“Golden rose make-up primer luminous” için 44 yorum

 1. Daha önce hic makyaj bazı kullanmadim o nedenle kıyaslama yapamayacağım ama ‘hı hı evet sağlıklı ışıl ışıl bir cilt için muhakkak gerekli¸ olmazsa olmazim’ diyerek dalga gectigim tüm lafları bana yedirmiș bir arkadaştır kendisi. Fondötenle karıştırıp kullanınca da tek başına elmacık kemikleri¸ çeneye uygulayınca da yüzü insana daha aydınlık geliyor. Makyaj yapmasam bile uygulama yapınca fresh bir hava veriyor. Elimle uygulamayı beceremedigimden süngerle uyguluyorum¸ çok da hoşuma gitti.

 2. bugün elime geçen primer. mac strobe cream ile ikisini karşılaştırdım. elmacık kemiklerime uyguladığımda aradaki fark yok denecek kadar azdı. aradaki tek fark macin biraz daha sedefli ve daha katı yapısı olmasından kaynaklı yoğun durması. su gibi denemez ama golden rose’un daha sıvı olması çok az da olsa biraz daha ince bir bitiş sağlıyor sanırım. yine de muadil denecek kadar yakınlar bence.güncel olarak gramajı 30ml. 35 lira. mac strobe cream 30ml 50 lira. gramajı biraz daha yüksek olsun isterdim¸ minicik bir şişe elinize gelen. yine de yukarıdaki girdilerde uzun süre gittiği yazılmış. tüm yüzde denemedim henüz fakat an itibariyle alınabilecek en iyi drugstore primer sanırım.

 3. aldıktan sonra elimden düşüremediğim ürün. o kadar bereketli ki içinde sonsuz baz varmış gibi bitmiyor. eğer güzel nemlendirilmiş bir cildin üzerine uygulanırsa ece targıt yüzü elde ediliyor kesinlikle izleyenler o sağlıklı parıltıyı anlarlar 🙂 makyajı uzun süre tutuyor mu test etmedim ama kullanım amacım tamamiyle aydınlık parlak bir görünüm elde etmek bunu çok iyi sağlayan bir ürün.

 4. o kadar güzel bir primer kiiiiiiindirimde 18 liraya aldım. uzun zamandır denemeyi düşünüyordum¸ uygun fiyatlı da denk gelince baya mutlu oldum..ben renginin bana tam uymadığını düşündüğüm fondotenlerimle karıştırarak ardından da elmacık kemiklerim ve dudak üzerime hafifçe dokundurarak kullanıyorum. çok memnunum.

 5. dünyaaaca ünlü markaları geride bırakan baz!! <3aydınlık¸ canlı bir görünüm sevenlerin koşup alması gerekiyor bencebir makyaj yüzde nasıl durur¸ dururken kurutma yapmaz¸ yüzü germez tam tersi kadife gibi yapar senden öğrendim!-verdiği aydınlık/ışıltı çok güzel hatta makyajsız bile dışarı sadece bunu sürüp çıkabilirsiniz-içerisinde hiç sim yok-şuana kadar kullandığım tüm bazlar belli bir süre sonra yüzümü kuruttu ve makyajı sertleştirdi. bunda asla öyle birşeyle karşılaşmadım-altına nemlendirici sürsem bile baz çok iyi oturuyor ve oynama yapmıyor-fondötenle karıştırıp aydınlık bir görünüm verebilirsiniz hatta "Renk Açıcı" özelliği var fondötenin rengini yarım ton açıyor

 6. içerik listesini ekleyeyim: aqua¸ cyclopentasiloxane¸ dimethicone / vinyl dimethicone crosspolymer¸ dimethicone¸ dimethicone/peg-10/15 crosspolymer¸ glycerin¸ caprylyl methicone¸ butylene glycol¸ peg-12 dimethicone/ppg-20 crosspolymer¸ polymethyl methacrylate sodium chloride¸ dimethicone crosspolymer¸ phenoxyethanol¸ caprylyl glycol¸ silica¸ isoceteth-10¸ aroma¸ dimethiconol¸ biosaccharide gum-1.

 7. Günlük makyajımda ayıla bayıla kullanıyorum. Bittikçe de aldığım ve indirim girince depoladığım ürünlerin başını çekiyor. Hem gözeneklerimi kapatıyor hem de aydınlık¸ sağlıklı cilt görünümü sağlıyor.

 8. Cilde çok güzel ışıltı veren golden rose markasına ait makyaj bazı. Ben günlük makyajımda fondöten kullanmıyorum. Bu bazı tüm yüzüme uygulayıp gerekli yerlere kapatıcı geçiyordum. Lakin yüzümde sivilce yaptığını fark etmem uzun sürmedi. Karma ciltli olmama rağmen yanağımda sivilceler çıktı. Bırakıp uzun bir süre kullanmayınca sivilceler kayboldu. Gerçekten verdiği görüntü olarak çok güzel bir ürün. Keşke sivilceye sebep olmasaydı. Özel günlerde kısa süreli kullanım için bir köşede beklemeye mahkum oldu. 

 9. .Cilde inci parlaklığı etkisi veren tatlıms baz. Diğer matlaştırıcı ve gözenek küçültücü eğer hassas ciltliyseniz cildinizi yakan bir etki verebilir ama karma ciltli olmama rağmen ben bunu çok seviyorum. Fondoten altına ya da yaz sonrası koyu gelmeye başlayan mat bitişli fondotenlerimin rengini açıp ışıltı vermesi için kullanıyorum ve gerçekten seviyorum. Fondotenle karıştırıldığında ürünü inceltiyor ve renk açıyor¸ bu sebeple tam teninize uyan bir fondoteniniz varsa onunla karıştırmak yerine fondoten altına uygulayın. Bayılacaksınız kızlarrr 😇Edit: Ekleme ☺

 10. .Uzun zamandır kullanıyorum benimki bitiği için alayım dedim ve şok oldum fiyatı 44 lira😱 ben geçen sene aldığım için ne kadar ödedim hatırlamıyorum ama bana çok pahalı geldi golden rose ürünlerine göre. Verdiği ışıltıyı seviyorum kesinlikle sim sim durmuyor mac strobe cream ile karışık kullanıyordum pek bir farkı yok açıkçası. Seviyorum ama güncel fiyatı beni üzdü

 11. Bebeğim bu benim ya¸ o kadar seviyorum ki¸ ister tüm yüze uygula ¸ ister elmacık kemiklerine uygula¸ ya da benim gibi önce tüm yüze uygulayıp fondotenden sonra elmacık kemiklerine az miktar uygulayıp üstüne aydınlatıcı uygula:) sivilce yapmadı bende. makyajı sabitlemesini de beklemiyorum¸ benim için verdiği o inci parlaklığı yeter de artar bile<3

 12. Yoğunluk olarak elmacık kemiklerime uyguladığım yüzümü daha canlı ¸ aydınlık gösteren baz. Bazen bb kremle karıştırıp uyguluyorum özellikle kış aylarında cildimi biraz daha nemli tutuyor.

 13. Kullandığım ilk zamanlarda fondötenin altına sürünce mat fondöteni bile ışıltılı sağlıklı gösteriyordu fakat şu an nedense aynı etkiyi alamıyorum çok üzgünüm 🙁 cildim karma olmasına rağmen ısrarla aldığım için olabilir bas bas bağırıyorlar kuru ciltler için diye hangi akla hizmet aldım acaba…

 14. Matlaştırıcı bazını kullanıp memnun kaldığım için hazır indirimde varken aldığım aydınlatıcı makyaj bazı. Ben daha önce l’oreal lumi magique kullanıyordum ve verdiği aydınlık görüntüden çok memnundum ama malesef ürün kaldırıldı tabi. İkisini de şöyle bir kıyaslamam gerekirse l’oreal markası kesinlikle daha aydınlık haliyle de daha beyaz duruyor. Kıvam olarak l’oreal daha akışkan diyebilirim. Fondötenle ya da fondöten altına kullanmak için güzel bir ürün. Golden rose ise bütün yüze nemlemdirici gibi kullanılabilecek yapıda ve ışıltıda diyebilirim¸ daha doğal bir bitiş sağlıyor yani nemlendirici yerine hem aydınlık hem de makyaja uygun bir bazla fondötene geçebilirsiniz. Ben hem fondöten altına hem de aydınlatıcı olarak yine bir kaç damla fondöten sonrası aydınlatmak istediğim yerlerde kullandım sonuç hoşuma gitti sanki kendi cildimin ışıltısı gibi. Ben bu ürünü indirimde tavsiye ederim pompalı oluşu¸ doğal bir bitiş sağlaması açısından tercih edilebilir. Benim gibi toz ürünlerden sıkılanlar bir de bunu deneyebilirler iyice cilde yedirdikten sonra da her cilt rengine uyacağını düşünüyorum.

 15. fondötenle karıştırıp uygulamaya da bayılıyorum ama en çok fondöten kullanmadığım günlerde nemlendiricimle karıştırıp sürdüğümde seviyorum kendisini. fondötensiz cildimin böyle sağlıklı durması çok güzel bi his…

 16. Meraktan birkaç gün önce kaptığım primer . Golden rose son zamanlarda gerçekten başarılı ürünler çıkartıyor. Çıplak cilt üstünde sağlıklı görünüm verdiği için ayrıca sevdim..

 17. kesinlikle anlaşamadığım bir baz. makyaj bazlarını çok severim. uzun bir dönem l’oreal lomi magic kullandım. mac strobe creamden de memnunum. baya bir sükse yapınca eveshop indiriminden 20tl gibi bir rakama aldım. koku olarak tamamen klasik mavi kapaklı niveanın aynısı hatta ve hatta yapı olarakta niveanın aynısı. aşırı derece de katı bir yapıya sahip ve kesinlikle doğal bir ışıltı katmıyor bildiğiniz sim sim duruyor. hepsini geçtim 2 gün kullandım ve 2 günün sonun alnımdan başlayarak yanaklarıma ilerleyen cildimde kabuklanmaya sebep oldu. direkt kullanmayı bıraktım. bir ürünü daha bizimle deyıl diyerek tozlu raflara kaldırıyoruz.

 18. 8.Sevip sevmediğimden tam emin olamadığım makyaj bazı. Öncelikle ışıltılı bir makyaj bazından en azından ben daha ince yapıda yani kıvamının biraz su gibi olmasını olmasını ve nemlendirmesini beklerim. Bu baz kesinlikle baya katı yapıda ve karma ciltli olmama rağmen değişik bir şekilde gün içinde cildimi kuruttuğunu farkettim. Işıltısı sürdüğümde çok güzel oluyor ancak gün içinde ışıltısını çabuk yitiriyor. Ancak sim barındırmaması güzel. Makyajın kalıcılığını artırıyor¸fondötenle bb kremle karıştırınca güzel bir etki veriyor¸toz aydınlatıcının çok daha parlak durmasını sağlıyor. İndirimde yakalaması zor ama eveshop cosmohome indirimlerinde 18 lira gibi bir fiyata geliyor. Yani artıları eksileri eşit gibi bilemedim 🤷🏼‍♀️ 

 19. aşk-nefret ilişkisi yaşıyorum resmen ben bu ürünle. asla sim sim durmayıp cilde çok içten bir ışıltı katması hakikaten çok güzel¸ yüzümü çok sağlıklı gösteriyor ama keşke bu kadar kalın yapılı ve düşük kalıcılıkta olmasa. ışıltı vadeden bir makyaj bazının daha sıvı olması gerektiğini düşünüyorum daha kolay yüze yaymak ve yedirmek adına¸ bu bazı eşit yaymakta resmen zorlanıyorum. bir de sürdükten birkaç saat içinde üründen eser kalmıyor yüzümde  ama fondötenle karıştırınca bir tık daha fazla kalıcılık gözlemledim. ciltte biraz daha uzun dayansa ve daha kolay yayılsa kesinlikle alternatif aramayacağım bir ürün. 

 20. Yaklaşık 5-6 aydır elimde olan ama kıymetini yeni anladığım baz. Son birkaç aydır evde olduğum için pek makyaj yapmadığımdan iyi mi kötü mü anlayamamıştım¸ gözlemlememiştim de açıkçası. Birkaç gündür işe gidiyorum ve her gün makyaj yapıyorum bu sayede gözlem yapma şansım oldu. Daha önce herhangi bir baz kullanmadığım için kıyaslama yapamam ama ben çok çok çok sevdim. Kıvamı söylenildiği kadar katı gelmedi bana. Elimin üstüne 2 pompa alıp tok bir fırçayla yüzüme yediriyorum ben. bu şekilde ciltle daha çok bütünleştiğini fark ettim. Asla sim sim değil¸ sanki böyle cildinizi çok iyi nemlendirmişsiniz gibi bir aydınlık sağlıyor. Bunu sürdüğümden beri highlighter sürmüyorum öyle diyeyim 😀 Bb kremim ile karıştırıp sürmeyi pek sevmedim sanki kapatıcılığını azaltıyor gibi geldi ama belki başka ten ürünleriyle güzel olabilir. Ben indirimde 18.45 liraya almıştım. Bence fiyatını fazlasıyla hak eden bir ürün.

 21. Strobe cream muadili olduğunu okuyup aldım genel anlamda memnunum. Çoğu ürün alnımda sivilceye sebep olur (fondöten¸ bb krem vs) o yüzden alnım hariç tüm yüzümde kullanıyorum. Hoş bir aydınlık veriyor likit aydınlatıcı olarak da güzel. Sadece kalıcılık konusunda çok emin değilim ama benim cildimde makyaj genelde uzun süre kalmıyor.

 22. Sevemedigm bir ürün cildim karma ama galiba mevsim geçişlerinden dolayı bu aralar kuru hemde baya kuru bu bazı kuru ve mat olan cildimi daha sağlıklı göstermesi için kullandım ilk 1 saat çok sağlıklıydı sonra ışıltısı kayboldu cildim yine mat oldu yani kısaca cicişler 1 saat isilti için değmez.

 23. ablam sayesinde edindiğim bir başka ürün. Karma cildime bi kötülüğü dokunmadı ama fazla da bi numarasını göremedim açıkçası. evet cilde bi ışıltı veriyor ama kısa sürüyor bu etki en azından benim cildimde öyle. ilk zamanlar epey hoşuma gitmişti ama artık pek elim gitmiyor.

 24. birkaç aydır kullanıp çok memnun kaldığım baz¸ makyajımın kalıcılığını arttırıyor¸ ışıltı veriyor¸ nemlendirici veya başka bazlarla veyahut fondöten¸ bb krem¸ kapatıcı ile karıştırılıp kullanıldığında da yüze güzel bir ışıltı sağlarken¸ ürünlerin çok güzel dağılmasını sağlıyor. hiçbir komedojenik oluşuma benim cildimde yol açmadığını söyleyebilirim. zaten son 2 aydır sivilcem çıkmadı hiç ama neredeyse her gün bu bazı kullanıyorum. makyajımın kalıcığılını +3-4 saat arttırdığını gözlemledim. hiçbir ten ürünü sürmeden de cildi tek başına içten sağlıklı gösterebiliyor. indirimde 20 liraya edinmiştim tam bir fiyat performans ürünü.

 25. Yüzümden çok terlerim ve cildim karma genelde fondöten maksimum 2 saat yüzümde durur.Yaklaşık 2 aydır haftada 2-3 kere kullandım ve ne zaman kullansam fondöten akşama kadar dağılmadı akmadı¸cildim çok sağlıklı durdu.Genelde burun çevremde fondöten kabuk kabuk dururdu bunu kullandıktan sonra bu sorunda çözüldü kesinlikle bittikçe alacağım bir ürün.

 26. cicişlerin tavsiyesiyle aldığım bir ürün ancak ya ben yanlış kullanıyorum ya da cildimle uyum sağlayamadı. Zira nemlendirme etkisini alamadım. Hafif bir ışıltı veriyor ancak o da hemen geçiyor. Parmaklarımla uyguluyorum fındık tanesi kadar.

 27. Çoğu ciciş gibi benim de hem tek başına hem de fondötenle birlikte kullanmayı sevdiğim baz. Bundan önce (bkz: l’oreal lumi magique base) kullanıyordum. Duruşları çok benziyor (fotoğrafını ekleyeceğim) ama makyajı tutma konusunda (bkz: golden rose make-up primer luminous) daha başarılı. Ayrıca cosdna üzerinden içerik karşılaştırması yapınca da daha temiz. Loreal kıvam olarak daha sıvı ama yüzde parça parça durmaya ve akmaya daha meyilli. Loreal ufak tefek komedon oluşturuyor ve yağlanmaya sebep oluyordu ancak golden rose’da böyle şeylere rastlamadım. Çok övdüm ama gerçekten sponsorlu falan değil 🙁 Ayrıca güneş kreminin altına da deneyin cicişler öyle de çok güzel bir şey bu. Karşılaştırmalı fotoğraf*Loreal artık satılmıyormuş şimdi öğrendim. Güle güle loreal yerin çoktan dolmuştu.

 28. cicişlerin yorumlarından sonra çok merak edip indirimini bile bekleyemeden aldığım ürün. sadece bir kere yüzüme baz olarak sürdüm¸ onun dışındaki her kullanışımda fondötenimle karıştırdım. fondötenle karıştırdığım zaman fondötenin rengini yarım ton açtığını düşünüyorum. açıcı olarak kullanma fikri bu yüzden çok hoşuma gitti. ışıltı vermesi güzel ancak benim için uygun olmayan bir ürünmüş. sürdükten sonra yüzümde yapış yapış bir his oluşuyor ve o hissin geçmesi için de üzerine transparan pudra geçiyorum. böylece boşu boşuna kullanmış oluyorum bu bazı. benim gibi fondötenlerin ciltte bıraktığı yapışkan hissi sevmeyen cicişleri memnun etmeyecek bir ürün olduğunu düşünüyorum.

 29. Severek kullandigim makyaj bazi. Yaldır yaldır parlamayan cilde dogal parlaklik veren hafif bir yapisi var. Ben elmacik kemiklerimin uzerine sürüyorum ve cok hos duruyor. Simli olanida var ama günlük kullanim icin mat olani daha cazip geliyor bana.

 30. cilde ışıltı veriyor. Işıltınını kalıcılığı 2-3 saat sonra oturuyor sanırım ama uzun kullanımda sivilcelenme yapıyor.

 31. 2.sini bitirmek üzere olduğum ürün. İndirim olsa da 3.yü kapsam diye pusudayım ya ben denk gelemedim ya da pek sık indirimde görülebilecek bir ürün değil. Genelde ten ürünü kullanıcaksam ikisini karıştırıp uyguluyorum veya tek başına bütün yüzüme uyguluyorum. Hemen hemen hergün kullanmamla 1¸5-2 ay gibi bir sürede bitiyorum. Çok sivilce problemi olan bir cilde sahip değilim ancak bir problem yaşamadım.Dirty Works radiance cream muadil denmişti bulamadığım birgün şansımı ondan denemiştim ancak kesinlikle benzediklerini düşünmüyorum radiance bence bariz simliydi bölgesel highlight olarak kullanıp bitirmeye çalışacağım bir şekilde

 32. Asla pişman etmeyecek mükemmel uygun fiyatlı makyaj bazı. Çok yeni tanıştım kendisiyle ama ilk denemede tam puanı kaptı benden. İncecik yapıda¸ ciltle tam olarak iç içe geçen¸ sim sim durmayan¸ sağlıklı görünüm için yaratılmış bi ürün. Primer dediklerine bakmayın ten ürünü kullanmadan tek başına aydınlatıcı gibi de kullanabiliyorsunuz. Ben hem fondötenime karıştırarak kullanıyorum hem de elmacık kemiklerime aydınlık vermek için. Eskiden severek kullandığım maybelline likit aydınlatıcının pabucunu dama attırdı. Çünkü bu ona göre çok daha kolay dağılıyor ve daha doğal bir görünüme sahip. Ürünü eveshop online indiriminden 21 lira civarı bi fiyata almıştım. Sanıyorum orijinal fiyatı da 30-40 lira arası. Anlayacağınız gidip mac strobe cream lere o kadar para bayılmaya hiiç gerek yok. Kapın birer tane vallahi

 33. Çok güzel¸ışıl ışıl bir baz. Diğer bazlara göre indirimde fiyatının uygun olduğunu düşünüyorum.Bb krem altına ya da tek başına aydınlatıcı olarak uygulanabilir. Ben temiz yüze elmacık kemiklerimin üstüne uygulamayı daha çok seviyorum. Çok doğal gerçekten verdiğiniz parayı hakeden bir ürün

 34. 1 adet bitirdim kendisinden. Genel olarak degerlendirmem gerekirse¸ cilde isilti veriyor ama asla nemlendirici degil. Eger cildim nemsizse¸ bir pompa bir yanagima bile yetmiyor cunku aslinda cok kolay yayilan sivi bi yapisi yok. Ben nemlendiriciden sonra kullaniyordum. Makyajin kaliciligini artirmiyor bende. Ama guzel bi baz oluyor. Sivilce vs yapmadi. Ben fondotenlerimle karistirip fondotenlerimin yapisini inceltmek icin de kullandim. Su bazli ya da yag bazli fondotenle karistirma konusunda da titiz davranmadim aslinda. Karistigirdigim her fondotenle uyum sagladi. Bir de yaymadan once beyaz oldugu icin iyi yaymak lazim bazen kucucuk beyaz beyaz kalabiliyor cilttten. Ben indirimde 40tlye almistim son fiyatini bilmiyorum

 35. Uygun fiyatı ve performansıyla gerçekten mutlu eden primer.Primer için çok para harcanması taraftarı hiç değilim¸hatta primer insanı da değildim.Lakin gece cıkıyorsam artık kullanıyorum makyajımda.Nemlendiricen bile primer oluyor nasılsa ama bu primer tek basına surulduğunde de glowy bir efekt veriyor onu cok seviyorum.Fondoten-bb-cc hepsinin altına olur¸veya karıştırılarak da kullanılabilir¸yapısı çok hafif.Tek başına da oluyor dediğm gibi¸güneş kreminin üstüne.Ben bunu Ojelerfora’dan duymuştum.Bunun şeftali tonlusunu da çıkarsalar da Glamglow’a o parayı vermesek.

 36. Çok güzel ya. Çok seviyorum vallahi. Makyaj yapmasanız bile nemlendirici olarak kullanabilirsiniz¸ çok iyi nemlendiriyor. Yüzünüze sağlıklı güzel bir ışıltı katıyor.Fondoten¸ kapatıcı kullanmadığım için onlara yorum yapamayacağım ama farlara etkisine kefil olabilirim. İkinci tüpümdeyim.

 37. Ürünü ilk aldığımda indirim olmadığı için küçük küçük kullaniyordum bitmesin diye sonra aman dünya bana güzel diyip kullandıkça da bitmediğini gördüm 30 ml ve gerçekten cok güzel bir baz. kuru ciltli ya da kuruya dönük karma ciltler için belki nemlendiriciden sonra kullanılması gerekebilir sağlıklı bir canlılık katıyor üstüne aydınlatıcınızı geçince aydınlatıcının kalıcılığını ve parlamasını da arttırıyor iyi bir ürün bence

 38. hem ten ürünü altına hem de sadece aydınlatıcı gibi kullandığım başarılı bir ürün. verdiği ışıltı çok güzel ve cildi bakımlı gösteren bir ışıltı. her tene yakışacağını düşünüyorum

 39. Benim için mac strobe cream muadili üründür. Bereketlidir de ilk almaya başladığımda ürün 15 liraydı şimdi 40 lira olmuş. Senede iki kere falan alıyorum anca bitiyor çünkü ışıltılı bir ten istediğim günlerde önce nemlendiricim arkasından bu ürün üstüne fondötenim mis oluyor. Karma cildimde yağlanma gibi bi durumda yapmıyor bazende sadece aydınlık olmasını istediğim noktalara fondöten altına uyguluyorum oda mis gibi oluyor. Ama en bomba yöntemim makyajı tamamlayıp ıslak sünger ile aydınlatıcı öncesi aysınlatıcı uygulayacağım yerlere sürüyorum üstüne de aydınlatıcı geçince süper oluyor. Diğer girdilerimde de bahsettim. Muadil dururken fazla para vermek saçma geliyor bana

 40. Simli durmayan¸ciltle bütünleşen¸cildi sağlıklı gösteren harika bir primer. Makyaj yapmasanız bile cildinizi daha sağlıklı göstermek için kullanabilirsiniz. Neredeyse her makyajımda kullanmama rağmen yüzümde bir sivilcelenme yapmadı. Çok seviyorum çok.

 41. simsiz aydınlatıci niyetine kullanıyorum baz olarak kalıcı olup olmadığını bilmiyorum şahsen sürsem de sürmesemde aynı . ama ışıltisi uzun süre kalıyor no make up – make up için idealdir gözeneklere hiçbir etkisi yok zaten var da demiyor . sırf etkisini sevdigimden iki tüp bitirip üçüncüsünü satın aldım

Siz ne düşünüyorsunuz?