“Estee lauder double wear fondöten” için 154 yorum

 1. hakkında hala kararsız olduğum bir fondöten. karma ve sorunlu cildi olan biri olarak söylüyorum¸ nemlendirilmiş cilde az az uygulanmalıdır. pompası olmadığından dökerek kullanmak zorundasınız. uyguladıktan yarım saat sonra filan benim cildime oturuyor. bu sebeple makyajımı bitirdikten sonra aynaya baktığımda boyalı bir maske yüz görüyorum. yarım saat sonra porselen gibi… erken karar vermemek¸ sabırlı olmak lazım. merak edenler için¸ bende sivilce yapmadı.Aylar sonra gelen edit: 2. şişedeyim eliniz alıştıktan sonra süpermiş be sözlük

 2. Double wear fondöteni çok ağır olan marka. Yüzünüzde ciddi sorunlar varsa kurtarıcınız olur ama onun haricinde arada çıkan bir-iki sivilce için almak kesinlikle mantıksız.Bana çok ağır geldi ve verdim hiç kullanmadım bile dediğim gibi yapısı rahatsız edici olabilir alışkınsanız hafif yapılı ürünlere.

 3. bu fondöteni yıllar önce sephora’ya gidip yağlı cildime uygun bir fondöten arıyorum dediğimde önermişlerdi. yanına da bir tane yağlı boya fırçasına benzeyen hiç ısınamadığım düz fondöten fırçalarından verip bununla kullanmanız gerekiyor demişlerdi. ben de arabın yağı bol bulması gibi fondöteni elimin üstüne bol bol döker badana yapar gibi sürerdim. sivilce izlerim falan gayet güzel kapanırdı tabii ben de sevinirdim. “cakey” nedir bilmediğim karanlık zamanlardı.şimdilerde el alışkanlığı ile azıcık (pompalı olsaydı 1 pompa) fondöten dökmeyi başarıyorum. sonra rt expert face brush ile yüzümün ortasından başlayıp kenarlara doğru iyice yedirerek sürüyorum. t bölgesine de hafif bir pudra geçiyorum. kesinlikle maske gibi durmuyor ve yine gayet güzel kapatıyor. çok sıcak ve nemli havalarda maalesef gün içinde parlıyor ama çoğunlukla sabah sürdüysem akşam işten çıkana kadar idare ediyor. fiyatı yüksek ama az az kullandığınız sürece yada sadece özel günlerde/gecelerde kullanıldığında bereketli bir ürün.

 4. yüzümün sivilceli olduğu bir dönemde kapatıcı bir fondöten arayışına girmiş ve birsürü para bayılarak almıştım bu fondöteni. bir süre severek kullandım. ama sonra yüzümde fazla pembe durduğunu farkettim. cilde uygularken de çabuk olmak gerekiyor hemen sabitleniyor çünkü. Kuru ciltlere uygun olmayabilir bu yüzden. yarısı kullanılmış halde bir kenarda bekliyor şimdi.

 5. ürün pompasız olduğu için şikayet edenlere (ki ben de bunlardanım) benim yaptığım gibi Mac’ten fondöten pompası almalarını öneririm. evet¸ zaten fiyatı yüksek bir ürüne ilave olarak 19 tl daha vermiş gibi oluyorsunuz ama uzun süreli kullanılacak bir üründe sağlayacağı kullanım rahatlığı için değer bence.not: pompanın şeffaf hortum kısmı bizim güdük el dw şişemize uzun geliyor¸ azıcık kısalttık mı işlem tamam.

 6. yüzümdeki minik kılların hepsini fondöten kaplayıp kendimi yeti gibi hissetmeme sebep olan¸ tüm kırışıklıklarımın güzelce etrafını kapatıp aralarını boş bırakarak 40 yaşında göstermeme sebep olan¸ (40 yaş harika bir yaş ama inanın daha vaktim var)cildinizi ten hariç her türlü dokuya benzeten bir fondöten kendileri.bunu en sevdiğim kullanma şekli kesinlikle çok daha hafif ve ince dokulu fondötenlerle karıştırarak uygulamak. Örneğin L’oreal True Match Lumi ile cennetten çıkma bir çift oluyorlar.

 7. Karma cildime fazla gelmeyen yani cildimin nefes almasını engellemeyen¸ kapatıcılığı fazlasıyla yeterli olan yazları kullandığım fondötenim. Çoğunlukla kapatıcı gibi bölgesel olarak uyguluyorum özel bi gün olmadıkça. Yazları kullanıyor olmamın nedeni kışın açılan ten rengime uygun rengini bulamamış olmam daha doğrusu ülkemize getirmemiş olmaları.

 8. benim için kesinlikle özel gün fondötenidir kendisi. tam kapatıcı¸ güzel bir ürün ancak karma cildimde bazı yerlerde pul pul durduğu olmuştur. günlük kullanım için o kadar ağır yapılı¸ kapatıcı bir ürün gerekli değil bence.

 9. sonunda istediğim etkiyi real techniques miracle complexion süngeriyle elde ettiğim fondoten !ne yaparsam yapayım¸ nasıl sürersem süreyim¸ sürmeden beş dakika önce peeling bile yapmış olsam cildimde iyi durmasını sağlayamıyordum. nemli süngerle öyle doğal¸ öyle muhteşem durdu ki yüzümde. yarım saatte t bölgesi yağlanan biri olarak yüzümü yağlandırmayan¸ gerçekten yağlandırmayan tek fondoten bu oldu şimdiye kadar. 2C1 pure beige rengini kullanıyorum. çok az koyu ve pembe kaçsa da türkiye’deki renklerden bana en uygun olanı bu. kokusu da güzel olsaydı dört dörtlük olurdu ^^

 10. Kusursuz kapatıcılığı¸ rahat uygulanışı ve dokusuyla kalbime taht kuran fondötendir. Sigma f80 gibi sık kıllı bir fırçayla uygulandığında daha iyi ve parmakla uygulamaya göre daha doğal bir sonuç elde edilebilir. Uygulama esnasında dikkat edilmesi gerekenler yüze çok fazla miktarda alınmaması¸ zira bezelyeden küçük bi miktar tüm yüz için yeterli geliyor¸ bir de yüze sürüldükten hemen sonra yayılıp yedirilmesi¸ yoksa kuruyup leke leke durabiliyor. Yağ içermemesine rağmen pütür pütür durup cakey olarak tabir edilen görüntü oluşturmadan mat bir bitiş sağlıyor. Yine de çok kuru ciltlere tavsiye edilmez. Tek eksi yönü ülkemizdeki renk skalasının yetersiz olması.

 11. Hayatimin fondoteniydi taki formulu degisene kadar. 2013’ten sonra Estee Lauder formulunu degistirdi ve eskisi kadar guzel degil. Ciltte yagli bir his birakiyor¸ yani bir agirlik veriyor. Kapaticiligi eskisi kadar guzel degil¸ belli bir sure sonra parlama yapiyor ve cilt kusuyor. Alirken 2 kere daha dusunun.

  3
  2
 12. estee lauderin çoğu ürünü kalitelidir. double wear fondoteni yüzdeki bütün kusurları kapatan yüksek kapatıcı fondotendir.

 13. 3 senedir kullandığım ve tabiri caizse cildimi porselen gibi gösteren fondöten. benim gibi karma cilde sahip olanlar için ayrıca çok kullanışlı¸ üzerinden saatler geçse bile asla parlama ve akma yapmıyor. ama bunca güzel özelliğinin yanında kesinlikle çok ağır ve kalıp gibi bir ürün. özel günler ve geceler için hala favori fondötenim olacak ama artık gündüz kullanımı için kendisini chanel vitalumiere aqua ile değiştiriyorum.

 14. Bu fondöten bir harika dostum. Tek bir ürünle makyajın ten bölümünü tamamen bitirirsiniz üstelik gün sonunda 0 akmayla. Cilt tipiniz karma ya da yağlıysa kesinlikle favoriniz olacaktır.

 15. Dönüp dolaşıp yine alıyorum. Yeni versiyonu kuru gibi geldi bana ancak diğeri de sivilce yapardı zaten. Bunda o sorunla karşılaşmadım. Uygularken hızlı davranmak gerekiyor. MAÇ 187 ile hızlıca uygulayıp sonra real sihirli süngerle tampon yapıp ardından kryolan toz pudra ile tamamlayınca fevkalede oluyor:) 10 saat bozulmadan yağlanmadan¸ kusursuz kapatıcılıkla geziyorsunuz

 16. Chanel perfection lumiere fondötenimle karıştırdığımda efsane ötesi olan bir türlğ kullanmaktan vazgeçemediğim fondötenimdir kendileri. Ancaak biten chanel fondötenimden sonra her kullandığımda içime sindiremediğimdir. Böyle bi kalın geliyo yapısı

 17. Kuru ciltlerin kesinlikle uzak durması gereken fondöten zira inşaat malzemesini kazımışsın da üstüne kireci basmışsın gibi duruyor.

 18. Yeni kullanmaya başladım¸ yaklaşık 1 hafta kadar oluyor. Yüze hemen oturan bir fondöten değil fakat yüze oturduğunda kolay kolay dağılmıyor ve çok güzel kapatıyor. Günlük olarak kullandım sivilcelenme yapmadı. Gayet sevdim

 19. Geçen hafta Boyner mağazasında renk analizi yaptırarak 3w1 Tawny rengini aldım. Mac nc25-nc30 civarı renk aralığına uygun. Ben yazın bronzlaşacağım için bu rengi seçtim ama şuan nc20-25 arası olan cilt rengimde de sırıtmadı açıkçası. En doğal duruşu beauty blender¸en kapatıcı duruşu ise rt buffing fırçayla elde ettim. Günlük kullanımı yazın tercih edeceğimi düşünüyorum şu mevsimde biraz kurutma yapabilir gibime geldi. Verdiği porselen görünüm süper¸tam mat bir görünümü olmadığı için ayrıca sevdim. Bütçenizde delik oluşturmayacaksa denenebilir. (Fiyatı 143 tl)

 20. Günlük makyaj icin benim cildime agir gelen bir fondoten.cildim pembe alttonlu beyaza yakin fakat bu fondoten de acik renk bile cok koyu duruyor.eger cok aciksaniz tavsiye etmiyorum mat yogun bir yapisi var

 21. kalıcılığı tartışılmaz fondöten. sabah sürüyorum akşama kadar bozulmadan kalıyor¸ akma bulaşma da yapmıyor. fiyat olarak biraz yüksek olsa da kesinlikle bu fiyata değeceğini düşünüyorum. ayrıca yağsız ve matlaştırıcı olması sebebiyle de gözümde + puan almaktadır. kullandığım 1 sene boyunca yüzümde herhangi bir sivilceye sebep olmadığını söylemekte de fayda var.edit: bütün bu iyi özelliklerine rağmen çok doğal durmadığını söylemeyi unutmuşum.

 22. 3w1 tawny rengini kullandığım¸ karma cildimde en az 10-12 saat parlamadan¸ dağılmadan duran¸ şimdiye kadar kullandığım en iyi fondoten. mat bitişli ve kapatıcılığı yüksek olduğu için pudra istemez. bunu sürdüğüm günlerde” ne sürdün” sorusu yerine “bugün çok güzel görünüyorsun” yorumu almak¸ 143 TL. olan fiyatını unutturuyor. mat bitiş sevmeyenler aydınlatıcılardan yardım alabilir. sabah çıkıp¸ akşama kadar iç rahatlığıyla¸ yağlandım mı¸ parladım mı diye düşünmeden kullandığım tek ürün oldu.

 23. ilk fondötenim. kapatıcılığı¸ gün boyu kalıcılığı¸ cilt tonunu eşitlemesi her şeyi 10 numara benim için. yağlı/karma ciltlere de mat bitiş sağlıyor ve gün içinde parlamayı oldukça önlüyor. tabii ki her beklentiyi karşıladığı için de kimyasalı fazlaca yüksek. 2n2 fresco benim cildime uyumlu olmuştu¸ çok hafif sürmeme rağmen porselen etkisi yaratıyordu cildimde. fondötenden beklentileri yüksek olanlar için oldukça uygun.Edit: bugün tekrar bu fondotene geri döndüm uzun bir aradan sonra. Yalnız renk tonu olarak 2n1 desert beige daha uygun oldu cildime¸ onu aldım bu sefer. Benim için fondotenlerin şahı olmaya devam ediyor.

 24. mac full coverage’den bile daha üstün kapatıcılık sağlayan fondöten. ancak kesinlikle sadece özel gün¸ gecelerde kullanılması gerekiyor çünkü sürekli kullanımda yüzünüzü ciddi anlamda sivilce tarlasına çevirebilir.

 25. kapatıcılığı¸ kalıcılığı ve doğallığı konusunda hiçbir fondötenin kendisine yaklaşmadığını düşünüyorum.fiyatının hakkını veriyor.

 26. her tip cildin rahatlıkla kullanabileceği¸ yağ ve parfüm içermeyen bir ürün. günlük kullanım için önermem¸ yüzde ağırlık yapmıyor olsa da kalın bir yapısı var¸ her gün kullanırsanız cildinizi yıpratabilir. belki kullanım miktarı azaltılırsa daha ince durabilir fakat denemediğim için kesin bilgi veremiyorum. mat bitişlidir¸ kadifemsi bir görünüş sağlar¸ ultra yağlı ciltlerin bile sorunsuz kullanabileceğini düşünüyorum. çünkü gerçekten devamlı hareketliliğe¸ sıcaklığa ve neme oldukça dayanıklı¸ yaz kış kullanılabilir ve bence gelmiş geçmiş en kalıcı fondöten. renk skalası geniş¸ çok açık tenli değilseniz ideal renginizi mutlaka bulursunuz. tek sorunu pompası olmayışı. fakat mac’te ayrı satılan fondöten pompası double wear’in şişesine tam uyuyor yani bir tane edinip o sorunu da kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

 27. tanım: oldukça kapatıcı olduğundan aşk/nefret ilişkisi yaşadığım fondöten.2012’nin son ayları. kendime ilk fondötenimi alacağım. para biriktirmişim çünkü “yüzüme süreceğim¸ kaliteli olsun” diye düşünüyorum. bloglar¸ youtube falan haberdar değilim¸ çevremde makyajdan anlayan kadın da yok pek¸ benim de bilgim eyeliner – rimel – allık ile sınırlı. gittim boyner’e¸ dedim ki bakın yaşım 18¸ cildim karma. günlük kullanmak için fondöten arıyorum (cildimin tek sorunu ara sıra sivilce çıkması ve herkeste olan sivilce izi idi¸ ama ben salaktım ve bb kremlerden falan filan hiç haberdar değildim). kadın bana bunu sattı. aldım ve bayıldım¸ her gün sürdüm¸ aynalara bakmaya doyamadım. aman allahım nasıl pürüzsüz görüntü¸ aman allahım ne kalıcılık. üstüne ne sürsem¸ allığım farım saatlerce kalıyor (evet göz kapağıma bile sürüyordum çünkü bilgisizlik böyle bir şey). taptım¸ 18 yaşındaki gencecik cildime aptal bir biçimde her gün sürdüm bunu. ve hiçbir zaman da doğru dürüst temizlemedim. haftada belki 3 4 gün öylece yatardım¸ üşenmediysem de sadece pamuğa makyaj temizleyici döker şöyle bir silip suyla yıkardım. ama çıkar mı double wear? sivilceler çıkıyordu¸ ama olsun bunu sürünce süper kapanıyor¸ aynen devam. hiç sormak yok bu normal mi¸ bunlar neden çıktı¸ bir şeyi yanlış mı yapıyorum diye. bu bilinçsizlik¸ uzunca süre devam etti. en az 7 8 ay böyle kullandım ben bunu. o kadar ki bana porselen bebek derdi arkadaşlarım¸ tüm fotoğraflarda öyle çıkıyormuşum (çok matahtı o zamanki kafama göre bu çünkü). sonra¸ çok stresli bir döneme girdim¸ ardından da kistik sivilcelerle tanıştım. 2 yıl çeşitli şekillerde (sırasıyla¸ kendi kendime aldığım sivilce geçirme vaadi olan kozmetik/dermokozmetik ürünler¸ işe yaramayınca doktora başvurmak ve dermatolog tarafından reçete edilmiş topikaller¸ yaramayınca sonraki aşama topikal + 5 ay antibiyotik tedavisi¸ yaramayınca bir umut eczacı yapımı tonik/krem/sivilce üstüne kurutucu krem) sivilce ile mücadele etmeye çalıştıktan sonra¸ son çare olarak olabilecek en ağır ilaç tedavisini gördüm¸ roaccutane kullandım (tedavim 10. ayında¸ ilacı azaltarak bitiriyoruz). sonuç¸ hiçbir ürüne bilinçsizce atlamamak lazım. bunu double wear yapmadı¸ benim temizlememem¸ böyle ağır bir ürünü her gün en az 12 saat yüzümde tutmam yaptı. şimdi fondöten alacak olsam (ki hiç fondötenim¸ bb kremim¸ cc kremim falan yok¸ attım her şeyi)¸ 22 yaşındaki cildime asla bunu değdirmem bile¸ gerek yok çünkü. bunu alacaksanız bilin ki¸ porselen gibi bir cilt verecek size¸ ağır bir yapı ve yüksek bir kapatıcılıkla. buna ihtiyacınız yoksa¸ almayın.

 28. karma cildime en uygun mat bitişli bb süngerle uygulandığında biraz daha doğal görünen saatlerce kalıcı asla akmayan bir ürün. uzun süre dışarda olacaksam makyajım aktı mı ne oldu diye düşünmek istemiyorsam kesinlikle kullandığım ürün. light versiyonu da var ancak renk seçeneği çok az. kapatıcılık oranları arasında ciddi fark yok. maske olayına ben pek katılmıyorum bana hiç öyle gelmiyor. önceden 187 ile uyguluyordum.asla vazgeçmem

 29. içinde spf 10 bulunmasına rağmen fotoğraflarda hiçbir soruna yol açmadı bende. sabahtan gece yarısına kadar bozulmuyor¸ nemli süngerle uygulandığı zaman cakey de durmuyor.bence muhteşem bir fondöten.

 30. Hayatımın fondöteni sanırım. Kapatıcılığı iyi¸ sivilce yapmıyor¸ kalıcı¸ sağlıklı göstermesi de cabası. Biraz pahalı evet ama bence hak ediyor. Bir de pompalı olsaydı süper olurdu.

 31. öncelikle cilt tipim yağlıya dönük normalbu fondöteni ilk kullandığımda cildimi inanılmaz kuruttuğunu hissettim. fondöten sürdüğünüz bariz belli oluyor¸ kalıp gibi olmasa da kendini belli ediyor nasıl diyeyim kalın yapılı bence biraz. kapatıcılığı ortadan yükseğe doğru diyebilirim. t bölgemi yağlandırmadı¸ yani beni rahatsız etmedi. sürdüğüm günlerde bir kaç kişi ne sürdün yüzüne güzel görünüyor demişlerdi ama ben daha doğal fondötenlerden hoşlanıyorum. bu fondöten doğal durmuyor net.

 32. Cildinizde çok çok az bir kuruma varsa bile almamanız gereken fondöten. Estee.den bir fondöten alacaksanız o da invisible fluid olmalı bence. Tabi herkesin hayatına kimse karışamaz o da ayrı bi mesele.

 33. karma cildimde dağılmayan¸ ciltle bütünleşmeyen fondöten. şişesinin yarısına geldim onlarca bazla¸ onlarca farklı fırça ve süngerle denedim mükemmel sonuca ulaşamadım. tam anlamıyla memnuniyetsiz olduğumu söyleyemem ama fiyatını kesinlikle hak etmiyor. en az kendisi kadar iyi drugstore fondötenlerim var.

 34. küçücük¸ pompasız bir şişesi var fakat tüm o küçük görünüşüne ve pompasız oluşundan dolayı ziyan olmasına rağmen çok bereketli bir ürün. bu yüzden fiyatına değdiğini düşünüyorum. çok küçük bir miktar bile inanılmaz derecede kapatıcılık veriyor. kendimde deneyimlediğim kadarıyla yağlı ve karma ciltlere gayet uygun. kuru cilde sahip olanlar mutlaka yoğun bir nemlendiriciyle kullanmalı çünkü çok kuru ve yağsız bir fondöten. bir de inanılmaz hızlı sabitleniyor. sürdükten sonra 20 saniye içinde dağıttınız dağıttınız¸ yoksa sürdüğünüz yerde kalıyor ve dağıtması çok zor oluyor. sürüp dağıttıktan sonra adeta cilde yapışıyor ve altına baz sürülmese bile kesinlikle akmıyor. bu fondötenin bence tahammül edilemeyecek özellikleri ciltte kalıp gibi durması ve inanılmaz ağırlık yapması. ağırlık yapmadığını söyleyenler olmuş ama benim cildimde inanılmaz ağırlık yapıyordu. ha bir de bu sadece türkiye’ye mi mahsus bilmiyorum ama ne kadar pespembe ya da turuncu tonlu ürün varsa onu satıyorlar. denemeden aldığınız ürünün ya kopkoyu pembe alt tonlu ya da kopkoyu sarı alt tonlu çıkma olasılığı çok yüksek. belki de bu kadar koyu durması ağırlığından kaynaklanıyordur bilemiyorum. genel olarak renk sorunu ve kalıp gibi durması haricinde sevdiğim bir ürün.

 35. Hayatımda sürdüğüm en rezalet fondöten. Cildimde adet dönemi öncesi çıkan bir kaç sivilcenin dışında cildimde genelde sorun yaşamıyorum. Ciltteki ufak tefek renk dengesizliklerini kapamak ve sarı alt tonlu yüzüme biraz ren vermek için fondöten kullanıyorum. Yüzüme kil maskesi sürmüşüm gibi iğrenç ötesi bir etki ve ağırlık yaptı.

 36. ilk kullandığımda çok sevdim fakat zamanla çok ağır geldiğini farkettim. evet kapatıcılığı harika ama bence kapısı çok ağır¸ günlük kullanmak için gereksiz ağırlıkta¸ ama özel günlerde tercih edilebilir

 37. Yaklaşık bir yıl kadar kullanıp memnun kaldığım fondötendir ancak porselen duruş vermesi için kesinlikle aynı numara pudrası ile beraber kullanılmalıdır yoksa doğal bir görünüm vermemektedir.

 38. Ürünü çok heveslenerek aldım¸ ama gel gör ki yüzüm karman çorban. Baz da kar etmedi maske görünümü veriyor. Onca para verip bir kez daha üzüldüğüm fondöten. Elden çıkarmayı düşünüyorum.

 39. 20li yaşlarımdan sonra çıkan sivilce belası yüzünden nerdeyse hergün kullandığım fondötenim. Kalıcılığı olsun kapatıcılığı olsun hakkını veriyor. Ancak üzülerek kapalı komedon yapma gibi bir kusuru olduğunu farkettim. O kadar yoğun kullanıma hepsi yapar o ayrı. Şansımı mineral makyaj ürünlerinden yana deneyim diye düşünüyorum. Önerilere açığım:)

 40. İlk denediğim günden beri kullandığım cildi pürüzsüz gösteren kalıcılığı yüksek favori fondötenim. Porselen cilt görünümü sağlamak için yaratılmıştır. Kendisine ne kadar methiyeler düzsem azdır.

 41. Bir alisverisimle tester i geldi kimse bahsetti mi bilemiyorum.ama bu ayni mac studio fix fluid kokuyor. Yapilari da cok benzer ama bu daha pudrali. her nasilsa yuzde mac kadar agir hissedilmiyor. Kuru ciltliler nasil sevmis anlam veremedim. Makyajsizken belli olmayan kuru kisimlari pul pul gosterdi bende. Kaldi ki bu kadar pudrali urunler zaten uygun degildir kuru cilde. Karma yagli ciltler cok begenecektir ama mac le daglar kadar fark yok aralarinda. Ustelik mac in renk skalasini da hesaba katarsak o fiyat farki kadar bir marifeti oldugunu dusunmuyorum.Duzeltme: dokununca kendi cildinizi hissediyorsunuz¸ kremsi fondoten hissi yerine. Bu buyuk bir arti saniyorum ki.

 42. Oldukca ortucu guzel bir fondoten ama ben artik agir fondotenlerle cildimi yormayi sevmiyorum. Gunduz cildinize surdukten sonra gece gec saatlere dek dayaniyor ancak bir sure sonra cildim nefes alamiyormus hissine kapilip bir an evvel suratimdan cikarmak istiyorum. Bir de sisenin sonlarina geldikce yapisinin bozuldugunu farkettim. Guzel fondoten ama ben artik almam.

 43. kapatıcılık ve kalıcılık özellikleri bakımından tatmin edici bir fondoten arıyorsanız gözüm kapalı önerebileceğim fondoten. günlük sürekli kullanım için bana biraz fazla gelse de¸ gece makyajında ve özenli bir günde kullanmak için ideal.

 44. Şişesi konusunda ekibi toplayıp bir arge çalışması yapmaları şart¸ kocaman ağzı ile daha hiç istediğim kadar fondoteni tek seferde alamadım.

 45. 1w2 sand rengini kullanıyorum. kapatıcılığı ve kalıcılığı tatmin ediyor. düğünlere¸ davetlere giderken bu fondöteni tercih ediyorum.

 46. düğün makyajı/fotoğraf makyajı denince en çok önerilen fondötenlerden biri. gelin görün ki satış elemanı havaların ısınmasıyla birlikte yağlanmaya başlayan alnıma bu fondöteni sürdüğünde resmen canım acıdı. beton dökülmüş gibi gerim gerim gerildi alnım. mimik yaparken canım acıdı resmen. aradığım kalıcı ama canlı görünümü bulamadığım ve cildimin sorunlu olduğu zamanlarda rutin olarak kullanamayacağım için almaktan vazgeçtim.ama hakkını vermek lazım yüze zamk gibi yapışıyor. özel gün¸ gecelerde makyajın akma derdini düşünmek istemiyorsanız ve yağlı bir cilde sahipseniz düşünebilirsiniz. yağsız olması da gün içinde yağlanma problemini ortadan kaldırır¸ bu da avantaj.

 47. hayatımın fondoteni diyebilirim. yeterli bi kapatıcılığı var ama yüzünüzde kalıp görünümü bırakmıyor. ama şişesi biraz sorunlu. pompalı olsa daha kullanışlı olurdu.

 48. ciltte kımıldamadan saatler boyu kaldığı için hayat kurtarıcı bir fondöten fakat ülkemizde en açık rengini bulmak çok zor. spf 10 içeriyor ancak fotoğraflarda parlamıyorsunuz. yapısı mat ve yoğun olduğundan hızlıca uygulamayı gerektiriyor. en güzel verimi rt buffing brushla aldım sanırım. tek kusuru pompasız satılması ancak onu da yurtdışı alışveriş sitelerinden birkaç dolara temin etmek mümkün. şahsen öyle yaptım böylece ürünü hem daha hijyenik hem de havayla temas etmeden kullanıyorum.

 49. Sevemediğim¸ ağır bir fondöten. Özel günlerde kullanmak üzere almıştım. Ben bu fondötenin kesinlikle ince olduğunu düşünmüyorum. Elimde 5 adet fondöten var ve en kalın yapılısı bu. Kışın cildim normal- kuru. Ne kadar baz¸ nemlendirici sürsem de cildim pul pul göründü. Maske gibi durdu. Yazın cildim yağlanıyor. O zaman bir düğünde kullandığımdaysa cildimde oksitlendi ve turunculaştı.Ben hiç beğenemedim. Piyasada daha güzel ürünler var¸ tamamen kapatan ve maske gibi durmayan. (bkz: Mac studio fix fluid fondöten)Belki sizin cildinize uyar. Denemeden ve tüm gün fondöten ile gezmeden almayın derim.

 50. Düğün makyajım için aldığım bir başka hayat kurtaran ürün. Diğeri için (bkz: laura mercier invisible loose setting pudra) . İlk denediğimde korkunç bulmuştum çünkü ne yazık ki deneten üç farklı görevli de yassı fondoten fırçasıyla bol miktarda fondöteni çeneme boca ettiler. Ancak bu ürün gerçekten inanılmaz yoğun inanılmaz kapatıcı ve mat bitişli. Ben düğünde bolca kontür ve corrector üzerine üç bezelye tanesi kadar kullandım ve bahar sıcağında açık havada 12 saat yüzümde dayandı.Bazen gündelik olarak da kullanıyorum ancak ya MAC Face and body ile karıştırıyorum ya da gerçekten bir bezelye tanesi kadar ürünü bir buffing fırçasıyla tüm yüzüme yediriyorum. Doğru kullanıldığında mükemmel bir duruşu var ve fotoğraflarda patlamıyor. İpucu olarak doğru miltarı kullandığınızı 2 metre gibi bir mesafeden çekilmiş flashlı bir fotoğrafla anlayabilirsiniz.

 51. Kesinlikle sürekli alacağım özel günlerin vazgeçilmez fondöteni. Oldukça yoğun uygularken hızlı davranmak gerekiyor. Bir kere uyguladıktan sonra yüzünüzde olduğunu unutuyorsunuz. Ağırlık yapmıyor. Benim gibi eli sürekli yüzünde birine rağmen kalıcılığını tüm gün devam ettiriyor.Yoğun yapısına rağmen sivilcelenme yapmadı. mat bitişli. Kendime uygun tonu buldum. Biraz maske gibi duruyor ama özel akşamlarda dert etmiyorum. Çünkü pürüzsüz görünüyor cildim. Bazen mac strobe creme ile karıştırarak yumuşatıyorum. Elinizde mevcutsa MAC fondoten pompası ağzına tam oluyor. Ben onunla kullanıyorum.

 52. Özel günlerde makyajımı kendim yapmak için aldığım ilk fondotenim. Cildimi o kadar harika gösteriyor ki her gün kullanmamak için kendimi zor tutuyorum. Yağlı bir yapısı yok aksine pudralı bir görüntü bırakıyor ve çabuk sabitleniyor elinizi çabuk tutmanız gerekiyor 🙂 Günlük kullanımda ıslak süngerle daha doğal ve porselen görüntüsünden uzak olduğu için sünger kullanmak tercihim fakat özel günlerde elle sürmek daha mantıklı gibi.

 53. Ciltte ağırlık yapan fondötendir. Bu fondöteni sürdüğüm zaman sanki ben değildim. Ağırlık yaptı¸ cildimde maske gibi durdu. En fazla beş dakika durdu cildimde ve koşarak ıslak mendile saldırdım. Hiç memnun kalmadım. O paraya değdiğini de düşünmüyorum.

 54. cicişler¸ o kadar çok methini duydum ki burada¸ youtube da bu fondotenler makyaj yapmayanı dövüyorlar falan¸ herkes bu fondotenden istiyor… Ancak bu fondoteni ellemek bana dün nasip oldu.. Tanrım o nasıl bir koku.. suni¸ kimyasal¸ garip bir koku. yine denedim tabiiki geri kalırmıyım kalmam¸ kalırsam hıçkırık tutar çünkü. Neyse¸ sürdüm işte yüzümün yarısına¸ tabiiki çok güzel benim için fazla kalın yapıda zira fondotenle pek aram yok. Ancak ve ancak¸ yüzümü yapış yapış yaptı. pudralamadan geçmedi. almadım haliyle¸ dedim verin bana iki üç kullanımlık numune¸ tekrar deniyim. Şans vericem tekrar bakalım¸ olursa olur¸ olmazsa hiç benim olmamıştır zaten..

 55. Uzun zamandır istiyordum geçen boyner indiriminden bi tane kaptım sonunda. Çalışanları da çok ilgiliydi.Bir makine yardımıyla bana en uygun rengi buldular. Esmere dönük buğdayım. 3n1 ıvory beige çıktı rengi. Orda da denediğimde cildimle bütünleşti diyebilirim. Şişesi kullanışsız evet ama çok bereketli bi ürün azıcık bişey yetiyor. Kalıcılığı çok güzel ve sürdükten sonra diğer fondötenler gibi yüzümde hissetmiyorum. Diğer yüz ürünleriyle kapatıcı allık bronzer vs. güzel anlaşıyor. Hayatımın fondöteni oldu artık bittikçe kesinlikle alırım. Günlük kullanıma bence uygun tabi ben hergün kullanmıyorum kıyamam. Bu arada cildim kuru t bölgem sadece yağlı. Hafif bi gerginlik hissediyorum sürdükten sonra o da 1-2 dakika sonra geçiyor.

 56. kapaticiligi oldukca iyi ¸ uygulama miktarini cok abartmadiginiz surece suratinizda bir katman varmis gibi durmuyor. Cok sivi ve akiskan bir yapisi yok. Uyguladiktan sonra suratinizda kalip gibi degil gayet dogal duruyor. Ben her sabah ise giderken suruyorum aksama dogru etkisini biraz kaybetmis oluyor. Bu yuzden kalicigi cok iyi degil. Sisesi cevir ac kapak oldugundan bitmeye yakin kullanim sureci sikintili.

 57. Double wear deyince aklıma gün boyu kalıcılık geliyor. Kesinlikle çok güzel kapatıcı kalıcı ve parlama yapmıyor. Yalnız günlük kullanıma biraz fazla bence özel günler için kullanıyorum. Beyaz tenliyim 2c1 rengi tam uyumlu oldu cildimde çok sevdiğim bir fondöten 🙂

 58. Kapatıcılığı yüksek¸ kalıcılığı sağlam¸ bilhassa karma cilde cila gibi oturan fondötendir kendisi. Renk eşitsizliği¸ sivilce izi vs.’den mustarip bünyeler bunu bir defa denedi mi kolay kolay değiştiremez. Çizgilere dolmaz¸ akşama olana kadar uçup kaçmaz¸ sizi yarı yolda bırakmaz – gel gör ki doğru rengi bulmanız ve cildinize oturtmanız şarttır¸ her fondötende olduğu gibi bunun da olması gerekenden koyu tonu insanı maske takmışa çevirir. Pompasızdır¸ evet¸ o kadar kusur olsundur artık.

 59. Kullandığım en kapatıcı fondöten çok güzel bir yapısı var cilde ağırlık yapmıyor parlama bende hiç olmadı üstüne pudra sürmesem bile oluyor kesinlikle bitince alıcam yine özel günler için .

 60. sinirlerim çok bozuk sözlük. bu fondötene 170 lira verdim 1w2 sand rengini aldım. yine de bir ton koyu kaldı cildime bildiğin turuncu yav ki ben sarı alt tonluyum nc15-nc20 arasıyım mac’te. renk konusu bir sinirimi bozdu 1n2 ecru mu alsaydım acaba… neyse dedim kullanayım o kadar para verdim tamam çok kalıcı¸ süper kapatıyor ama maske arkadaş bu bildiğin maske. nemli süngerle bir nebze doğal durdu ama yine de cık beğenemedim¸ verdiğim parayı hatırladıkça üzülüyorum sözlük gidip mac pro longwear nourishing almak istiyorum öbür ay.

 61. Yüzümde bir türlü istediğim gibi durmayan fondöten. Yüzümü nemlendiriyorum¸ ürünü nemli süngerle kullanıyorum yine de sürdükten 2 saat sonra pul pul duruyor suratımda. Oysa ki kapatıcısını severek kullanıyorum.

 62. sephora’daki bir alışverişim sırasında kasadaki görevlinin 3 tane tester vermesiyle tanıştım fondötenle. geçen gün deneyimlediğime göre¸ evet çok kapatıcı. hatta concealera bile gerek olmayacak kadar kapatıcı. yarı mat bir görüntüsü var. ama çok çok ağır günlük kullanıma bence uygun değil. komedojenik bir yapısı var hele ki benim cildim oldukça gözeneklidir bazsız uygulandığında tüm gözeneklere %100 doluyor. kuru ciltliyseniz ve makyaj öncesi cildinizi iyi nemlendirirseniz ve yüksek kapatıcılık peşindeyseniz kesinlikle bu ürünü bir mıncıklayın. ama yok gözenekliyim ben derseniz amman uzak durun

 63. daha iyisini bulamadığım müddetçe¸ favori fondotenimdir. Kapatıcılığı iyi¸ kıvamı yoğun. Şişesi pompalı olmasa da¸ bu halledilebilir pekala…Kapatıcılığı çok uzun süre gidiyor¸ cilde gerçekten kadifemsi bir yapı kazandırıyor. GEçen hafta Sevil’de Estee indirimi varmış¸ mağazadan aradılar. Fondotenim de bitmek üzereydi¸ öyle isabet oldu ki¸ ilaç gibi geldi valla:)Yalnız¸ yaşı 25’in altında olan arkadaşlara ağır gelebilir. Bir de gece makyajları için¸ olmazsa olmazımdır.

 64. Sayfalarca övgülerini okuyup edindiğim fondötenle. Benim cildim hassas ve nemsiz. Denediğim birçok fondöten cildime tam oturmuyor ve pul pul oluyor baz kullansam bile. Fakat bu fondöten cildimle o kadar güzel bütünleşti ki. Ayrıca yüzümdeki kızarıklıkları ve hafif lekeleri çok güzel kapattı orta üstü diyebiliriz. Kapatıcılığı orta üstü olmasına rağmen yapısı kalın değil ve asla maske gibi durmuyor.

 65. Özellikle soğuk havalarda kurak toprak gibi cildimde çatlayan fondötendir kendisi.Bitsin diye uğraşıyorum açıkçası.

 66. cicişler¸ ben bu fondöteni dün aldım. Normalde yüzümde chanel mat lumiere fondöten vardı¸ üzerine guerlain meteorites pudra geçmiştim. Soyucu bir sivilce kremi de kullanıyorum yüzüm biraz kurudu. Velhasıl dayanamadım makyajın üstüne biraz sürdüm. Yüzüme kartopu yememe rağmen bana mısın demedi. Saygılar.

 67. Yapısı¸duruşu¸kapatıcılığı ve en önemlisi kalıcılığı olağanüstü olan bir fondotendir kendisi. Verdiğiniz parayı son kuruşuna kadar hak eder¸ tek bir fondoteniniz olsun o da double wear olsun¸size yeter. Benim için bir özel gün fondoteni değil¸ günlük olarak hep bunu kullanıyorum. Tek bir sorunu var¸ o da ülkemizdeki renk skalası. Yurtdışına çıktığımda bone rengini almıştım 2 adet ve bitmek üzere sonuncusu da. Türkiye’ye bulunan en açık renkleri bile benim için çok ama çok köyü. Ne yapacağım hiç bilmiyorum. Not:Maç nc15 bile bana bir tık köyü¸öyle hayalet gibi bir tene sahibim. 🙁

 68. İlk fondötenimdir kendisi. Lisenin ilk yıllarında makyaja yeni başladığım dönemde cildimde hiçbir problem olmadığı halde porselen görüntüye bayıldığım için almıştım. Çılgınlarca kullanıp üzerine de Shiseido’nun Pureness pudrasıyla sabitlerdim. Kim bilir nasıl korkunç görünüyordu o zamanlar¸ ben o maske görüntüsünün çirkinliğini biraz geç farketmiş oldum. Ürünün özelliklerine gelecek olursak¸ kesinlikle hayatımda kullandığım en kalıcı fondöten diyebilirim. Yüzünüze kilitleniyor ve asla oynamıyor. Hiçbir şekilde bulaşma yapmıyor ve cildin yağlanmasını önlüyor. Ürün pompasız geliyor ve bence bu özelliği hiç kullanışlı değil. Yağmur¸ kar¸ gözyaşı ya da terleme hepsine karşı inanılmaz dayanıklı. Çok çok severek kullandım bu fondöteni yıllarca¸ hala elim çok gitmese de her zaman makyaj masamın en kıdemli ve en değerli üyesidir kendisi. Ürünün benim için en büyük sıkıntısı renk skalası¸ tam olarak kendi rengim bu skalada yok. Uzun yıllar Pure Beige’i kullandım fakat sonradan bana çok pembe olduğunu farkettim bu yüzden 3 ayrı rengini kullanıyorum. Sand bana çok açık geldiği için Sand’le birlikte Pure Beige’i karıştırarak kullanıyorum. Yazları da Desert Beige’i kullanıyorum. Çok kalın yapılı ve yağlı cildimi bile bazen gerebiliyor ama cildimin yağlanmasını da önlemeyi başarabilmiş tek fondöten aynı zamanda. Bu fondöteni ne zaman sürsem cildimde çok fazla ağırlık yaptığı için dediğim gibi artık elim gitmiyor ama vazgeçilmezlerim arasında hep kalacak çok başarılı bir fondötendir. Seviyorum seni Double Wear.

 69. Tek kelime ile hayatımda böyle fondoten görmedim! Bu kadar ciltle bütünleşen¸cildi harika bir şekilde canlı gösteren ve en önemlilerinden biri muhteşem derecede kalıcı bir fondoten olamaz. Fiyatı biraz pahalı evet ama bu ürünü kullandıktan sonra gratış¸watsons¸rossman vb yerlerden aldığım tüm fondotenlere lanet ettim. Hatta daha önceden kullandığım Nars fondotenime bile lanet ettim desem kesinlikle ve kesinlikle abartmış olmam. Kalıcılık yönünden sıkıntı çekenler kesinlikle bu ürünü denesin eminim eliniz başka bir şeye gitmeyecek. Tek artışı kalıcılık değil bence bu fondotende aradığınız bütün güzel özellikler var. Bazı yazarlar günlük kullanım için uygun olmadığını söylemiş¸ eğer makyaj yapmayı çok seven biri değilseniz ve çok az ürün kullanıyorsanız size uygun olmayabilir evet. Fakat ben ıslak süngerle uygulayarakta günlük olarak kullanıyorum. Ve gerçekten şiddetle tavsiye ediyorum!

 70. Normal-karma bi cilde sahibim ve bu fondoteni cok seviyorum. Sari alt tonlu oldugum icin kodunda w olani tercih ettim. Fircayla ve cildimi guzel nemlendirmeden uygularsam yuzume un surmus gibi oluyorum. Fakat fondotone yuzumde sivilce yapmayacak bi yag karistirip yuzume fircayla yerlestiriyorum yedirmeden sonra nemli bi sungerle yediriyorum. Kapaticiligi¸ yuzumde durusu boyle harika duruyor. Yag karistirdigim icin kaliciligi dusuyor ama 1-2 saatte silinmiyor aksama kadar beni idare ediyor gun icinde yuzume dokunmamaya dikkat edince. Fiyati cok ucmus ama cok guzel¸ seviyorum.

 71. Önce Boyner’de bu fondötenin minyatür bir boyunu deneme için bedava dağıttılar. Ürünün fiyatını 140 TL’ye çektiler. Maksat müşteriyi ürüne alıştırmak. Sonra hoppp fiyat birden 200 TL’ye fırladı. Güzel strateji ama yemezler. 30 ml fondöten 200 TL. Olduu gözlerim doldu.

 72. Kapatıcılığı kalıcılığı harika olan fondöten. Akneye yatkın bir cildim olmasına rağmen bu konuda hiç sıkıntı çekmedim. İzotretinoin tedavisinden önce cildim karma-yağlı tipteydi ve çok rahat kullandım. Şu an cildim kurak bir tarla gibi fakat iyi nemlendirdikten sonra yine muhteşem sonuç elde edebiliyorum.

 73. Cildim yağlı karma gibi. Daha çok T bölgemde yağlanma oluyor. Açıkçası beklentilerimin altında çıktı diyebilirim. Ben Urban Decay All Nighter’dan daha iyi olacağını düşünmüştüm ama All Nighter kapatıcılık konusunda daha başarılı diyebilirim .Fakat Double Wear’in daha hafif bir dokusu var¸ yüzümü daha çok hava alıyor gibi hissettiriyor ve üzerine yapılan makyajı daha uzun süre durmasını sağlıyor gibi geliyor. Mutlaka üzerine matlaştırıcı pudra kullanmalısınız derim yoksa All Nighter’dan daha kısa sürede yağlanma yapıyor. Belki dönemseldir belki de All Nighter’ı çok benimsemişimdir bilemiyorum ama bence All Nighter’dan sonra geliyor.

 74. Hayatımda kullandığım en doğal görünümlü fondoten.Deneme boyunu boynerden aldıktan sonra uzun süre indirim kollayıp 120 tl ye trendyoldan almıştım.Boynerde estee nin kendi cihazıyla cilt tonumu belirlemişlerdi ve gerçekten fondoten tam suratımın rengindeydi.Yarısına sür yarısına sürme ton farkı yok o derece.Tüm maske gibi yorumlarını boşverip gidip deneyin.ben 1.5 pompa tüm yüzüme parmaklarımla dağıtarak kullanıyordum ve insanlar suratımda fondoten olduğunu anlamıyordu bile.Harika kapatıcıSivilce ve siyah nokta yapmadıAsla ama asssssla hava 40 derece bile olsa kıyafetinize bulaşmaz hatta telefonla konuşurken telefona izi bile çıkmaz.Makyaj temizleyiciyle temizlemediğiniz sürece olduğu gibi durur¸bozulmaz.Kısacası hayatımın fondoteniydi sanırım.sonra roaccutanne tedavisine başladığım için kullanamadım.kesinlikle kuru cilde oturmayan bir fondoten.Yüzüm kurumaya başladıktan sonra da türlü türlü nemlendiricilerle kullanmak için epey direndim ama olmadı .Kuru ciltte çatlak çatlak duruyor.kısacası normal/karma/yağlı ciltler için bir fondotenin gelebileceği en son noktadır gözümde.harikadır.

 75. sürdüğümde cildim nefes alamıyormuş gibi hissettiğim fondöten. uzun süre çok sevdiğim koreli bir blogger link ın ağzından baya dinledim. almak istedim ancak 190 tl bayılamazdım¸ üstelik ambalajı minyatürdü resmen. marmara forum’da boyner’de çok nazik satış görevlisi hanımefendi bana ve arkadaşlarıma 10 günlük deneme boyu hediye etti:) aynı zamanda 2 tane advanced night repair serumunun deneme boyunu verdi bana¸ gerçekten çok memnun oldum. fondötene gelecek olursak¸ yapısının çok ama çok ağır olduğunu hissediyorum. kapatıcılığı oldukça muhteşem ancak benim aşırı kuru cildim için fazla mat… her yerimi pul pul yapıyor. rengi de koyu geldi biraz… satın almadan önce denemem iyi oldu¸ alacağımı hiç düşünmüyorum.p.s: kapatıcısından 2 tane bitirmiş bulunmaktayım bu arada. kapatıcısının yapısı oldukça kremsi ve bu kadar mat değil. almayı düşünenler gönül rahatlığı ile alabilir.

 76. tam anlamıyla aşk-nefret ilişkisi yaşadığım bir ürün.şimdiye kadar kullandığım gerçek manadali tek kalıcı fondoten¸aşırı yağlı cildimde bile gün sonuna kadar dayanıyor. Ancak¸bu kadar kalıcı bir fondotenken bence porselen efekti veren bir fondoten değil. (bence!) ben bu fondotenle birlikte herkesin bahsettiği o mükemmel kapatıcılık ve mükemmel cilde kavuşamadım zira ne lekeli ne de sivilceli bir cildim var. mat¸donuk ve kesinlikle sağlıklı durmayan bir görünüm ediniyorum.ayrıca düzenli peeling yapan biri olduğum halde bu fondoteni her kullandığımda kaş ortam ve burun kenarlarım pul pul görünüyor ve asla çaresini bulamadım.

 77. Uzun süre bozulmadan ciltte kalıyor. Sabah 7de yaptığım makyajımı gece 23:00’da temizlediğim bir gün oldu¸ o kadar saat ilk uygulama anı gibi bozulmadan duran¸ yüze resmen sarılan bir fondöten. Oksitlenme ve parlama yapmıyor. Ürünü azıcık uygulamak yeterli. Bende sivilce yapmadı kokusuz bir fondöten.

 78. Benim de sevemediğim bir fondöten oldu. bir önceki girdiyi yazan yazarın anlattığı gibi aynı şekilde tenim mat ve donuk durdu. mattan kastım güzel bir ten görünümüne sahip olmadım. yoksa cildim yine parladı üzerinden birkaç defa yağ emici mendil geçtim. kapatıcılığı da hiç övgüler düzülecek gibi değildi. tabi ben kullanılması gerektiği gibi tenime bir zemin oluşturması maksadıyla makul miktarda kullandım birkaç kat falan geçmedim. en uygun kullanım aracı olarak çoğunlukla sünger önerilmiş ben de öyle yaptım ama beauty blender tarzı süngerler çıkmadan önce mesela hangi yöntemle kullanım öneriliyordu. süngerden önce bu fondöten vardı zaten¸ o yüzden belki de fırça ya da elle uygulama gerektiriyor olabilir.marka makyaj artistlerine sormak gerek. cildim karma/yağlı¸ lekeli bir cildim yok.

 79. Yıl oldu 2017 bu fondöteni kim seviyo?Kapatıyor mu evetPutur putur duruyor mu evetMaske goruntusu veriyor mu evetSilinmesi zor mu evet

 80. hayatımın fondötenidir kendisi. Sorunlu bir cildim var¸ sivilce izleri ile başım baya dertte olan biri olarak shiseido¸ clinique¸ yves saint laurent sorunlu cilttler için kapatıcılık vaadeden fondötenleri denedim. Kimisi cildimi pul pul yaptı¸ kimisi yüzüme maske ile dolaşıyormuşum gibi hissettirdi¸ kimi ise bırak kapatıcılığı bb krem kadar bile etkili olmadı. Double wearı duty free’de bana tavsiye eden çalışan¸ hem kalıcılığı hem kapatıcılığı konusunda oldukça bilgilendirdi. ve yüzümde uygulama yaptı. Daha önce fondötenlerimi alırken de mağazada uygulama yaptırarak almıştım. O yüzden dilim yandığı için hemen almadım. tüm gün yüzümde kaldı gram eksilmedi¸ hem öyle maske gibi falan durmadı¸ ağırlık yapmadı. öyle bir günü geçirdikten sonra almaya karar verdim ve tekrar uygulama yapılarak bana uyan rengini aldım. Elimle sürüyorum sünger¸ fırça vs kullanmıyorum. öncesinde nemlendirici ve güneş kremi uygulayıp sonrasında double wear kullanıyorum. İzlerim olmasına rağmen tek katı benim için yeterli oluyor¸ gün içinde parlama ya da kuruma gibi bir sorun kesinlikle yaşamıyorum. bu üründen tek şikayetim ambalajı olabilir¸ pompalı şişe yapsalar çok daha rahat bir kullanımı olur. bu ürünle ilgili önerim mutlaka uygulama yaptırın sonrasında alın numaraları alışık olan 01¸ 02 ya da light medium falan diye de gitmiyor mesela benim kullandığım 2C3 Fresco. Bazı mağazalarda bu fondöten için renk analiz cihazı gibi bir cihaz var yüzünüzün belli bir kaç yerinden cilt tonunuzu buluyor ve size en uygun rengi söylüyor. Çıkarması ise çok kolay oluyor benim için Bioderma H2O kullanıyorum bir pamukla¸ tek seferde ne varsa çıkarıyor.

 81. benim hayatımın fondöteni oldu. bir kaç sebebim var guerlain lingerie de peau fondötenim bittikten sonra¸ elimde bulunan mac face&body ve dior nude air le devam etmiştim burun ameliyatı da olduktan sonra aşırı bir yağlanma problemiyle birlikte burun üstündeki derinin aşırı kuru oluşuyla mücadele ettim. ki bunu da soru cevap aparatında bana cevap vermiş cicişlerin önerisiyle yendim( hele nem verme fikri için pisicike ayrıca teşekkür etmek isterim). fakat cildim karmadan yağlıya döndü. öyle ki mahalle manavımız bile “abla sen yüzüne yağ mı sürüyosun?” dedi. elimdeki fondötenlerden nefret ettim 3-4 saate kalmadan yüzüm kusuyordu. en son anneler günü indiriminden bunu aldım. ve muhteşem. rt expert face brush ıyla az az kademe kademe uyguluyorum¸ zira çok çabuk sabitleniyor ve üstüne devam ettikçe fırça izi kalıyor ve pütürleniyor. tabi iyi nemlenmemiş cilde de sürmüyorum belki altına sürdüklerimle de duruşunu düzeltiyorumdur. hatta tüm rutinimi yazmam gerekirse sırayla¸ 1-sabah yüzümü sadece suyla yıkıyorum2-mac fix + sıkıyorum daha sonra gerginliğini yatıştırsın diye3-göz çevresi kremimi sürüyorum ( şu sıralar darphin exuisage serisinin göz kremi)4-dr. murad ın hydro dynamic quenching essence ini 3 pompa kadar tüm yüzüme sürüyorum giyinirken emilmesini bekliyorum5-shiseido ibuki protective moisturizer ını sürüyorum bir pompa kadar 6- daha sonra da lancome uv expert spf50+ güneş kremi sürüyorum göz makyajımı yaparken emiliyor ardından fondöteni sürüyorum. neyse sözün özü evet mat bir fondöten¸ ama akmıyor kokmuyor bütün gün yüzümde nasıl sürdüysem öyle kalıyor. benim arayışım sonlandı. kendisi artık hayatımın fondötenidir :)Edit: en güzel yanını da eklemeyi unutmuşum 🙂 telefona bulaşmıyor :))

 82. transfer yapmayan fondöten arayışımın son durağı olan fondöten. yaklaşık 1 aydır kullanıyorum¸ deneyimlerimi paylaşayım.öncelikle gerçekten en ufak bir bulaşma yapmıyor olması¸ yüzünüzden telefonu çekince hiçbir iz kalmaması¸ yüzünüze dokundukça parmaklarınıza bulanıp kıyafetlerinizi mahvetmemesi muhteşem.beauty blender’la uygulanması gerektiğini savunanlardanım çünkü ne rt ne de sigma fırçalarıyla doğal bir görünüm elde edebildim. yapısının çok yoğun olduğunu düşünüyorum ve sünger yardımıyla cilde tam oturmayınca ve sünger fazla ürünü çekmediğinde gerçekten maske görüntüsü kaçınılmaz oluyor¸ en başta fırçayla uygulayıp şoka girmiştim. göz altıma kadar yine süngerle yaydığımda çizgilere dolma problemi yaşamadım.fazlasıyla mat bir fondöten¸ beni biraz rahatsız etti bu derece donuk olması. bunu aşmak için iki yöntem denedim: ilki yağ katmak oldu. strivectin’in high performance boosting oil’iyle ve bir sonraki sefer nuxe’ün kuru yağıyla denedim¸ ikisiyle de o aşırı mat görüntüyü istediğim ışıltıya çekebildim ama bu sefer de fondöten transfer olmama özelliğini yitirdi. diğer denediğim şey ise mac strobe cream’i tüm yüzüme baz olarak kullanmak oldu ve üzerine double wear uyguladım¸ işte o zaman gerçekten mükemmel oldu¸ bulaşma da yapmadı¸ taze ve sağlıklı görünümü elde ettim.double wear’le ilgili en büyük sıkıntım gözenekleri ciddi anlamda çok fazla belli ediyor olması. acaba altına ışıltılı baz sürdüğüm için ışık mı yakalıyor diye tek başına da sürdüğümde yine aynı şekilde gözeneklerimi sayabiliyordunuz yani tek tek. elimde hiç gözenek hafifletici baz olmadığı için o şekilde deneyemedim ama double wear’den vazgeçmek yerine düzgün bir blur etkili baz edinmeyi düşünüyorum elimdekiler bittiği zaman. eğer bu şekilde de bu sorunu aşamazsam bir sonraki durağa bakınmaya başlarım galiba.

 83. Kullandığım en güzel fondöten. Kapatıcılığı ve kalıcılığı mükemmel. Islak süngerle uygulayarak yoğun yapısını seyreltmek mümkün. Günlük kullanabileceğimi düşünmüştüm çünkü ortaya çıkardığı görüntüyü çok seviyorum. Ancak her gün kullanınca cildimi yorduğunu fark ettim. O yüzden günlük kullanmayı bıraktım ama özel günlerimin favorisi olarak makyaj çantamda kalmaya devam edecek.

 84. zamanında arka arkaya yurt dışından 2 tane almıştım. biri bone rengi biri fresco. o zamanlar cruelty-free kullanma ayrımım yokmuş maalesef. hala kullanırım bu fondötenleri bitsin diye. ama şunu diyeyim ki¸ bu fondöten dışında¸ benim iğrenç derecedeki yağlı yüzümde 15 saat kalan bir fondöten bulamadım. hem kalıcı¸ hem bulaşmıyor¸ hem matlığını korumaya çalışıyor. ağır yapılı bir fondöten. gözenekleri belli ediyor biraz ama bazla onu aza indiriyorum. hiçbir fondötenden bunun kadar memnun kalmıyorum. ama bitince almayacağım cruelty-free olmadığı için. n’olurdu olsaydın. 🙁

 85. bugün uzun zaman sonra bu fondötenimi sürdüm¸ çok mat durmasın diye golden rose un luminous primerını ile birlikte uyguladım¸ kapatıcılığı çok iyi sivilce izlerimi baya kapattı¸ şuan 5 saat oldu hala bozulmadı. ama cildimi çok mat gösteriyor¸ allahtan baz sayesinde pullanma çok olmadı ama kuru mat bir duruşu var. En güzel özelliği sürdükten sonra cilde hemen oturuyor ve cilt ile bütünleşiyor. tavsiye ederim.

 86. Ben bu fondoteni cok seviyorum¸ cunku yagli cildime cok iyi geliyor. Gercekten mat bir goruntu veriyor son senelerdeki makyaj trendlerine uygun olmayabilir. Ustune cok hafif guerlain isiltili pudra geciyorum gece makyajinda gayet sugar oluyor. Fakat cok hizli sabitleniyor hizli olmak lazim.

 87. Hic bitirmediysem 3-4 sise bitirmisimdir ama sıkıldığım için artık bir süre ara vermeye karar vermiştim. Uzun çalışma günleri ve özel günlerde hicbir akma¸ kusma yapmadığı için güvenli kullanım sağlıyor. Ben genellikle aydınlatıcı bazlarla karıştırarak kullanıyorum. Kuru cildimi normal kullandığımda daha da kurutabiliyor zira. Özellikle iyi peeling yapmadan kullanırsanız yoğun pudralı bir bitişi olduğundan ciltteki minik kabuklanmaları fazlasıyla belli edebilir. Bir-çok kişi telefona vs bulaşmadığından bahsetmiş ama ben pudrayla sabitlemedigimden olabilir belki bende gayet bulaşma yapıyor

 88. Kuru ciltli olduğum için altına baz olarak loreal mucizevi cilt bakım yağı uygulayarak kullandigimda gayet guzel bir bitiş elde ettiğim fondöten. Bu şekilde hafif ışıltılı ve orta ortuculukte bir fondöten olarak beni fazlasıyla memnun etti.

 89. Bugün ilk defa kullandım ve girdisini yazmaya geldim çünkü ben de almadan bütün girdileri okumuştum en şikayetçi olduğum nokta pek kimsenin renklerden bahsetmemesiydi. Boynerde bana uyabilecek açık renklerin tester ı kalmadığı için youtubeda birçok yabancı kanalda açık renkleri ile yapılan makyajları izleyip 1n2 ekru renginde karar kıldım. Bu nötr yani n li olanların 1. Rakamlar koyuluk derecesine göre artıyor 2. Rakamları 1 ise sarı alt Ton 2 ise pembe alt Ton oluyor yani nötrün pembeye yakın olanı neyse gelelim fondötenin duruşuna. Ben double wear nude versiyonunu da kullandım onun bitişi daha nemli daha güzel gibi ama birkaç saat içinde parça parça oluyor dağılıyordu bu fondöten zamk gibi sabitleniyor. Normalde yüzüme güneşin çok vurduğu bi günde veya yaz aylarında terleme etkisiyle fondötenim darma duman nefret ederim o görüntüden bugün öğlen yaptığım makyaj hala yüzümde yaptığım gibi duruyor ve bugün yüzümün güneşe çok maruz kalmasına rağmen ne yağlanmış ne akmış porselen gibi. Biraz gözenekleri belli etse de üstüne yeni keşfim bebeğim olan (bkz: Maybelline fit me pudra)Yı uygulayınca gözenek görünümü baya hafifledi. Biraz kurutuyor cildi evet ama kesinlikle pütürlü olmuyor. Ve benim mimik çizgilerime fondöten çok dolar normalde kesinlikle birikme yapmadı. Makyajımı çok üşendiğim zaman önce (bkz: Cala salatalıklı makyaj temizleme mendili) ile siler sonra temizleme jeli ile temizlerim ama fondöten öyle bi sabitlenmiş ki makyaj temizleme Mendili asla kabaca bile temizlemedi sanırım bu fondöteni yüzümden tamamen çıkarmak için (bkz: Eklips konjac sünger) imle yüzümü yıkayacağım. Ben şimdilik memnun kaldım kesinlikle özel günler için biçilmiş sadece fiyatının 200 tl olması biraz üzdü

 90. birkaç hafta önce yeni bir fondöten arayışına girmemle almaya karar verdiğim ürün. cilt tipim karma-akneye eğilimli ve akne tedavisi yüzünden yer yer kuru pullanmış durumda hatta. sivilce lekelerimden ötürü full kapatıcı ve kalıcı bi fondöten arıyordum sözlükte birkaç entry okudum nerdeyse yarı yarıya beğenen ve beğenmeyenler çok kararsız kaldım ama sonunda sipariş verdim dayanamayıp.sonuç: mu az zamasla kalıp maske vs gibi durmuyor yani uygulama şekline göre ayarlayabiliyrsunuz bunu. ben nemli bi süngerle uyguluyrum ve hiç mat durmuyor ciltle kadar bütünleşip bebek gibi duruyor ki -tabiki de yüzünüzde fondöten olduğu belli oluyor ama asla rahatsız edici bir şekilde değil- aşırı kalıcı tam bir özel gün gece fondöteni. o yüzden anca makyaj temizleme yağıyla falan çıkartabilirsiniz. özetle kesinlikle tavsiye!

 91. Bu fondoteni cok ovuluyor diye 1-2 sene once aldim ilk zamanlar bir heves surdum. Ama cildim inanilmaz kuru oldugu icin cok fazla pullanma yapiyordu. Sonra biraktim. Arada baz kullanip suruyordum yine cok kuruyor. Surekli makyaj koleksiyonumda o bana bakiyor ben ona. En sonunda son bir sans daha verecegim olmuyorsa artik atacam cunku alali da oldu son kullanma tarihine yaklastim kime versem yanlis anlar. Neyse ilk gun nemlendirici ve mac strobe cream ile uyguladim ilk 4-5 saat iyi gitti sonra tekrar puturler pullanmalar basladi. Sonra aklima yag ekleme fikri geldi. Makyajin altina uygulamistim ama hic fondotene komple yag eklememistim. Nuxe’ün meshur cok amacli yagini fondoten siseme biraz ekledim iyice calkaladim. Kivami boyle kremsilikten cikti ama cok da mac f&b gibi olmadi. Sasirtici bir sekilde bu yag ile estee lauder doue wear cok guzel butunlesti. Uzun sure calkalamasam bile hic boyle yag ve fondoten ayri ayri durmadi. Bugunku makyajimda surdum ve inanilmaz memnun kaldim. Kapaticiligi yine ayniydi durusu etkisi de ama yapisi daha bir inceldi. Pullanma ve puturlenme olusturmadi.Yag ekledim diye kesinlikle glowy ya da yagli bir durus olmadi. Ayni mat durusu kaldi. Sadece daha gunluk ve kurutmayan bir etkiye sahip oldu. Ayrica bu fondoten bence cok maske gibi duruyor. Yukardaki yorumlarda tam tersi yazilmis ama maske gibi durusu var. Burun kenarlarina ve gulme mimiklerine asiri dolma yapiyor. Bu sekilde bunu bitirinceye kadar kullanmaya devam edecegim. Tekrar alir miyim? Asla. Etrafta o kadar iyi kapaticilik saglayip ayni zamanda cok dogal bitisli ve ince yapili fondötenler varken almayi dusunenler bu fondoteni alarak riske girmesinler.

 92. Severek kullandığım canım fondötenim. Ne zaman cildimin güzel görünmesini istesem elim hep bu ürüne gidiyor. Daha iyisini bulana kadar yoluma bununla devam edeceğim gibi görünüyor. Porselen gibi duran bir fondöten önerisi olan varsa önerilere açığım .

 93. kendi sitesinde fiyatı an itibariyle 230 lira. özel bir gün için alacaktım tek bir kere kullanmak için. ama o gün giyeceğim elbiseden daha pahalı olunca vazgeçtim doğal olarak. başlıkta onlarca girdi yazıldığına göre sözlüğün çoğunluğunun zengin olduğu sonucuna ulaşabiliriz bence.

 94. Tek başına fondöteni uyguladığınızda kupkuru kalıp bir yapı oluştururken¸ beraberinde süreceğiniz baz veya yağ¸ fondöteni yumuşatarak suratınızla bütünleştirme sağlıyor

 95. Cildiniz çok kuruysa kesinlikle size uygun bir fondöten olmadığını söyleyebilirim. Cildinizi daha da kurutmanın ve pul pul görünmenin bir anlamı yok.

 96. bu fondöteni sephora’dan alırken yanlış match edildim ve pebble rengini alıp eve döndüm. Fakat bu tonu kullandığım üç gün boyunca sabah sürdüğüm renk ile akşam çıkardığım renk aynı değildi. geri götürüp renk değişimi yapmak istedim çünkü ürün cildimde okside olup renk değiştiriyor¸ gri bir hal alıyordu. sağolsunlar sıkıntı çıkarmadan değiştirdiler. bu sefer desert beige tonunu aldım. doğru tonu tutturmuştum. şu anda aşk yaşıyorum kendisiyle. cildim karma. kış mevsiminde yanaklarım kuru fakat t bölgem gün içinde yağlanıyor parlıyor. bu sebeple alttan mutlaka bir nemlendirici kullanıyorum. hangi nemlendirici ile uyum gösterecek diye denedim. estee lauder’ı revitalizing supreme+ ile denediğimde fena bir sonuç olmadı ama fondöten mat bitişli ve dolayısıyla cildi kuruttuğundan alttaki nemlendirici çok da yetmedi gibi geldi bana. fakat mac strobe cream’in üzerine fondöteni denediğimde mükemmel sonucu aldığımı düşünüyorum. strobe cream’in ışıltısı ve nemi o kadar doğru ki¸ ne cildim donuk ve kuru görünüyor¸ ne de fondöten cildime yapımış gibi hissediyorum. mac face and body’nin akıllı bir fondöten olduğunu düşünmüşümdür hep çünkü cilt ile bütünleşip¸ yapısına göre en doğru görüntüyü veriyor. double wear de gerçekten smart foundation dediğim türden. face and body gibi cilt ile bütünleşiyor¸ katman katman görünmüyor. fakat face and body’den farkı¸ tabii ki full coverage sağlayabiliyor olması. inanımaz bir performansı var. gerçekten bıraksanız 24 saat öyle kalır. en güzeli¸ üzerine sürülen ürünlerin de kalıcılığını arttırıyor. her şey yerli yerinde¸ çok parlamadan¸ kurumadan¸ günü bitiriyorsunuz. bu arada bir tavsiye vereyim. cildinizde denedikten sonra hemen doğru tonu buldum diyerek almayın¸ 1-2 saat bekleyin ve tonunu kontrol edin. her ciltte yapmıyormuş ama benimkinde oksidasyon oldu¸ aklınızda olsun. özetle alttan doğru nemlendirici/ışıltılı bir baz ile karma ciltte şahane duran full coverage bir fondötendir.

 97. yedi senedir youtubeda yeni ürünler deneyen tati’nin bu zamana dek kullanmadığı ve ilk denemesini  şu videoda gördüğümüz fondöten. sonuca şaşırdım mı¸ tabii ki hayır.

 98. Tanım güzel örtücülüğü olan pahalı marka fondöten.Çok ağır bi yapısı olduğundan sadece özel bi günde kullanılabilir bence. Onun dışında cildi bozar cüzdanınızı da. Muadili revlon fondötendir

 99. Madem kapatıcı özellikli bir cilt ürünü kullanıyorum o zaman neden cildim porselen gibi olmasın diye almıştım. öncelikle ürün mükemmel olmasına rağmen bana tr yede hiç tercih edilmeyen bir rengi vermiş çalışan ben heyecandan farkedemedim tabi. Öyle bir renk ki kimyese olmaz sanki. Sonra ilgili bir boyner çalışanıyla yeni bir renk seçtik ve gerçekten iyi bir ürün. Günlük ağır olabilir ama ben kapatıcılık yüksek olunca huzurlu oluyorum. Ürün mat. Ama benim 4 saat sonra cikdim parlıyor. Yağlı ciltler için bir nemlendirici keşfetmem lazım sadece. Alın kullanın!

 100. Bugün boynerde denedigim fondotendir kendileri.Güneş ışığında ve yakından bakınca bana göre yuzu berbat gösteriyor pütür pütür duruyor bütün ayva tuyleri meydana çıkarıyor kusurları daha belirginleştiriyor ve benim yüzümde fondöten var diye bağırıyor adeta he makyaj yaptığım halde ilk defa bugün insanlar makyajimi farketti ve her gören çok beğendi tabi ben hariç.Yine de fondotenin hakkını yememek gerekir bazı ışıklarda yüzü çok güzel gösteriyor kalıcılığı da iyi gibi ama burnumda ve çevresinde dalga dalga oldu .Bana göre parasını haketmiyor

 101. Çok kapatıcı bir fondöten. Günlük kullanıma ağır kaçar mı bilmiyorum bir ara her gün kullandım hiçbir şekilde sivilce veya kızarıklığa sebep olmadı.  Ben altına mac prep+prime ya da clinique  moisture surge  nemlendirici uygulayarak kullandım pütür pütür durmadı.  Tekrar alınabilecek bir ürün. Ayrıca fotoğraflarda çok güzel görünüyor.

 102. Gunluk makyaj icin bence cok fazla. Fondotenlerin asil amaci teni kapatmak ama bir dogal kapatmak var bird hello ben fondotenli kadin diye belli etmek var.Yazilan her seyi hak ediyor. Kapaticiligi ust duzey¸ komedon yapmiyor¸ akmiyor. Ama bence özel gunlere saklanmali.

 103. Üniversite 1. sınıftan beri kullandığım vazgeçemedğim yegane fondötenim. Ancak hiçbir zaman tam rengim olan 2w1 rengini bulamadığım daha doğrusu ülkemize gelmediğini öğrendiğim için artık almayacağım ve yeni fondöten arayışındayım. Bugün sephorada bu yüzden diorskin forever undercover fondötenini denedim ama tabi ki double weardaki kalıcığı bulamadım. Double wear a güzel nemlendirilmiş olan cildime nemli süngerle incecik sürüp sabah 8 den akşam 10 a kadar bile gram yerinden oynamamış bir halde buluyordum. Ve bu performansı asla başka bir fondotende bulamadım. Çoğu yağlı ciltlinin aşık olduğu guerlain tenue de perfection‘ı da denedim ama benim cildimde asla sabitlenmedi ve 2 saat içinde t bölgem yağlanıp cildim fondöteni kusmaya başladı ayrıca onda da maalesef renk problemi yaşamıştım. Türkiyede bulunan en açık renkli fondöteni (yanlış hatırlamıyorsam 02 ydi) bana koyu gelmişti. Şuan double wear kadar kalıcı asla yağlanmadan bozulmadan kalacak fondöten arayışım devam ediyor. Bu arada cilt rengim 1w2 den bir tık daha koyu. Double wear ın 2n1 inden de çok daha açık. 2n1 maalesef yüzümde çamur gibi görünüyor. Ve nötr denmesine rağmen benim cildimde oldukça pembe görünüyor. Bu yüzden rahat 8 yıldır en az 15 şişe 1w2 rengi fondöten bitirmişliğim var. Renginden şikayetçi olup değiştirmek istediğim her dönemde denediklerimin yetersizliğiyle koşarak kendisine döndüm. Bu arada cildimin ihtiyacı kapatıcılıktan ziyade dayanıklılık. Tavsiyelerinize açığım. 

 104. Özenli bir makyaj yapmak istediğimde cildimi tuvale çeviren¸ tüm sivilce izlerini ve pütürleri gizleyen fondöten. Kapatıcılığı gerçekten çok iyi¸ bu yüzden seviyorum. Doğal durması için altına Mac Strobe Cream tarzı ışıltılı bir baz uyguluyorum¸ ardından ıslak Real Techniques süngerle ince bir katman double wear sürüyorum. Ancak şipşak hazırlanmam gerektiğinde bunu tercih edemiyorum¸ çünkü hem parmakla sürmek zor oluyor¸ hem bazsız uygulayınca çok mat duruyor¸ hem de yüzü tamamen tek renk olacak şekilde örttüğü için illa biraz kontür-highlight ile cildi adeta baştan boyutlandırmak gerekiyor. Fakat bir kere uygulanınca ben silene kadar yerinden oynamıyor¸ üzerine sürdüğüm diğer her şey de gün boyu taptaze kalıyor. Makyaj yaparken elime bulaşan fondöteni bile misel su ile silmem gerekiyor¸ su ve sabunla katiyen çıkmıyor.

 105. boyner’de günlük kullanıma uygun çok kapatıcı olmayan bir fondöten istiyorum ama cildim çok kuru uygun neler önerirsiniz diye sorduğumda uygulanan fondöten. tahmin edersiniz ki istediğim hiçbir özelliğe uygun olmadığından¸ katman katman sürüldüğünden midir nedir maske gibi duran¸ cildimi korkunç gösteren bir ürün olarak kalmış aklımda. sonraları başka bir estee lauder alış-verişimde hediye gönderilen seyahat boyunu ara sıra doğal görünümlü kontür yapmak için kullanıyorum sadece fena değil. ancak dediğim gibi günlük kullanıma uygun bir ürün değil.

 106. kullanıyor olduğum fondötenlerden biri. 1w2 sand tonunu kullanıyorum. akşam bir yemeğe falan çıkacaksam iyi bir tercih ama günlük kullanım için ağır olduğunu düşünüyorum. yüzümdeyken cildim nefes alamıyormuş gibi geliyor¸ öyle yoğun bence yapısı. kapatıcılığı baya iyi.

 107. Yoğun kapatıcılık sağlayan benim yüzümde ilk sürüldüğünde hafif bir ağırlık yapan ancak zaman içinde yüze oturan ve bende denediğim kadarıyla sivilce yapmayan bir fondöten. 

 108. Nihayet bugün denediğim fondöten.Geçen hafta light versiyonunu-yanlışlıkla-denemiş hatta sample’ını almıştım.Bütün gün yüzümde kaldı sonuç¸olmadı:(Çünkü acayip maske gibi durdu ve cakey görüntü oluştu.Üstelik bol nemlendirici sürmüştüm.Fakat renk skalasını çok beğendim.Yağlı ciltliyseniz ve parlama problemi yaşıyorsanız seversiniz.Ben karma ciltliyim belki ondan¸bilemiyorum.Buradan şu neticeye vardım¸benim cildime kapatıcılığı çok yüksek fondöten olmuyor.O cakey görüntüyü yok edemiyorum.Başka arayışlara yönelmem lazım onu anladım.Bu da bir şeydir..Bir de yüzümdeki şu ana kadar görmediğim ne kadar tüyüm varsa ortalığa çıktı:)Aynada kendimden ürktüm.Bu sorunu başka yaşayan var mı bilmiyorum ama ben çok rahatsız oldum.

 109. nedense açık renk üretmiyorlar.markanın en açık rengine baktım o bile bana koyuydu.pompasız olmasını sevmedim.

 110. ne zaman kullansam yüzümde gerçek anlamda maske varmış gibi hissediyorum. kapatıcılığı hayli yüksek ama bu kadar ağır ürüne ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum. kışın zaten pul pul olan cildime hiç iyi gelmedi ayrıca pudra kullanmama rağmen parlama yaptı. sonuç olarak önermiyorum.

 111. sadece özel günlerde fondöten kullandığım için bütün özel günlerimde tercihim olan tek fondöten. hem müthiş bir kapatıcılığa sahip hem de yüz de kalıp gibi durmuyor. asla bulaşma yapmıyor. kullanırken dikkat edilmesi gereken tek husus cildi güzel nemlendirmek ve ürünü hızlı dağıtmak. ayrıca tecrübelerime göre fırça ile kullanıldığında en güzel bitişi sağlıyor. süngerle de denedim fakat fırçada olduğu gibi mükemmel bir sonuç alamadım. ürünün tek dezavantajı ise şisesi. kullanım açısından biraz zorluyor.

 112. Mat ve pudra bitişli özel gün fondöteni¸ karma ve yagli ciltler icin daha uyumlu ¸ kuruma yapmiyor¸ en sevdiğim fondötenim.

 113. Kupkuru ciltlerin bile rahatlıkla kullanabileceği¸ kalıcılığı yüksek fondöten. Sabahtan akşama kadar doğal görüntüsü değişmiyor.

 114. Hayatımın fondöteni. Kesinlikle yağlı ve sorunlu ciltlerin bayılacağı bir ürün. Cildim sorunlu değil fakat inanılmaz yağlı ne kullandıysam hangi bazı kullandıysam işe yaramadı. resmen hayatımı kurtardı diyebilirim. sabah sürün ve akşama kadar unutun o derece.. Aşığım kendisine

 115. cildimin kabul ettiği ender fondotenlerden biri. yağlıya dönük karma bir cilde sahibim ve yaz-kış fark etmeksizin cildim fondotenleri kusmak için yemin etmiş gibi terlemeye¸ yağlanmaya başlar¸ ben de akşamı göremeden cilt makyajımı silmek zorunda kalırdım. niye ısrarla fondoten sürmeye devam ettin demeyin¸ yüzümde vitiligo izleri var bu yüzden yüksek kapatıcılık¸ uzun süre dayanıklılık benim için çok önemli. kesinlikle beklentilerimi karşılamış bir ürün. güzel kapatıcılık sağlıyor¸ akmıyor bulaşmıyor (en son ne zaman telefonuma bulaşmayan bir fondoten kullanmıştım hatırlamıyorum) ¸ kalıp gibi durmuyor. en önemli noktası bence fondoten öncesi cildi güzel nemlendirmek¸ yoksa pütürlü-pudralı bir görüntüye de sebep olabiliyor. cildimdeki lekeler sebebiyle günlük kullanımda da tercih etmek zorunda kalıyorum ama cildinizin ihtiyacı yoksa sadece özel günlerde ya da gece makyajında kullanmanızı tavsiye ederim. ışıl ışıl¸ fondotensizmiş gibi bir bitişi yok sonuç olarak.

 116. Hayatımın fondöteni diye düşünürken¸ geçen gün kendisi ile vedalaştım. 3 ayda haftada 5 kez olmak üzere günlük kullandım. Karma ciltliyim ve nc15 tonum. Ben 2n1 ve 1n0’ı karıştırıp kullandım ve resmen porselen gibi bir cildim oldu. Ben beauty blender ile uyguladim ve bende en iyi bu şekilde durdu. Cildimin aslında sorunu yok renk tonu eşitsizliğinden başka ama ben o pürüzsüz görüntüye bayıldım ve kendim kaşındım.  Transfer kesinlikle olmuyor¸ akmıyor¸ parlama yapmıyor. Yalnız bende 28 yılda hiç çıkartmadığım kistik sivilcelere neden oldu. Sebebinin fondöten olduğunu anlamam da resmen 3 ay sürdü ve içime içime ağlayarak anneme verdim kendisini. Özel günlerde evet ama günlük kullanım için ağır geliyor sanırım cicişler. 

 117. favori fondötenim. çok kapatıcı olmasına rağmen süngerle uygulandığında doğal ve hafif ışıltılı görünüm veriyor. kesinlikle tam mat değil. renkleri çok açık değil ve ben aydınlık görünüm sevmeme rağmen sand rengi gayet de tenle bütünleşiyor (beyaz olduğum söylenir ve hemen kızarırım). yüzünüz kızarıyorsa böyle sarı tonlu fondöten sürdüğünüzde ton biraz koyu olsa bile daha aydınlık ve sağlıklı görünüm veriyor. özellikle yaz vakti tutup da misshanın 13 nolu bb kremi ayarında casper olmanın lüzumu yok. hem de yazın akmayan bulaşmayan bir fondöten daha ne olsun .

 118. estee lauder için çalışmayan ama sürekli etraflarında dolanan sephora elemanlarının sattırmamak için elinden geleni yaptığı ürün.bu akşam bu ürünü almak için kentpark sephora’ ya gittik. iki adet alacaktık. ben önümüzdeki aylarda düğünlerde kullanmak için güzel bir fondöten istediğimden ve bu ürün çok övüldüğünden¸ kuzenim de günlük olarak kullanacağı bir fondöten arayışında olduğu için.estee lauder elemanı yoktu ortada¸ başka birisi geldi hemen tepemize. ilk ben söyledim düğünlerde süreceğimi anlattım “düğünler için birebir¸ çok mükemmel kapatıcılığı var” vesaire bir sürü laf salatası yaptı ve sürdü. çok kötü durdu nedense. sesimi çıkarmadım.kuzenimin de cildi çok uzun süredir sorunlu. o yüzden güzel kapatıcılığı olan kaliteli bir şey istiyordu. ama bu sefer kadın hem yanlış ton seçti hem de çok ama çok fazla uyguladı. kızın suratı tanınmaz hale geldi.ben de itiraz ettim almasına¸ bahane olarak da bu fondötenin ağır bir yapısı olduğu için yaz günü her gün iş için kullanılmayacağını söyledim. direkt olarak kadına “kötü renk seçtin¸ çok kötü uyguladın¸ kimse günlük fondöten için bu kadar çok ürün heba etmez” dememek için açıkçası. vay sen misin böyle diyen? dediği şey aynen şu: “özel gün fondöteni diye bir şey yoktur¸ double wear günlük kullanılan bir fondötendir. benim yüzlerce müşterim bunu günlük kullanıyor hiç sorun da yaşanmadı bugüne kadar”.e hani bana satarken “düğünlerde kullanmaya birebir” idi? yahu kızın cildi zaten yağlıya yakın ve sürekli olarak sivilce çıkarıyor hem de çok büyük sivilceler bazen. neden cildine ağır gelebilme ihtimalini bildiğimiz bir ürünü alalım ki? kadının davranışlarından dolayı alacağımız malı almadan çıktık. içimde ukte kaldı double wear…

 119. nude olan versiyonunun hastasıyım benim rengim 2N1 desert beige¸ kapatıcılığı orta-yüksek¸ aşırı ince ve normal double weara göre parlak bitişli. normal double wear porselen cilt yapıyor¸ tam bir özel gün fondöteni. ama daha hafif ve daha doğal parlak bitişli olan bir versiyon isterseniz nude olan çok güzel.ben öncelikle ikisinin de tester ını istedim boynerden ikisini de kullandım ama dediğim gibi nude dan daha memnunum. normal double wear günlük kullanıma çok uygun gelmedi bana. bu fondötenlerin ikisinin de ortak özelliği sürüyorsunuz 8 saat bile geçse henüz yeni sürülmüş gibi. asla oynamıyor. ben önce cildimi güzelce nemlendiriyorum. eğer gece bir düğüne felan gidiceksem ekstra baz da sürüyorum. sonrasında çok az miktar yüzüme parmaklarımla uyguluyorum fırçayla dağıtıyorum. bende sivilce yapmadı ama hergün kullanmadığım için kesin bir şey de söyleyemem.

 120. iki gün önce estee lauder ın internet sitesinden sipariş verdim bir gün sonra kargo ulaştı. öncelikle internet üzerinden alışveriş sistemleri çok başarılı. iptal¸ iade¸ tester¸ hediye vb. konularda çoğu markaya göre çok daha hızlı ve bonkörler. ben 2N1 Desert Beige rengini aldım ve bire bir kendi rengim. aslında sevilde rengimi ölçtürdüğüm zaman 1W2 olduğunu söylediler¸ internet stoklarında olmadığı için en yakın olarak bu rengi bulup aldım ve bingo!gerçekten ben daha önce fondöten kullanmamışım fondötenidir kendisi. diğer fondötenlerime göre yarım pompa kadar sürüp iki katı kapatıcılık elde ettim. bana kalırsa özel günler haricinde de kullanılabilcek bir fondöten¸uygun fırça ile uygulandığında çok doğal bir sonuç elde edebilirsiniz. ben nascita 136 nolu kapatıcı fırçası ile minik minik bölgeler halinde dağıttım. normalde kuruyabilen pullanan cildimde ne fırça izi kalı ne de pudralı görüntü oluştu. gerçekten bu kadarını beklemiyordum. fiyatına gelirsek tabi ki bu gibi zamanlar için çok yüksek bir fiyat¸ indirimleri takip etmek lazım kesinlikle. ben 21 haziran indirimi ile 181 tl gibi bir fiyata aldım trendyolda veya boynerde her zaman daha uyguna bulmak mümkün. siteyi tercih etme sebebim hediye seti göndermeleriydi. oldukça güzel bir set vardı şöyle ki:advanced night micro cleansing foam 30 mlsumptuous extreme lash multiplying volume mascara mini boypure color envy 4 lü far paletidouble wear siyah göz kalemiiki adet makyaj çantasıbeni kalbimden vurdun estee lauder..

 121. Enn sevdiğim¸ yapısı¸ duruşu¸ gün sonunda akmaması ve kapatıcılığı süper ancak pompası olmaması ve birkaç ay sonra oksitlenmesi eksileri malesef..

 122. ince çizgileri olanların iki kat sürmemeleri gereken fondöten.ince çizgileri anında kalın çizgi yapabilecek etkiye sahip.ayrıca fazla kaçırıldığında yüzde maske varmış gibi duruyor.mat bitişli¸yüksek kapatıcılık iyi hoş güzel.işte her şeyi anladım ama kullanım sonrasında lekelerimi neden azdırdığını hala anlayamadım.sanırım sözlükcüler tamda burda yeşil yardım istiyorlardı.işte bir klişe daha ‘bilen varsa yeşillendirsin lütfen’

 123. Bunu kullandığım dönemde o kadar alışmıştım ki yoğun kapatıcılığına¸ vazgeçmem zor oldu. Gerçekten de bebek gibi cilt yapar¸ kendi cildinizi tanıyamazsınız. Ama maalesef telefonla konuştuktan sonra ekrana vs aşırı bulaşma yapıyor¸ her seferinde onu temizlemek sinir bozucu olabiliyor. Kalıcılığı¸ kapatıcılığı gerçekten başarılı¸ ama kuru yerlerde kendini belli etme¸ yağlı yerlerde de parlama özelliği var¸ cilde iyi bakıp kullanılması gereken bir fondoten zannımca. 

 124. bu fondöten benim ilk high end ürünüm. tam bir yağlı-karma cilt fondöteni. çok ince bir tabaka uyguladığınızda bile full kapatıcılık sağlıyor. biraz daha kalın uygularsanız özel gün fondöteni olabilir. ama ben incecik sürüp günlük kullanıyorum. renk skalası çok geniş. kendi renginizi mutlaka bulursunuz. asla ağırlık yapmayan¸ pudralı bir yapısı var. ağırlık yapmaması biraz alışkanlıkla da alakalı olabilir. makyaja yeni başlayanlar tercih etmemeli. ilk seferde bu fondöten ağır gelebilir. fiyatı yüksek ama zaten çok az sürdüğünüzde yettiği için uzun süre giden bir fondöten. bütçeniz uygunsa almaya değer. trendyolda şuan indirime girmiş. eğer renginizi biliyorsanız indirimli 175 lira. indirimsiz hali ise 230 lira. karma-yağlı ciltlilere öneririm. ama pudralı olduğu için kuru ciltliler belki içine 1 2 damla yağ damlatıp veya ciltlerini çok iyi nemlendirip kullanabilir.

 125. gereksiz yere abartılmış aşırı pahalı ürün.Yoğun cilt lekeleri ve sivilcelenmelerimin olduğu bir dönem hakkında duyduğum övgüler sebebiyle tonlarca para kıyıp aldığım ürün.loreal¸max factor rimmel ve daha birçok drugstore markasında cildinizle çok daha güzel bütünleşecek¸aynı kapatıcılıkta çok daha uygun fondotenler alabilirsiniz.Kesinlikle önermiyorum.

 126. ilk high-end ürünümdü kendisi. bi ara müdürüm olan hanımefendi yüzünde makyaj çok güzel duruyor ama fondötenin pek iyi değil galiba bundan al diye bir kağıda adını¸ nerden alacağımı (o zamanlar sephora falan yoktu şehrimde) yazıp bir miktar para ile vermişti sağolsun. o günden beri bayıla bayıla kullanırım. bazı arkdaşlarım sivilce yaptı falan demişti ama kuru bir yapısı var zaten ve zaten ince tabaka sürmek yettiğinden bana günlük olarak kullandığım zamanlarda bile sivilce falan yapmadı. karmadan yağlıya dönük cildime muazzam oturuyor zaten ama kışın bölgesel kuruluklar olunca bile sorun olmuyor. ciltle bütünleşmesi¸ kapatıcılığı falan harika.

 127. Kapatıcılığı mükemmel¸ciltte tek katta iki kat fondöten sürülmüş gibi pürüzsüzleştirmeyi hedefleyen¸dokusu yumuşacık olan fondöten.ancak günlük kullanımda rahatsız edecek türde bir yapıya sahip.kistik akne ya da sivilcelenme yapabilir.temizlenmesi çok zaman alabilir.o yüzden kullananların bir kaç defa temizlemeleri gerekli diye düşünüyorum.

 128. iki kat sürüldüğünde porselen bir görüntü oluşturacağı söylenmişti¸ öyle bir beklentim olmamasına rağmen aldım. çok fazla ağır makyaj yapan biri değilim o yüzden tek katı bile hafif ağır bir his yarattı. kapatıcılığı ve görüntüsü gayet güzel yine de. öneririm ama yalnızca özel günlerde kullandığımı söylemeden geçemicem. en en çok kullandığım ve bayıldığım günlük ürünse  nars pure radiant renkli nemlendirici

 129. çok az bir miktarının yeterli olduğu fondoten. ben çok az bir miktarını süngerle uyguluyorum ve sadece yorgun görünmemem gereken zamanlarda kullanıyorum. lab çıkışlarında yorgun görünüyorsun diyen erkek arkadaşıma¸ 3 saatlik uyku 7.5 saatlik uçuş sonrası hiç yorgun görünmüyorsun dedirtmiştir. bence de ek bir ışıltı istiyor. onun dışında kapatıcılığı ve kalıcılığı harika. zaten bu ikisi olmadıktan sonra neden fondoten kullanayım. bence doğal duruyor. insanlar yüzümde fondoten olduğunu anlamıyor. maske gibi durduğunu düşünmüyorum.

 130. Ülkemize her rengi gelmeyen¸ bayıldığım fondöten. Aşırı kalıcı¸ yağlı ciltlerin kurtarıcısı¸ üstüne pudra uygulandığında kalıcılığını yitirdiğini ve cilt yağlandığında açılma yaptığını farkettim değişik bir şekilde. O yüzden burnunuza falan pudra uygulamadan kullanın derim. 

 131. Kapatıcılığı ve renk eşitlemesi oldukça iyi olan fondöten. Yalnız biraz ağır geliyor bazen bana. İnce bir şekilde uyguladığımda ise güzel duru bir görüntü yakalıyorum. Bunun için sanırım vazgeçemeyeceğim bir ürün benim için.

 132. 1w2 sand rengi tam benim ten rengim olduğundan ve yüzümdeki pembe lekeleri şıp diye kapattığından¸ saçma bir şekilde¸ benim için üretilmiş gibi sahiplendiğim… sevmelere doyamadığım… aynı zamanda da yüzüme sürünce silmek için dakikaları saydığım¸ ciddi ciddi maske hissiyatı veren fondötenim. aşk ve nefret ikilisini bir arada yaşıyoruz. ama gerçekten o surata maske sürmüş hissi çok kötü. her sürdüğümde kendime çok büyük kötülük ediyormuşum gibi geliyor.

 133. gelmiş geçmiş en iyi fondöten. net bir şekilde. yapısından tutun kokusuna kadar hastasıyım. bırakamam. aç kalırım ama yine de alırım bu fondöteni o derece.

 134. Kapatıcılığı harika olan bir fondöten. Hızlı bir şekilde sabitleniyor ve asla oynayıp bulaşmıyor. Cildim normal¸ en iyi sonucu ben fırçayla uyguladığımda alıyorum ama yoğun bir nemlendirici kullanıp¸ nemli süngerle de uygularsa kuru ciltliler de sever diye düşünüyorum. Bazen Mac face and body fondötenle karıştırıp yapısını inceltiyorum ve günlük olarak kullanıyorum¸ hem örtücülükten hem de glow görünümden feragat etmemiş oluyorum¸ strobe cream ile denediğimde bu verimi alamadım. Bu da böyle bir anımdı…

 135. Cildim yağlı ama gerçekten yağlı ve hiçbir ürünü tolere edemiyorum diyorsanız bundan daha iyisi bulunmaz. Yağlı ciltse genellikle sivilce akne problemi de olur çünkü veya iz leke kalmıştır yoğun kapatıcılık ararsınız. Hem mat duran hem kapatıcı hem de taş gibi kalıcı. Evet bir dönem benim de cilt tipim bu sekildeydi ve beklentilerime gayet de uyduğu için seve seve kullanmıştım¸ nerdeyse haftaiçi her gün. Ekstra bir akneye de neden olmamıştı hakkını yiyemem. Ama cilt daha az yağlı hale geçince buna bağımlı olmaktan kurtulunca başka fondötenler arıyor insan ve az çok benzer kapatıcılıkta daha hoş duran şeylerin olduğunu gördükçe allahım ben onca sene yüzüme kireç mi sürmüşüm badana mı yapmışım Dedirtse de olur da cildim çılgın atar diye hep elimin altında bulunur yine de. Benim için risksiz bir fondöten kesinlikle¸ kürkçü dükkanım

 136. kuru sivilceye yatkın t bölgesi gözenekli bir cilt yapım var ve şu zamana kadar en memnun kaldığım ¸ hafif olmasına rağmen kapatan¸ kuru cildime rağmen pul pul görüntü oluşturmayan tek fondoten.

 137. estee lauder markasının kült fondöteni. bence tam kapatıcı bir ürün değil. orta-yüksek kapatıcılığı var. mat bitişli ama donuk bir mat değil.benim için bir fondötende olmazsa olmaz 2 özellik: bulaşma yapmaması ve gün boyu kalıcı olması. bu iki özelliği birlikte barındıran bir fondöten şimdiye kadar bulamamıştım. kullandığım fondötenlerin genelde duruşunu beğensem de ya sağa sola bulaşıyor ya da akşama kadar yüzümden uçup gidiyordu. benim gibi gün içinde fondötenim yerinden oynamasın¸ sabah evden çıkarken nasılsa akşam eve geldiğimde de öyle olsun diyorsanız kesinlikle başka maceraya gerek yok. sabah 6’da yaptığım makyaj 12 saat sonra bile ilk yaptığım gibi duruyor. yüzünüzde maske gibi de durmuyor. sadece ayva tüyleri biraz daha belirginleştirebiliyor.kuru ciltli arkadaşlar iyi bir nemlendirmeyle rahatça kullanabilirler. karma-yağlı ciltiler için zaten tam bir nimet. altına baz veya üzerine pudra uygulamanıza gerek yok. hayatımda kullandığım en iyi fondöten. keşke daha önce alsaymışım güncel fiyatı 230 tl.

 138. Bulaşma yapmayan “ve bence en önemli” özellik de budur. cep telefonumu ofis telefonumu¸ eşimin omuz yaka bölgelerini sürekli fondoten izi yapardım double weardan beri kesinlikle bunu yaşamıyorum . Kalıcılık ve duruşu da ayrıca muazzam .

 139. tek kelimeyle aşığım! cildimde asla makyaj durmaz¸ hele hele fondöten benim için tam bir işkence o yüzden günlük olarak nemlendirici dışında bir şey kullanmıyorum ama double wear’i keşfettiğimden beri fondöten kullanmak zorunda olduğum zamanlardan da korkmuyorum. içinde sanki yağı emen tanecikler var gibi¸ parlamaya başladığım an yağı kendi kendine kontrol ediyor.

 140. Özellikle yağlı¸ sorunlu¸ hassas¸ terleyen¸ ürünleri kusan ciltlere ilaç gibidir. Komedojenik madde oranı azdır ve kapatıcılığı ortadan yoğuna olmasına karşın inanılmaz hafif bir yapıya sahiptir. yüzünden yer yer ürünleri kusan¸ soyulmalar yaşayan sorunlu ciltler kalıcılık açısından tatmin olacaklardır. Nemli yüzünüze elinizle tampon hareketlerle hafif şekilde uyguladığnızda gayet gündelik bir makyaj haline de gelebilmektedir. Doğal mat bitiş sağlar. Çok fazla renk tonu olmasına karşın türkiyede renkleri bir hayli kısıtlıdır. Örneğin en açık sıcak tonlu rengi 1w2 sand burada. 1w2 sand öyle açık bir renk değil oysa. Açıktan orta buğdaya dönük bir renk. Cildi açık sarı olanlar veya daha aydınlık görüntü isteyenler için renk açıcı veya üstüne açık renk aydınlatıcı-kapatıcı gerektirebilir. 

 141. Ezelden beri var olan ve sanırım sonsuzluğa gidecek fondöten. Bu fondöteni sevgilisi sanan ve üzerine yemin edebilecek pek çok arkadaşım var. Bak sana şunu alalım incecik diyorum¸ “ı-ıh double wear var”¸ bak kuru ciltlisin nemlendirici bir fondöten alalım¸ “yok double wearın altına ben nemlendiricimi basıyorum çok güzel boncuk gibi yapıyor beni¸ gerek yok” diyor.Benim de aslında yıllardır sahip olduğum¸ bozulmayan ve içeriği nispeten iyi olan bu ürünle ilgili birkaç maruzatım var:1- karmadan yağlı ciltli olsam da bu ürün asla pudra kaldırmıyor¸ çok çabuk cake oluyor.2- kesinlikle süngerle¸ tek kat ve ince uygulanması gerek¸ fırçayla ve üst üste uygulayınca çok fondöten diye bağırabiliyor.Benim rengim tawny¸ mac 35 civarına denk geliyor. 

 142. Ben bu fondötenin hayraniyim. Yıllarca uzak durdum maske gibi çok ağır dendiği için. Alakası bile yokmuş. İyice nemlendirilmis cilde azıcık sürüldüğünde gayet doğal görünüyor. Oksitlenmiyor¸ telefona bulaşmıyor¸ parlama yapmıyor. Oldukça da bereketli. Artık beş tane drugstore fondöten alacağıma bir tane bundan alırım. Doğru erkeği bulamadım ama doğru fondöteni buldum:)Not: benim rengim 2w1 dawn buğday tenliyim.

 143. Makyaj çantamın olmazsa olmazı¸ özel günlerin kurtarıcısı!Benim için fondötenlerin şah’ıdır. Hem yüksek kapatıcılı¸ hem ciltle bütünleşen¸ uzun süre kalıcı¸ canlı ve temiz bir cilt görünümü sunan¸ üzerine sürülen bronzer ve allığı çok güzel gösteren¸ akmayan¸ bulaşmayan¸ her sürüldüğünde iltifatlar aldıran kısacası bir fondötende aradığım tüm özellikleri karşılayan favori ürünümdür.  Özel günler için¸ bir pompa kadar ürün alıp iyi nemlendirilmiş cildinize eşit olarak uygulamanız bütün geceyi kurtaracaktır. Ama günlük kullanım için sadece nohut tanesi kadar ürün alıp onu cildinize yayarsanız çok daha ince ve doğal bir görünüm elde edersiniz. Uygulama için bir diğer kritik bir nokta ise fondöten öncesinde cildi uygun bir ürünle nemlendirmektir. Tabi bu her ten makyajı için geçerli. 

 144. Ablamın bana vermesiyle edinmiş bulunduğum fondöten. Bir kere pompasının olmayışı baştan eksiydi benim için. Neyse yapısı bu eksiyi görmezden gelmemi sağlar derken yapısını da sevemedim.çok yoğun ve ne kadar ince süreyim desenizde olmuyor Zaten çabuk sabitlendiğini ve dağıtmanın zor olduğunu düşünüyorum. Hal böyleyken kapatıcılığının yüksek olması kaçınılmaz fakat suratınız ben fondötenliyim diye bağırıyor. Hafif görüntüyü kaldırmaz bu ürün. Ancak özel bi gün veya gecede özenli bir makyaj için çok çok iyi bir ürün olabilir diye düşünüyorum.

 145. Benim canım fondötenimdir kendileri.Neler neler kullandım bir bilseniz. Hepsi suratımda ya çok parlama yaptı¸ ya çok kuruttu ya da sivilce patlamasına neden oldu. Sonra bu bebekle tanıştım¸ güzelce nemlendirdiğim yüzüme ufacık sürsem blurlanmış etki veriyor ve bu çok hoşuma gidiyor. İyi ki tanıştık seninle!

 146. Çok heves ederek almıştım yıllar önce. Estee lauder standında görevli kadın bu ürünle makyaj uygulaması yapmıştı ve tek kelimeyle bayılmıştım. Gerçekten porselen gibi yapıyor cildi kapatıcılık inanılmaz yüksek ve en güzel yönü bulaşıcılık sıfır. Beyaz gömleklere dahi iz bırakmıyordu. 2N1 rengi cildime en güzel uyan ton olmasına rağmen zorlamayla 1N2 alıp hayalet gibi gezmişliğimde var. Ah bide hala içimde yaradır bir şişesini yere düşürüp daha taze açılmış ürünü heba etmiştim. Taksit kısıtlaması kalksa da keşke hep alsam.

 147. Makyaj ürünlerim arasında tek başına kullanamadığım tek ürün. Çok yoğun yapıda. Hangi akla hizmet aldığımı bilmiyorum ama oldukça kapatıcı bir ürün Kuru ve normal ciltler bu fondöteni seyreltmeden kullanamaz kullansa bile 2 saat sonra her yeri kabuk kabuk gözüküz.Uzun lafın kısası karma¸ yağlı ciltler sever ama kuru ve normal ciltler için daha iyi alternatifler var 🙂

 148. Sevmekle nefret etmek arasında kaldığım ürün. İlk defa bir fondotenin ikinci şişesini aldım. Kalıcılığı¸ sabitlenmesi¸ kapatıcılığı¸ bulaşmaması çok çok iyi ama benim kuru karma cildimi daha da kurutuyor. Matlığını çok sevmiyorum¸ kullanırken içine likit aydınlatıcı ve bir iki damla yağ ya da serum katıyorum. 

Siz ne düşünüyorsunuz?