiyor ve cildimin sağlıklı görünmesini sağlıyor. Ben bu nedenle kullandığım diğer fondötenler içinde en beğendiğim oldu. 

 183. Şu sıralar burada başlığı görünce bugün bunu kullanayım dedim ve dolaptaki renklerden c3 olanını kullandım sabah. Güncel duygularım¸ neden böyle bir ürün vardı diye düşünüyorum¸ sonra hatırladım. Stagelerde gördüğünüz ürünleri body olarak kullanıyorlar daha çok. Gerdan¸ boyun¸ bacak gibi bölgelerde çok çok başarılı. Kat izi¸ akma bulaşma yapmıyor. Yüzde incecik formlu¸ yok gibi gerçek anlamda. Kusursuz ve yağ dengesi uygun bir yüzünüz varsa kullanılabilir. onun dışında bende 4 rengi var¸ şu an neden aldığımı düşünüyorum ve cevap bulamıyorum. 

 184. ya kuru ciltliler çok merak ediyorum kullanacak başka fondöten mi yok? ben mac’i listemden çıkartalı çok uzun zaman oldu sebebi de cruelty-free takıntımdan ötürü. ama içi aşırı kimyasal dolu hani kokularından belli. her neyse cildim çok yağlı zaten bu fondöteni denem gafletinde bulundum korkunç oldu. hiçbir şeyi kapatmayan bir ürünü niye yüzünüze sürüyorsunuz kuru ciltliler. bb krem alın temiz içerikli daha iyi. çok işlevsiz ürün gibi geliyor bana bu ya.

 185. bu ürün hakkında daha önce de bir girdim olmuştu.bendeki rengi c2. şu anki güncel fiyatını dahi son kuruşuna kadar hak eden bir ürün.evet kapatıcılığı çok az¸ ama o cilde verdiği parlaklık o kadar şahane ki. kuru ciltli olmasam bile yine de vazgeçemeyeceğim bir fondöten.

 186. Normalde cc krem kullanan bir insan olmama rağmen bir arkadaşımın tavsiyesiyle c1 rengini kullanmaya başladım. Elle sürmemi tavsiye etti ki gerçekten en iyi o şekilde performans alabiliyorsunuz. Cildim karma¸kullanmadan önce de iyice nemlendiriyorum. ne zaman sürsem herkes cildimi çok beğendi. Bir aydınlık veriyor yüze¸ben severek kullanıyorum.

 187. n1 rengi bana iki ton koyu olan fondöten. yapısı güzel¸ cildim  kuru değilse -ki mütemadiyen kuru- cildimle bütünleşmesi güzel¸ kapatıcılığa ihtiyaç duymadığım için hafif renk eşitliği ihtiyacımı gideren bir fondöten. ben elimdeki beyaz face and body ile karıştırarak kendi rengimi elde ediyorum. yani cildi normal ve normalden karmaya olanlar yapısıyla memnun olabilirler. altına çok yoğun nemlendirici de sürsem bazı günler gerçekten kötü duruyor cildimde.

 188. Face and body su bazlı bir fondoten. Kapatıcılığı yok denecek kadar az olsa da sürüldüğü an cilde inanılmaz bir ışıltı katıyor. Karma cildimde herhangi bir problem oluşturmadı. C2 tonunu kullanıyorum ama aldığım an ile şu anki hali¸ (11 ay oldu) arasında renk farkı olduğunu düşünüyorum. Aldığımda tam cilt tonumdu ama şu an biraz koyu oluyor. Ürünün kullanım süresi 24 ay. Daha dolmamış olmasına rağmen oksitlenmiş olduğunu düşünüyorum ama mac çalışanı bunun imkansız olduğunu söyledi. Diğer renkleriyle karıştırılabilir olduğu için c1 alıp öyle deneyeceğim.

 189. Cildimin oldukça kuru olmasına rağmen bende sivilceye sebep olan fondöten. Ben parmaklarımla uygulamayı tercih ediyorum. Zaten yüzünüze sürerken “bildiğimiz su bu” diyorsunuz¸ o kadar cıvık bir kıvamı var yani. Yine de doğal duruşu sebebiyle seviyorum kendisini.

 190. bugün mua’ya bir heves denettirdiğim fakat yüzümde pul pul duran fondöten. aynı zamanda ev arkadaşımın yüzünde de denettirdik ve muhteşem durdu. ikimizin cildi kuru olmasına rağmen neden bende bu kadar kötü¸ ev arkadaşımda bu kadar güzel durdu anlamış değilim.    

 191. Aliexpresten alınan 3-5 adet fırçayla takas ettiğim fondöten. Hiç mi hiç sevmedim¸ hem pasparlak hem cıvık hem kötü bir fondöten. Hiç anlaşamadik. Zaten mua bana c2’yi önerdi. Sonra başka mua n1 dedi. C2 sarılık gibi duruyordu. Direk elden çıkardım. Hiç anlasamadik kendisiyle

 192. Mevcut fondötenim bittiğinde almayı düşündüğüm fondöten. Denedim ve kusurlu bir cildim olmasına rağmen oldukça beğendim. Kapatıcılığı herkesin söylediği gibi az. Ama ince yapılı oluşu¸ cilt ile bütünleşmesi oldukça iyi olan özellikleri. 

 193. Eğer doğallıktan yanaysanız¸yüzünüzde ağırlık yapıcak ve ağır kapatıcılığı olucak birşey istemiyorsanız elinizde olması gereken tek fondotendir kendileri..

 194. 2 hafta önce elime geçen fondoten. Mua bana n1 rengini kullandı ve tenime tam uydu. Saten bitişli orta kapatıcılıka bir fondoten. Şu zamana kadar neden almadım dedirtmiştir bana¸ işe giderken her sabah uyguluyorum çok doğal bir görüntü sağlıyor kalıcılığıda oldukça iyi günü geçirmemi sağlıyor

 195. ince yapılı doğal görünüm sağlayan yüzde varlığını hissettirmeyen öğrenci fondöteni. Fiyat olarak değil belki ama yapı olarak tam günlük makyaj ürünü. Bitmiyor hemen parasını cildinizi düzgünleştirerek çıkartıyor. Ürünün işe yaradığının net kanıtı fotoğraftır. O yokken ve varken çekilmiş fotoğraftan cildi sağlıklı ve abartısız gösterdiğini anlarsınız. Alınır mı? Alınır.

 196. nasıl uygulamam gerektiğiyle ilgili halen kafa karışıklığı yaşadığım fondotenim. onun dışında kendisini çok sevdim. böyle bebiş gibi ipek gibi bi his bırakan bi şey.

 197. Islak bitişli fondoten arayanlar için harika bir ürün. Kapatıcılığı yok denecek kadar az. Sadece renk veriyor ve aydinlatiyor.Daha kapatıcı bir hale getirmek icin ¸ altına kapatıcı bir fondoten sürüp üstüne face&body uyguluyorum. Cok memnunum bayada bereketli bir ürün. 

 198. Oturmuyor¸ ne yaptıysam cildime oturmuyor. İnatla kaç kere denedim¸ mac alışverişimde tester kutularına koydurup bittiğinde arkadaşımın şişesinden doldurup¸sırf yüzüme oturtmanın yolunu bulana kadar defalarca denedim. Süngerle denedim tüm ürünü emdi. Rt buffing¸expert face¸ stippling brush¸golden rose ‘un meşhur fırçası hepsiyle denedim iz yaptı¸ elimle denedim olmadı¸ bu ürün karma cildime bi türlü oturmadı¸ sanki terlemişim gibi göründü hep. Arkadaşım  rt expert face fırçayla mükemmel doğal cilde ulaşıyordu halbuki

 199. Cildim karma. Bu fondoten hiç bir kapatıcılığı olmamasına rağmen sanki renkli nemlendirici sürmüş gibi cildimi biraz daha canlı ve renkli gösteriyor. Sivilce yapmadı dayanıklı doğal duruyor ama o kadar paraya değecek bir ürün olduğunu düşünmüyorum

 200. seveni de¸ sevmeyeni de çok. gerçi her ürün öyle¸ hepimizin beklentileri farklı üründen. zaten yoğun kapatıcılık sevenlerin bu ürüne yanaşmayacağını biliyorum da¸ cilt tiplerimiz-cilt tonlarımız farklı. dolayısıyla normal birimizin sevip¸ birimizin sevmemesi. alt tarafı fondötenden bahsediyorum ama neden halka sesleniyor gibi giriş yaptım acaba ahahaaa neyse¸ şimdi gelelim benim yorumlarıma.cilt tipim normal-kuru. kuru ciltliyken de¸ normal ciltliyken de gayet memnun kaldım. şu anda da severek kullanıyorum. sivilce lekelerim¸ çillerim var. lekelerimi¸ çillerimi kapatmıyor. mağara gibi gözeneklerim var¸ gözeneklerimi belirginleştirmiyor. ıslak bitişli olması cildimi daha sağlıklı gösteriyor. lekelerimi bölgesel olarak kapatıyorum¸ kalıcılığından da memnunum. makyajımı pamukla temizliyorsam eğer ürünün pamuğa geldiğini görüyorum. yani sildiğim ana kadar cildimde kalmış ürün. (bkz: mac 130 fırça) ile uyguluyorum. çizgi çizgi fondöten izine sebep olmuyor. elime (bkz: real techniques expert face brush) ve (bkz: real techniques buffing brush) geçtiğinde de aynı sonucu alıyorum ben. illa 130 şart değil. ayrıca kıyafete ve telefona transfer olmuyor. cildime oturuyor benim. kıvamı su gibi. kullanmadan evvel çalkalamayı es geçmeyin. kıvamı yerine gelsin.kısaca¸ benim en sevdiğim mac fondöten. (bkz: cicişlerin en sevdiği mac fondöten)

 201. Kapatıcılığı az ıslak bitişli varla yok arasında fondöten. Fiyat performans için malesef beklentimi karşılayamadı. Renk skalası geniş fakat orada deneme sonucu alınca aslında bana bir ton koyu geldiğini farkettim (mağaza ışıkları sağolsun) giysilere vs çok güzel leke yaptığınıda yazmadan geçmiyim. 

 202. Kendisi son 3 yıldır asla elimden düşmeyen tek fondötenimdir. Seveni de sevmeyeni de çok fazla. Bu durum hangi amaçla kullandığınıza bağlı. Ben günlük makyajımda kullanıyorum. Her gün makyaj yapan biri olduğum için benim aradığım birincil özellik cildimin hava alması ve sahne makyajına dönmemesi. Su bazlı olması sebebiyle¸ bana cildime çok zarar vermiyorum onun sürekli hava almasını sağlıyorum havası yaratıyor. Kapatıcılığına gelecek olursak ise çok çok az bir kapatıcılık sağlıyor. Genel olarak renk eşitliyor. Ben kendisiyle günlük makyajımda baya iyi anlaşıyorum.

 203. Hafif ve ıslak bitişli bir fondöten. Yüzüm¸ tenimin geri kalanından daha beyaz olduğu için c1 rengini rahatlıkla kullanıyorum. Beyaz tenli olanlara da bu renk daha iyi olacaktır¸ c2 biraz daha sarı duruyor. Cildimde uzun süre durmasını istediğimde mac prep+plus bb cream’i bunun altına uyguluyorum. Gerçekten de akşama kadar yüzümde duruyor. Fiyatı da iyi bir ürün kullanmak isteyenler için fena değil. Edit: cildime sanırım iyi gelmedi¸ minik pıtırcıklar oldu yüzümde. Nadiren kullanmayı düşünüyorum. 

 204. sadece ama sadece el ile sürülerek verim alınabilen fondöten. aslında fondötenden ziyade tam bir renkli nemlendirici. oldukça sıvı bir yapıda olduğu için fırça ve sünger ürünü tamamen emiyor¸ hem ürün ziyan oluyor hem de yüzünüze ‘hiçbir şey’ sürmemiş gibi oluyorsunuz. ancak el ısısıyla mumumsu bir yapı alıyor ve hem kapatıcılığı bir tık artıyor hem de daha güzel sabitleniyor. ürüne dair en büyük eleştirim 120ml’nin 175 tl olması ve dahası buna karşılık 50ml’nin 139 tl gibi ayarsız bir etikete sahip olması. her ne kadar bereketli bir ürün olsa da sanırım bu fiyatlara bir daha almayacağım.

 205. Tek kelimeyle mükemmel bir fondoten. Bence tüm cilt tiplerinde yeterli miktarda pudra ile güzel durur. Sorunlu ciltler kullanmasın diye bir kaç entry gördüm ve bence sorunlu ciltler maske gibi fondoten degil ya ince ya da hic kullanmamalılar. Fiyat performans acısından güzel ve bereketli bir ürün.

 206. Ne kadar güzel olduğunu¸ kıymetini kaybedince -ona buna dağıtınca- anladığım fondöten. 120 ml N1 rengini almıştım. Balayım boyunca ve yaz boyunca hep bu fondöteni kullandım. O zamanki fotoğraflarda gördüğüm ışıltıyı gördükçe tekrar alasım geliyor. Bence fondötenin kapatıcı olması şart değil hatta ince yapılı olması çok  daha iyi¸ lokal olarak sorunlu bölgelere kapatıcı uygulanırsa bu fondöten gerçekten çok güzel.

 207. kasım ayından beri neredeyse hergün kullanıyorum ve kesinlikle en sevdiğim fondötenim. bence sevip sevmemeniz biraz da üründen ne beklediğinizle alakalı. -kesinlikle kapatıcı değil¸ kızarıklık olan bölgeye iki kat uygulamanız gerekebilir-tam olarak sabitlenmiyor -telefon ekranına bulaşma yapıyor vs.–karma veya yağlı ciltliyseniz gün içinde parlama sorunu yaşarsınızfakat on kat sürseniz bile asla cakey durmayan tek fondöten bence¸ çok ince yapılı ve sağlıklı parlak bir cilt görünümü elde ediyorsunuz. kısacası kuru ciltliyseniz ve kapatıcılığı az bir ürün bakıyorsanız sevmeniz yüksek olasılık.

 208. cilde her zaman iyi gelmeyen bir fondöten. nedendir bilinmez bazı günler çok güzel dururken bazı günler rezalet duruyor cildimde. ayrıca mac satıcılarının ısrarla büyük boyunu satması ve bazı tonların sadece büyük boyunun çıkması hiç adil değil. bu yüzden tekrar almayı düşünmüyorum ama zaten bendeki büyük şişede epey var¸ son kullanma tarihini göz ardı edersem daha bir 5 yıl gider o.

 209. Macte kandırılıp aldığıma bin pişman olduğum fondöten. Öncellikle bi sürü baz kapatıcı pudra allık sürüp beni cildimde çok iyi durduğuna ikna ettiler ardından yüzüme C1i uygulayıp bana C2yi sattılar hem de büyük boyunu(daha hesaplı falan filan diyerek) neyse işte kerizlik benimki de.Yazları falan bi şekilde kullanmayı denedim ama zaten cildime koyu olan föndeten bir de oksitleniyor! Turuncu turuncu dolaştım bi kaç gün. Ve o kadar parlıyor ki! Öyle böyle değil yağlı/karma ciltliler kesinlikle uzak dursunlar.

 210. İlk başlarda bu ne ya kim beğeniyor bunu ! diyoruz. Sonrasında cilt alıştıkça ne kadar güzel bir fondöten olduğunu anlıyoruz.Ben N2 rengini kullanıyorum. Genelde benim tenini gören mua’lar C2 veriyordu ve denediğimde iyy bu fondöten hiç yakışmadı diyordum. Meğersem alt tonu yanlış veriyorlarmış. N serisini denediğimden beri aradığım fondöten buymuş dedim. Gidin yüzünüzde denetin tüm gün onunla gezin beğenirseniz alın 🙂 yoksa ucuz bir fondöten değil paranız boşa gitmesin.

 211. Hayatımda gördüğüm en abartı fondöten. Kuru ciltler dışında kimsenin kullanmasını tavsiye etmem yağlı yağlı duruyor benim cildimde. Bunu süreceğime yüzüme hiçbir şey sürmem ne gerek var ki böyle bir ürüne¸ belki yaz aylarında o kavurucu sıcakta kullanılabilir ama ben o sıcakta bile ten ürünü kullanmadığım için bama gereksiz geliyor. Garnier bb krem bile daha mantıklı bir seçim bence.

 212. macten ikinci aldığım üründür kendisi. gerek çok sık makyaj yapmamam gerek de minimum miktarda kullanmam sebebiyle bitiremediğim¸ sonunda bozulmasına sebep olduğum bir fondöten olmuştur benim için. çok hafif olması ve bu sebeple natürel durması yüzünden severek kullanmıştım. bozulmaya başladığında oksitlenip renk değiştirdi ne yazık ki. çöpü boyladı. çok fazla makyaj yapmadığım için yenisini almadım ama günlük makyaj yapmaya başlarsam eğer kesinlikte bir daha alırım.

 213. cildimde bir şey yok ama cilt tonum eşitlensin¸ özelllikle yaz aylarında hafif bir ürün olsun diyenlerin seveceği örtücülüğü yok denecek kadar az fondöten. Hatta fondöten kelimesiyle çok ilgisi yok renk düzenleyici desek daha doğru olur.Cilt tipi olarak kuru ciltlerin anlaşacağı bir ürün.

 214. arkadaşımın gazına gelip almıştım. İlk zamanlar kullanırken içim cız etti açıkçası bu kadar parayı buna mı verdim diye. Hala yer yer cızladığı oluyor tabi ama alıştım sanırım. Tanıma gelirsem kapatıcılığı nerdeyse hiç olmayan ama cilde doğal bi ışıltı veren bir fondöten. Benim cildim kuru ama iyice nemlendirince öyle kuruluk vs yapmadı. Bitince bir daha almam yüksek ihtimalle 

 215. beğenen çoğu kişinin kuru ve az sorunlu cilde sahip olduğu fondöten. bunu belirtmeyen kalmamasına rağmen¸ kapatıcılık beklentisi olan veya yağlı cilde sahip insanlar neden ısrarla bu fondöteni alıp “bunun nesini beğendiniz” moduna giriyorlar anlamıyorum. reklamcı youtuberlar bile bunun altını çizerek meşhur ettiler bu ürünü. ben severek kullanıyorum ve ikinci şişemdeyim. rengim c1 ama dünyanın en açık cilt tonuna sahip değilim. çok beyaz tenli insanların kendilerine uygun bir renk bulabileceklerini düşünmüyorum.

 216. dayanamayıp yeniden aldım¸ rengim tam olarak c1¸ en iyi sonuç kesinlikle elle ısıtıp bastırarak uygulamak en azından benim tekniğim bu¸ benim tekniğim derken mac makyaj artistlerinin kapatıcılığı arttırmak için önerdikleri yöntem bu.ele ürünü alıp ısıtıp uyguladığımda çıkan sonuç şahane¸ fırça veya sünger sevmiyorum çünkü tüm ürünü emiyorlar ya da iz yapıyorlar.120 ml için 175 lira fazla değil aslında çünkü normal bir fondötenin dört katı(30 mlx4)¸ kuru bir cildim var tüm gün ışıldamamı sağlıyor ki bu tam olarak istediğim şey¸ bu arada cildimde bolca sivilce lekesi ve ben var buna rağmen randıman alıyorum.

 217. Tekrar ikinci şişemi aldığım fondöten¸ sabah işe giderken sürdüm. İnanılmaz doğal¸ gerçekten bugüne dek ne sürdüysem pul pul olmuştur yüzümde bu fondöten hariç. Doğal¸ nemli ve aydınlık bir görüntü. Kapatıcı değil. Ama cilt rengimi eşitledi ve yüzümde varlığını belli etmedi. Bu yeterli bir şey bence. Sivilce ve benzeri şeyler nasıl olsa geçici. Dönemsel olarak yaşadığımız problemler. Böyle ince yapılı ve sağlıklı gösteren bir fondöten herkesin sahip olması gereken bir şey bence. Bu arada ben expert face fırça ile istediğim görüntüyü yakaladım. 

 218. bittikçe aldığım fondötenim. inceliğini¸ hafif kapatıp ama aslında cildi ışıl ışıl sağlıklı gösterişini¸ kalıcılığını¸ şişesinin kullanışlı oluşunu çok seviyorum. kullandığım ton C1 ve teninle birebir uyum sağlıyor diyebilirim. cildim normal¸ yazları biraz yağlanabiliyor fakat bende sivilce vs çıkarmadı. Yaz kış severek kullanıyorum. 

 219. Kesinlikle yağlı ciltlilerin uzak durması gereken fondoten. Düğünümde düğün makyajım aydınlık olsun istediğimden macte makyaj yapan arkadaş bunu önerdi ve hatta 2 adet satın almamı sağladı. O anki heyecanla hiç araştırmadan da almış bulundum. 2 yıldır kullanıyorum birinci kutu ancak bitti. Sürdükten sonra zaten yapısı gereği parlak olan fondoten yağlı cildi 5 kat daha yağlı gösteriyor. Bir saat sonra cilt fondoteni kusmaya başlıyor ve yavaş yavaş gözneklerin üzerinde fondoten birikintileri olmaya başlıyor. Kuru ciltlilerin ise çok seveceğini düşünüyorum.

 220. kapatıcılığa çok ihtiyacı olmayan¸ renk eşitsizliği olan ciltler için bulunmaz nimet. üstelik aydınlık bir görüntüsü var. üstüne uygulanan allığı çok güzel belli ediyor. fakat kötü bir kokusu var hafif duyulan. bu kadar güzel özelliğin yanında tolere edilebilir diye düşünüyorum 🙂

 221. arada başka fondotenlere kaysamda 2 senedir¸ dönüp dolaşıp yine aldığım fondotendir.ilk olarak c2 rengini almıştım.mua denediğinde tam olmuştu yüzüme .akşama doğru baktım parçalanmalar var ve kalıp gibi duruyor.üstelik rengi yarım ton koyulaştı.ertesi gün gidip prep prime ışıltılı makyaj bazı ve c1 rengini aldım.fakat c1 şişesinin sonlarına doğru yüzümdeki duruşunu sevmedim.gri gri solgun bir görüntü veriyordu.yani o canlı ten görüntüsü yok.arada makyaj masamda duran c2 ye baksamda ‘hayır benim rengim c1 ben açık renk cilt seviyorum’ tarzı ısrarımla gittim ikinci c1 şişesini de aldım.o da bitti ama ben o fondotenden nefret ettim.dedim yok yapısı vs hiç sevmiyorum¸ rengi hele gri gri hiç olmuyor vs.derken elimdeki fondotenlerin bitmesinden mütevellit c2 yi süreyim napıyım dedim ve fondotene bayıldım!!! yahu meğer benim rengim gerçekten c2 miş.fondotene suç attım aylardır.çok beğendim duruşunu bütünleşmesini ve şimdi 4. şişe de bitmek üzere ve tabii ki c2 olacak 5. si de.demem o ki c1 rengi grimsi bir renk verebiliyor bilmiyorum.bu arada 4 şişe çok gibi gelebilir 2 yılda fakat ben akşama doğru tekrar fondoten tazeliyorum.

 222. Cc kremden hallice¸ doğru dürüst kapatıcılık vermeyen¸ aynı zamanda cildi çok sağlıklı gösteren fondöten. Sivilce ve çok koyu lekeleriniz yoksa memnun kalırsınız. Cilt tipi olarak kuru ciltler için daha uygun ama karma cilde sahip olanlar da yağlı bölgeleri sabitleyip kullanabilir. Su bazlı olduğundan mıdır anlamadım ama akşam makyajımı çıkarırken asla fondöten izi göremiyorum¸ sanırım gün içinde uçup gidiyor.

 223. Mac muaları bu fondöteni ya baz olarak kullanıyor (cilde ince astar halinde sürerek renk eşitlemek) ya da kalın yapılı fondötenlerle karıştırıyor¸ ki bence bu fondötende en verim alınacak yöntemler bunlar. Tek başına bir anlam ifade etmiyor benim için ama studio fix fluid ile harika iş çıkarıyor.

 224. Tenim açık buğday¸ c1’in açık olabileceğini düşünüp c2 rengini almıştım. Aldığım zamanlar cildimde sivilceler yoktu o yüzden pürüzsüz cilde uygulanınca tabii ki güzel duruyor ancak bendeki birkaç ay durduktan sonra sanki yapısı bi değişti ve kullandıktan sonra yüzümde hemen okside olmaya başladı her şans verişimde yüzümde sivilceye sebep olunca çöpe mahkum oldu 🙁

 225. Yağlı karma ciltlerin kesinlikle uzak durması gereken kuru ciltleri bebeksi gösteren hafif kapatıcı fondoten. Kapatıcılıgı tam günlük makyaja uygun. Sık ve keskin hatlı bir fırçayla uygulamakta fayda var 

 226. beyazını çok koyu olan ama yapısını beğendiğim fondotenlerime karıştırarak kullanıyorum. eklendiği ürünün yapısını bozmuyo sadece biraz daha dewy bir bitiş sağlıyo. 

 227. Açık buğday ten ve kuru bir cilt sahibiyim¸ c1 rengini kullanıyorum. Yüze uygulayınca koyu durmasına rağmen¸ kısa sürede boyun rengim ile eşitleniyor. Kokusu kimyasalımsı¸ likit bir ürün¸ kapatıcılığı ise ortadan aza doğru. Kapatıcılığını arttırmak için daha fazla ürün uygulayabilirsiniz ama bence biraz ışıltısını kaybediyor fazla uygulanınca. Yüze sağlıklı bir ışıltı veriyor ama ben beğenip satın almama rağmen hayranı olmamıştım. Ama sürdüğümde gerçekten o gün içerisinde makyajsızmışcasına cildime iltifat alıyorum. Kuru ciltlilere ve doğal¸ kapatıcılıktan ziyade renk eşitliği isteyenlere önerebilirim.

 228. boya badana alanında hızını alamayıp¸ kapitalist reklam ve pazarlamacılık sisteminin kurbanı olan insanların¸ çoğunlukla kadınların¸ sahte güzellik ihtiyaçlarını doyurmak üzre mac markası tarafından üretilmiş bir diğer pazarlama ürünü.

 229. Yüzde hiçbir şey yapmayan fondöten. Yüzümüze fondöten sürüyorsak ne kadar ince yapılı olursa olsun renk eşitliği sağlaması gerekir ve bu ürün bu konuda yetersiz.

 230. beyaz ve kuru bir cilde sahibim.yıllardır az kapatıcılı¸ sağlıklı gösteren bir fondoten arıyordum ve karşıma face and body çıktı.tam sevindim istediğim fondoten dedim ve renginin bana koyu geldiğini farkettim 🙁 .bu kadar para vermişken ben bunu kullanmalıyım dedim ve body shop tan fondoten beyazlatıcısı aldım karıştırıp kullanıyorum.bitince alır mıyım beyazlatıcıyla beraber alırım.

 231. Orta/yüksek kapatıcı mat fondötenlerden başka bir şey kullanmayan benim kalbimi çalmış fondötendir. Az kapatıcı olduğunu bildiğim için ablam satın alana kadar hiç denememiştim. Öncesinde sorunlu olan yerlere catrice’in kapatıcısını¸ sonra bu fondöteni rt – expert face brush ile uyguladım. kapatıcıdan ötürü sivilce izlerim zaten kapanmıştı o yüzden yüzümü çok canlı ve doğal gösterdi. Bir süre bu şekilde deneyip sivilce yapmazsa almayı planlıyorum. 

 232. bitiş olarak çok sevdiğim mac’in az kapatıcılık sağlayan fondöteni. cildim kuru¸ sivilce ve büyük leke problemim yok. yüzümde yer yer renk eşitsizliği ve ufak tefek de olsa lekeler var. günlük kullanımda fazla kapatıcılık beklemediğim için bu fondöten benim için yeterli oluyor. saten bitişli¸ ciltte yok gibi duruyor ve gün içinde yüzde oynama yapmıyor. hafif bir fondötene göre de oldukça kalıcı. bunlar göz önüne alınırsa çoğu bb ve cc kremden daha kullanışlı buluyorum. çünkü bb kremler yüzde sağa sola fazla kayıyor. gözlük kullanınca mutlaka gözlük izi kalıyor ve sabah sürüldüğü takdirde akşama kadar kalıcı olmuyor. bu föndeteni ben (bkz: real techniques expert face brush) ile uyguluyorum ve çizgi çizgi bir görüntü de oluşmuyor.bendeki rengi c1¸ cildime uyumu yüzde yüz olmasa da fena değil. c1 rengini bariz şekilde sarı alt tona sahip değilseniz almanızı tavsiye etmem. ben oldukça sarı alt tonlu olmama reğmen bana bile bir ton sarı kaldı. n1 rengini alıp onla karıştırmayı düşünüyorum. o zaman tam bir uyum sağlayabilirim gibi geliyor.

 233. nc renkleri ülkemizde olmadığı için renk konusunda sıkıntı yaşasam da vazgeçemiyorum.çok değişik bir yapısı var ıslak ya da kadifemsi bir sonuç beklerken sanki sürdükten sonra yüzünüze streç film germişsiniz gibi çok değişik bir doku oluşturuyor. bu sağlıklı içten parlayan tabakaya hayranım.geçen gün gözümü karartıp vücut losyonunun ardından bacaklarıma uyguladım. elbisem beyaz olduğu halde hiç bulaşma yapmadı. ama tavsiyem benim gibi risk almamanız yönünde. boş bir zamanınızda test edip vücudunuza uygulayın yine de.

 234. Ömürlük favorim. Kendisine bi şans vermek istiyosanız kullandıktan sonra 1 saat geçmesini bekleyin. İlk uyguladığınızda yüzünüz baya yapış yapış gözüküyor ama canım face and body 1 saat sonra harika sağlıklı bir cilt birakiyor.

 235. İşıl ışıl bir cilde sahip olacağımız ve yüzümüzde yok gibi duracak iddialarının populerliği sebebiyle¸ akne lekelerim olmasına rağmen aldığım fondöten.Lekelerimi kapatmayacağını anlamıştım¸ sadece cilt tonunu eşitlemek ve “ışıl ışıl” olmaktı amacım. Bekledığim etkiyi alamadım¸ hayal kırıklığının şaşkınlığıyla kaldim 🙂 c1 çok sarı hem.

 236. Ürünün kapatıcılığı oldukça az¸ renkli nemlendiriciden bir tık daha örtücü diyebilirim. Sivilce vs izlerini kapatmak isteyenler için yeteri olmayacaktır. Sorunsuz cilde sahip olan ya da izleri dert etmeyen¸ hafif fondöten seven kullanıcıların memnun kalacağını düşünüyorum. Ürünün bitişi satenimsi¸ hafif parlaklık da içeriyor. Benim en sevdiğim bitiş. Bu şekilde cildim çok canlı ve sağlıklı duruyor. Kullandığım hiçbir seferde yağlanma yapmadı¸ ama kendi yapısından ötürü elimi cildime götürdüğümde kremsi yapısını hissedebiliyorum. Kalıcılığı iyi¸ üstüne pudra kullanmadığım halde 5-6 saat cildimde kalıyor.Hafif¸ ağırlık yapmayan ve fazla kokmayan fondöten arayanlara rahatlıkla önerebilirim.Fırça ile uygulamak bana daha mantıklı geliyor çünkü sünger iz bıraktı.ben sevdim….

 237. Face&Body isiminden de anlaşılacağı gibi yüz ve vücut için kullanılabilen bir fondoten. Ürün su bazlı. Bu sebeple bir süre sabit durduğunda ayrışıyor. Her kullanım öncesi çok iyi şekilde çalkalamak gerekiyor. Yapısı aşırı akışkan. Bu direkt likit bir ürün. İncecik. MAC’in diğer fondotenleri kadar ağır bir kokusu da yok. Örtücülüğü 10 üzerinden 3¸5. Çıplaklığı renkli nemlendiricilerle yarışır. Buna rağmen kat kat uygulanıp kapatıcılığı arttırılabiliyor. Yine de orta kapatıcı bile olmuyor. En fazla 10 üzerinden 4 diyelim. Peki ya nasıl uyguluyorum? Bu fondoteni uygulamak için tek bir fırça var bana göre. O da Real Techniques Buffing Brush. Ürünü tam istediğim gibi¸ fırça darbesi bırakmadan yayıyor. Bu fondoten makyaj süngerleriyle iyi anlaşamıyor. Çabucak emiliyor. Bloglarda gördüğüm bir diğer yol da parmaklarla uygulamak ancak ben bu yolu da sevmedim. Parmaklarımla uyguladığımda elimin ısısıyla ürünün yapısının değiştiğini farkettim. Sonuç olarak tek yol Buffing Brush.

 238. Gece makyajlarında hayat kurtaran ‘yok gibi’ fondöten. Bilirsiniz özel günlerde yoğun kapatıcı fondötenlere gider elimiz ve suratımızda alçı varmış gibi görünür. bu fondöten ise ciltteki lekeleri ve kızarıklıkları örttüğü gibi suratımızı gizlemez¸ Hafif bir blur efekti verir sadece. Gece sonunda cildimiz yorulmaz. Cilt nefes aldığı için ertesi sabah sivilceyle uyanmayız. tazelemesi de basittir kat kat uygulanabilme ve örtücülüğünü artırabilme imkanı vardır. 

 239. Çok seviyorum çok.Şu ana kadar kullandıklarım arasında en memnun kaldığım fondöten.Günlük kullanıyorum 120 ml baya gidiyor bana en son aldığımda 175 tl idi ama son zamla birlikte 200 tl olmuş¸üzdü.Bu artış almama engel olamayacak tabii çünkü cildimle sayladığı uyuma¸verdiği sağlıklı parlaklığa bayılıyorum.Kuru cildimle çok iyi bütünleşiyor.Face & body kalp ben kısacası.

 240. cildi bu kadar hiçbi şey yokmuş gibi gösteren ama aynı zamanda da 5x daha sağlıklı ve ışıl ışıl gösteren başka bir ürün yok sanırım.

 241. Yaz başında aldım. 175 liraya 200 ml sanırım şuan 200 lira olmuş. Mac de kedi dili şeklinde olan fondöten fırçası ile kullanılması gerektiğini belirttiler alırken¸ nemli süngerle uygularsanız fondötenden iz kalmıyor. Sürdükçe sürersiniz kedi dili fırça ürünü olduğu gibi yüze uyguladığı için daha az ürünle azıcık da olsakapatıcılık almış olursunuz. Evet ıslak bitişli bir ürün karma cildim var fakat gün içinde yağlanma yapmıyor 8 saatin üstünde kalıcılık beklemeyin 8 saatten sonra parçalanmalar başlıyor. Diğer fondötenlerimle karıştırarak kullanmayı seviyorum. Işıltısı çok doğal oluyor böylece.

 242. Sorunlu olmayan ciltler için birebir. Çok ince ve sıvı bir yapıya sahip. Renk eşitlemesi yapıyor aslen. Islak görünümlü bir makyaj cilt için ideal. Anck sivilce¸ siyah nokta gibi cildinizde pütürler varsa pek bir işe yaramayacaktır.

 243. Sanırım bende sivilce yapan¸ ama benim bunu kabullenemediğim fondöten. Ben hep¸ yüzde yok gibi duran¸ renk eşitlemesi yapan bir fondöten arayışında olduğum için bir kere çok para verip¸ uzun süre kullanırım düşüncesiyle aldım. Performansını beğeniyorum¸ yani günlük kullanım için ideal. Ama bu fondöteni kullanmaya başladığımdan beri yüzümden sivilce eksik olmadı. Dün sürüp birkaç saat dışarıda gezdim¸ anında alnımda ve çene altımda içi beyaz irin dolu küçük sivilceler başverdi. Ama bitene kadar kullanırım¸ çünkü yine de yüzümdeki duruşunu seviyorum. 

 244. eğer cildinizin zemini pürüzsüz¸ fakat renk eşitsizlikleri varsa¸ cildiniz de karma veya kuruysa¸ tam da size uygun bir fondöten. cildiniz nefes alıyor¸ yüksek bir örtücülüğü yok bu sebeple doğal bir bitiş sağlıyor¸ kat kat uygulamaya da imkan veriyor. daha ne olsun? karma cildimle çok memnun kaldığım fondötendir.

 245. İnce yapılı¸ glowy bitişli¸ hafif ortuculukteki şu kıvamında fondoten. Candır. Ah bi de 200 liralara ulaşmasaydı… Suya dayanıklı olduğu söylense de pek de dayanıklı değildir.

 246. 2sene önce satın aldığım ve bu yaz başında bitirdiğim fondöten. Aldığımda 110civarıydı şuan 200olmuş sanırım. O yüzden uygun fiyatlı alternatiflere yöneldim. The balm balm shelter flormar hd ve flormar stay true face and body fondöteni aldım. Üçüde güzel fondötenler kesinlikle kötü değil fakat bu fondöten gibi bir fondöten asla bulamadım bugün yine c1rengini sipariş ettim. Keşke bu üçünü deneyene kadar yine face and body alsaymışım. Her gün makyaj yapmama rağmen hem 2sene beni idare etti çok bereketli hemde ciltteki duruşu beni kalbimden vuruyor. Elimle uyguluyorum 2dk içinde kuruyor ve sabitleniyor. Bb krem gibi bir kapatıcılığı ve ışıltısı var. biraz transfer oluyor telefona vs. Ama kışın kuru ciltli biri olarak beni asla yarı yolda bırakmayan harika fondötendir kendisi. Ayrıca diğer kapatıcı fondötenlerim ile de çok iyi anlaşıyor. Karıştırıp kullanmak için de harika. 

 247. Yüzümde binbir sivilce lekesi olmasına rağmen günlük olarak kullandığım ıslak ve çok sağlıklı bir bitişi olan fondötenim. lekeleri kapatıcıyla kapatmayı tercih ediyorum. ellerime iyice yayıp yüzüme iki dakkada yediriyorum.benim için tek sıkıntısı n1 renginin boynuma göre biraz pembe kalması. bi tık açık rengi olsa cuk diye oturucak ama yapısı çok ince olduğu için çok göze çarptığını düşünmüyorum (ya da öyle umuyorum).

 248. Canimi asiri sikan bir urun. Iki yil once bir arkadasimdan gorup almistim. Cunku cok memnundu. 1 ay kadar kullandim ve yuzumde bir tane bile sivilce cikmiyorken 1 ayda ozellikle yanaklarimda sivilceler cikti. Bu fondotenden dolayi oldugunu anlamam biraz zamanimi aldi. Meger kuru ciltler icinmis ve arkadasim o yuzden memnunmus. Benim cildim karma. Cilt yapisi benim gibi olanlara kesinlikle onermiyorum. Ayrica macteki calisanlardan hicbiri bu fondoteni alirken beni uyarmadi ve alirken danismistim. 

 249. Veganlık öncesi¸ cahiliye dönemimde aldığım ve severek kullandığım fondöten. Severek kullandım çünkü tam benim tarzımda¸ aşırı ince yapılı¸ minimum örtücülük veren¸ su gibi bir fondötendi. Vegan ve cruelty free olmamasından ötürü şu an alamıyorum tabiki. Ama belki böylesi benim için daha iyi olmuştur. Çünkü bundan sonra fondöten beğenemedim bir türlü ve en sonunda fondöten kullanmayı tamamen bıraktım. Ha belki mac bir gün darksidedan iyilerin tarafına geçmeye karar verir¸ işte o zaman ben de severek alırım tekrar

 250. Resmi olarak makyaja başlamaya karar verdiğim zaman ilk aldığım pahalı üründür kendisi. Cildim karmadan kuruya dönük. Yanak kısımlarım ise kışın pul pul adeta. 2 yıldan fazla süren ilişkimiz son kullanma tarihiyle sonlandı ne yazık ki. Cildimi hafif kapatması¸ ışıltı vermesi¸ su gibi oluşuyla yok gibi hissettirmesi bana çok yeterliydi. O zamanlar taksitle yaptığım alışveriş hem zora sokmadı hem de rahat rahat ödedim. Şu an çok almak istesem de yeni mezun bir işsiz olarak imkansız.

 251. Meğer aradığım buymuş dedirten fondöten.Kim yaptıysa ellerine sağlık. Yüzümle bir olabilen¸ gündelik kullanıma uygun olduğu kadar geceye de uyum sağlayabilen bir fondöten.Bir tek renginden emin değilim. Mac’deki çalışan n1 de n2 de size olur demişti ben n2 aldım beyaz surat koyu boyun gezmeyeyim diye.Umarım beyaz boyun koyu surat gezmiyorumdur.

 252. Hakkında bir sürü yorum yapılan Mac’in ikonik fondoteni. Karma-yağlı bir cildim olmasına rağmen bile elim bu merete gidiyor. Evet 3-4 saat sonra tempoma bağlı olarak cildim yağlanmaya başlıyor ama studio fix sürdüğümde de aynı sürede yağlandığı için buna laf edemiyorum (yazar burada kaderini kabullenmiş görünüyor) Pudra sürüp sürekli yüzümde ürün biriktirmek yerine yağ emici kağıtlarla üzerinden geçiyorum ve voila eski haline dönüyor. Ama esas konu ‘your skin but better’. böyle bütünleşip¸ kalıp gibi durmayıp¸ canlı gösteren fondöten henüz benim tarafımda keşfedilmedi. Ve evet bir karma cildin evden çıkmak istemeyeceği kadar dewy finish veriyor¸ bunu da wayne goss abimiz bölgesel pudralamayla nasıl lehimize çevireceğimizi anlatmış. Yüzümüzün gölgede kalmasını mat olmasını istediğimiz bölgelerine transparan pudra ile geçiyoruz¸ aydınlatmak istediğimiz yüksek noktalara sadece sadece fırçada kalan tozlardan geçiştiriyoruz. TA DAA

 253. Her seferin de farklı rengini aldığım fondöten. Çareyi 2 rengini karıştırmakta buldum. Renk scalası ile ilgili sorunları olduğunu düşünüyorum.

 254. Bir youtuber hakkında “su gibi¸ fakat güzel bi su” gibi bir yorum yapmıştı. Tam olarak fondoten hakkındaki düşüncelerim bu olabilir. N3 rengini kullanıyorum elimde denediğimde aşırı sarı gelse de yüzümde herhangi bir sırıtma yapmadı. Asla fondotende çok kapatıcılık ve matlık arayan biri değilimdir ancak hafifliği beni bile şaşırttı biraz sanki bir tık daha olsa daha iyi olmaz mıydı diye düşündürttü. Sadece kızarıklığı iki katta örtüyor çünkü. Ama güzel bir su sıfatının hakkını tam olarak fotoğraflarda veriyormuş bunu fark ettim. Cildimi inanılmaz sağlıklı gösteriyor fooğraflarda. Cilde normal ışıltılı bazların ve benim daha önce kullandığım hiçbir ten ürününün veremediği doğal aydınlığı sağlıklı görüntüyü veriyor çünkü sırf bu yüzden bile fiyatı bütçenizi aşmıyorsa düşünülmeli bence. Ancak şaşırdığım şöyle birşey oldu strobe ile ikisini beraber kullanınca yaldır parlamaya ve ciltteki yapışkanlık hissine alışık olduğum halde bu ikili bana biraz fazla geldi. İlk sürüldüğü zaman görüntü hoş fakat ciltte 1-2 saat sonra bile yapışkanlık hissi devam ediyor ve alın bölgemde parlamalar oluşmaya başlıyor (pudra geçmemiştim yalnız ve yağlı bir cildim yok) O yüzden bu fondoteni kullanacağım zaman strobe cream’i komple tüm yüze baz olarak geçmiyorum çoğu ünlü mua’nın aksine¸ hafifçe yanaklarıma uyguluyorum bazen ki o bile fazlalık hissi verebiliyor bazen yüzümde. Özetle benim bütçeme göre fiyatı biraz yüksek o yüzden tekrar almam bitmesin diye de biraz gıdım gıdım kullanacağım¸ kapatıcılığının olmadığını bilmeyen kalmamıştır fakat gerçekten renkli¸ ışıltılı bir baz ayarında benim için ve cildi fotoğraflarda inanılmaz güzel gösteriyor. 

 255. trans olduğum için ve geçiş sürecimin başlarında olduğum için henüz yaptığım makyajın anlaşılmaması gerekiyor. bu yüzden youtuber’ların önerisi doğrultusunda aldığım ve inanılmaz memnun kaldığım bir ürün. cildi bebek gibi yapıyor. cilt tonunu inanılmaz eşitliyor. kimse fondoten olduğunu anlamıyor yüzümde. ama gelen iltifatlar inanılmaz.

 256. Dönem dönem en sevdiğim ten ürünüyken dönem dönem çöpe atmak istediğim ürün. Islak bitiş¸ doğal görünüm¸ renk eşitliği¸ hafif yapılı¸ akmaz bulaşmaz bir ürün arayan için idealkenKapatıcılık¸ temiz yüz¸ yağsız¸ kokusuz¸ kusursuz¸ kalıcı bir ürün arayanlar için asla alınmaması gereken bir ürün.  Ayrıca bunu bu kadar yüksek fiyata satmak nasıl bir akıl işidir!

 257. Örtücülüğü olmayan¸ su gibi bir fondöten. Tek artısı verdiği ışıltılı görünüm olmasına rağmen pudralamadan kullanınca bulaşan asla sabitlenmeyen bir yapısı var¸ pudralayınca da verdiği o ışıltılı görünüm kayboluyor. O yüzden ben sevemedim¸ yüzümde varken telefon görüşmesi falan yaparsam direkt telefonuma transfer oluyordu. En iyi performansı diğer fondötenlerimle karıştırarak aldım¸ hem yapılarını inceltiyor hem de ışıltı katıyor. Ben vücudum için hiç kullanmadım ama merak ediyorum kullananların kıyafetlerine nasıl bulaşmıyor¸ nasıl uyguluyorlar? keza ben yüzümde fırça¸ sünger¸ el olarak çeşitli yöntemler denedim hiçbirinden de bi verim alamadım.

 258. çok hafif¸ su gibi bir fondoten sadece renk eşitlemesi arayan¸ herhangi bir kapatılacak kusuru olmayan ciltler için ideal. Sivilceye yatkın bir cildim olmasına rağmen bende herhangi bir sivilce yapmaması ile benden artı puan aldı.

 259. Kuru karma arası cildimde en sevdiğim fondöten. Ciltte duruşu çok doğal kesinlikle kendi cildinizmiş gibi duruyor¸ ayrıca sağlıklı bir ışıltı veriyor cilde. Rengi biraz sarımsı ama yapı olarak çok ince olduğu için yüzde kendini nötrlüyor. Sürmesi biraz zor ya da daha uygun fırçayı bulamadım.

 260. 3 hafta önce falan aldım. cildim aslında karma/yağlı ve sivilceye meyilli. ama şu an sivilce tedavisi gördüğüm için normalden daha kuru (hatta baya kuru) ve hydrafacial sağolsun lekelerim azaldığı için çooook uzun zamandır özendiğim bu fondötene şans verdim.bendeki c1 rengi. öncelikle bence kapatıcılığı az değil. evet tabi ki tamamen kapatmıyor sivilce izlerini ama güzelce renk eşitlemesi yaptığı için örtüyor. ben leke olan yerlere 2. katı da uyguluyorum ve gayet güzel kapatmış oluyor. cilde inanılmaz güzel bi parlaklık veriyor ben bayıldım şahsen. bir cicişm fotoğraflarda cildi çok güzel gösteriyor yazmıştı¸ gerçekten öyle. doğal ışıltılı canlı bir cilt elde etmek için gayet uygun. ama cildim şu sıralar kuru olmasına rağmen tam anlamıyla emmedi fondöteni ve telefona elime vs dokundukça bulaşıyor hoşlanmadğım ilk özelliği bu oldu. ikincisi ise sivilce yapıyor :((((( 3 gün üst üste kullanınca yeni bir sivilceye merhaba diyorum ne yazık ki. 1 gün arayla kullanmaya karar verdim o yüzden.güncel fiyatı 220 mi 230 mu neydi. eğer cildinizde sivilce yapmayacağından eminseniz bence gözü kapalı alın f/p olarak alınabilir olduğunu düşünüyorum.

 261. Hafif nemli görünüm isteyen yağlı ciltlerin de¸ özellikle soğuk mevsimlerde¸ korkmaması gereken kült fondöten. İçerisinde yağ bulunmuyor¸ tamamen su bazlı ancak yağı kontrol eden etken maddeler de içermiyor. Terlemeye karşı dayanıklı ama tamamen de transfer olmayan bir yapısı yok. Yazın bende çabuk yağlanıyor. Silikon bazlar yerine güneş kremleri ile daha iyi anlaşıyor¸ tam bir güneş kreminin üzerine sür çık başka bişeye gerek yok fondöten.Çok doğal ve sağlıklı duruyor. Herhangi bir iz kapatamazsınız. Böyle hamilelik sağlıklılığı¸ ne biliyim evdeki tüm prebiyotikleri içmişsiniz gibi bir sağlıklılık. Bir maskara sürdüm geldim günlerinde beni çok mutlu ediyor.Yağlı ciltler¸ fondöten iyice kuruduktan sonra pudralamalı. Kurumadan pudra uygulayınca toplanabiliyor. Bu şekilde gün sonunda mat fondötenlerden aman da aman bir fark yaratmıyor. Örneğin mac’in özellikle yağlı ciltlere tavsiye ettiği kompakt pudra fondöten (bkz: mac studio fix powder plus foundation)’dan bence gün sonunda aşağı kalır bir yanı yok. Tabi studio fix daha kaptıcı bir ürün.Benim rengim c4¸ aşağı yukarı nc35-40’a denk geliyor.

 262. Ilk aldigimda sevmeden bir şişeyi bitirdim. Sonra yoklugunu cok hissettim¸ farkli bir rengini aldim. Sonra yapisina aliştım. Gercekten harika bir fondoten. İslak bitişli¸cok ince yapılı¸ ortücülügü hafif fakat pigment icerigi yuksek oldugu icin tek renk bir cilt sağlıyor. Hergün ya tek basina ya baska fondoten altina uyguluyorum. Cok islak oldugu icin telefona¸kiyafete bulasiyor. Kurumasini bekledikten sonra¸ cok ince bir kat transparan pudra ile¸ once gozalti ve mimik cizgilerimi ¸burun kenarlarimi¸alin cizgilerimi¸daha sonra fircada kalan pudrayla yuzumun diger kisimlarini pudraliyorum. yok gibi ¸kendi cildiniz gibi duruyor. Iyice calkalayıp ¸ elle yedirmek ¸ gerekirse süngerle uzerinden gecmek en iyi sonucu veriyor.

 263. Uzun zamandır kullandığım¸ kapatıcılığını ve bitişini çok sevdiğim fondoten. Karma bir cildim olmasına rağmen T bölgesini pudrayla sabitleyerek bütün günü geçirebiliyorum. Kapatıcılığının kontrolünün sizde olması da güzel istediğiniz bölgeye birkaç kat uygulayarak orta kapatıcılığa ulaşabilirsiniz ve asla cakey durmaz¸ kapatıcı olup da yüzünüze sürdüğünüzde kupkuru duran birçok fondötenden önce gelir benim için. Sivilceye oldukça yatkın bir cilt tipim olmasına rağmen asla sivilcelenme sorunu da yaşamadım¸ tavsiyemdir dostlar.

 264. Roaccutane maceramla beraber kullanmaktan daha keyif aldığım fondöten. Diğer birçok fondöten yüzümde pul pul kalıyor ama bu kesinlikle nemli¸ sağlıklı bir bitiş bırakıyor ve yüzümü de kurutmuyor. Birazcık bulaşma sorunu var ama günlük hayatta az makyaj yapan biri olarak keyifle kullanıyorum. 

 265. Kuru ciltler için daha uygundur çünkü çok ince bir yapısı var¸ sadece cilt tonunu eşitliyor. Kapatıcılık konusunda bence pek iyi değil.

 266. bana kalın ürünleri bıraktırmış fondötendir kendisi. Karma ciltli olmama rağmen ürünü bayağı sevdim. Duruşu çok doğal¸ cilt ile baya bütünleşiyor ve asla oksitlenme yapmıyor. Ayrıca ciltte ışıl ışıl uzun süre durmasıyla kalbimi fethetti.Renk skalasının az olması çok da sorun değil aslında¸ çünkü az kapatıcılı su gibi bir ürün olduğu için çok fazla renk vermiyor. Eğer kızarık bir cildiniz varsa sarı alt tonlu rengini alın¸ daha iyi nötralize edecektir. 

 267. Evde porselen makyaja yakın bir görünüm elde etmek için birebir.Kapatıcılığı çok başarılı¸ yine de kapkalın bir tabaka gibi durmuyor¸ üzerinden zaman geçse bile kurumuş toprak gibi çatlamıyor.Kapatıcılar konusunda mac’in üstüne tanımam gerçekten.

 268. bu kadar çok sevilmesine şaşırıyorum doğrusu. renk skalası berbat¸ bendeki renk bir turuncumsuydu çamur gibi duruyordu resmen yüzümde. kokusu da kötü. o verdiği folyomsu efekt farklı evet ama değmez bence kesinlikle. aldığıma pişman olduğum bir fondöten.

 269. Sürdükten 2 saat sonra yüzümden yağ fışkırmasına sebep olan fiyatını haketmeyen fondoten. Ayrıca sivilce yapıyor

 270. T bolgesinde asiri derecede kuru bir cildim var¸ o yuzden kullandigim bb kremler ya da fondotenler orada hep pul pul oluyordu. Bu anlamda mac face&body en sevdigim urun oldu. Yine biraz kuruluk belli ama digerlerinde oldugu gibi asiri degil. Ilk surdugumde suratimda bir sey oldugu cok belli¸ ama zaman gectikce sanki hicbir sey surmemis de dogali buymus gibi duruyor. Bu yuzden bitince kesinlikle alirim

 271. Yaklaşık 3 senedir ara ara başka fondötenler denesem de sürekli kullandığım fondöten kendisi. Ben n1 rengini kullanıyorum ve benim için tam uygun ancak açık tenliler skalası biraz dar beyaz tenliler için sorun olabilir bu durum. Cildim problemli bir cilt değil genel anlamda ama yağlanmaya yatkın oluyor bazı dönemler¸ o dönemler yağlı duruyor bana sorarsanız biraz¸ kullanmıyorum¸ normal şartlar altında parlak ama yağlı değil. Çok şok ince ve en iyi özelliği bu sanıyorum¸ yok gibi bir şey¸ yüzde ağırlık yapmıyor. Ben mac 170 nolu fırça ile uyguluyorum¸ hiç iz yapmadı. Dediğim gibi sadece  yağlanmaya yatkın bir ciltte ve ya bu tür bir dönemde kullanılmasa daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Bu arada ben çok kalıcı olduğunu düşünmüyorum ve kapatıcılığı da yok gibi bir şey yapısı gereği. Özel günlerde studio fix fluid ile karıştırıp kullanmışlığım var¸ baya iyi sonuç vermişti hem kapatıcılık hem de aydınlık bir bitiş anlamında.

 272. yazın ciddi yağlı kışın ise dönemsel yağlı bir cildim var. bir fondotenden beklentim biraz kapatması yağlanmaması bu onu vermiyor. bb yerine koyamıyorum cünkü nemlendrici özelliği yok. barışamadım kendisiyle

Siz ne düşünüyorsunuz?