“Essence dudak kalemi” için 150 yorum

 1. Başarılı fakat çok yumuşak¸ fazla yumuşak. Bu yüzden şu günlerde dolaptan çıkarmıyorum yoksa anında parçalanıyor ve çok çabuk bitiyor. Yani zaten rengini sevdiğinizde ve sık sık kullandığınızda o kadar çabuk bitiyor ki tekrar tekrar aldığınızda orta halli bir ruj parasını yemiş oluyorsunuz.

 2. Elimde in the nude¸ cute pink¸ femme fatale ve wish me a rose renkleri var. Hepsini seviyorum. Yazın çok eriyorlar ama mümkünse dolapta saklamak gerek. Ama ben dolaba koymayıp yazın kullanmamayı tercih ediyorum 🙂

 3. Bugün in the nude isimli parçasını aldığım¸ diğer renkteki arkadaşlarını bulamayıp üzüldüğüm liplinerlar. Denedim ve bence çok başarılı (fiyatına göre!). Yağlı bir kalem gerçekten¸ sürümü çok kolay. Ben yağlı yapısından çok fazla rahatsız olmadım. Şöyle bir kötü yanı var ama maalesef. Bir kere kullanımdan sonra bile kalemtraşlık oluyor kalem¸ ucu bitiyor yani hemencicik.

 4. şu anda da dudağımda olan in the nude rengiyle aşk yaşadığım dudak kalemi. yumuşacık sürümü ve dudağı kurutmamasıyla benden tam not aldı. birkaç rengini aldım severek kullanıyorum. rujlarımı bir kenara attım nerdeyse 🙂 kısacası alın¸ aldırın sevgili cicişler.

 5. in the nude renginden nefret ettiğim kalem. benim dudaklarımda sanki dudaklarını yalamışsın da etrafı kızrmış¸ tahriş omuş gibi bir görüntü bırakıyor¸ tam nefretlik.ama diğer renkleri muhteşemdir. satin mauve olsun wish me rose olsun¸ harika.

 6. Bugün Gratis’te 12 numaralı Wish Me A Rose rengini beğendiğim tam alacakken yanlış rengi seçtiğim eve gelip sürünce fark ettiğim dudak kalemidir. Bir sürdüm mosmor. Anladım ki yanında duran 06 numaralı Satin Mauve rengini almışım. Benim pek hoşuma gitmedi rengi ama fotoğraflarda gayet harika çıkıyor. Dudak kalemleri çok yumuşak ve sürümü çok rahat tek eksiği iki sürümde açılmaya ihtiyacı olması.

 7. honey bun rengini seve seve kullandığım¸ fakat fellik fellik aramama rağmen raflardan kaldırıldığını gördüğüm biricik dudak kalemim. Sürmeden önce dudaklarımı biraz nemlendiriyorum ve sonuç harika! Hem doğal bir görünüm veriyor hem de kalıcı. Fakat artık yoook¸ yastayım :/

 8. Satin mauve rengini swatchlarda çok beğenmiştim ama içindeki o kahverengilik dudaklarımı çok sağlıksız¸ adeta morarmış gibi gösterdi. Yapısını beğendiğim için cute pink rengini de denemek istedim ve bu sefer 12den vurdum. Tam benim rengim bir de her sürüste tekrar tekrar açmak zorunda kalmasam daha da süper olacak

 9. Uygun fiyatlı ve kurutmayan bir dudak kalemi olmasıyla ilk denediğim anda bütün renklerini almak istememe sebep olmuştur. Kendimi durdurup sadece 6 numarasını almıştım¸ beğenirsem devamını alırım diyerek. Almadım. Çünkü ya benimkinde bir sıkıntı var ya da genel olarak ürünün çok yumuşak yapıda olmasından kaynaklanıyor¸ çünkü ilk dudağıma sürdüğüm anda kırıldı ucu. Sonra açtım¸ yine kırıldı. Sonra yine kırıldı. Tek bir kalem yüzünden hepsini yargılamak istemem ama ilk izlenim böyle olunca kuşkuyla yaklaştım ne yalan söyleyeyim.

 10. bende birkaç rengi var ama özellikle satin mauve renginin hastasıyım. hatta görkem karman’da da olduğunu gördüğümde çok sevinmiştim. soğuk bir pembe¸ hafif morluk barındırıyor. sürümü yumuşak¸ ve lip balm sürmeden bu kalemi uygulasam dahi uzun süre dudaklarım kurumuyor.

 11. in the nude¸ wish me a rose¸ satin mauve ve femme fatale renklerini memnuniyetle kullandığım yumuşak yapılı¸ sürümü rahat dudak kalemleri. femme fatale¸ golden rose velvet matte 18 numara ile oldukça uyumlu duruyor bende.

 12. Mauve rengi bende de gri- mor duruyor. Maybelline SuperStay 14 hour ruj 260 Always Plum ile birlikte kullanıyorum. Ilginç bir şekilde o ruj da bende Mordan çok gri- mor duruyor. Güzel uyum sağladılar.Onun dışında sürümü güzel yumuşak ve kalıcı. Diğer renklerini de almayı düşünüyorum.

 13. yumuşacık dudakta yağ gibi kayan rengini mükemmel veren dudak kalemi. daha kalın olsa kalem ruj niyetine satılır. renksiz lip balmın üzerine hafifçe sürünce istediğiniz renk renkli lip balm elde edebiliyorsunuz.

 14. Neredeyse bütün high-end markalara taş çıkartır. Bende 4-5 rengi var¸ hatta birkaç tanesini Gratis’in meşhur %50 indiriminde 1¸40TL gibi bir fiyata bulduğum için stokladım bile. Ruj niyetine bile kullanabilirsiniz¸ tereyağı gibi mübbbbarek.

 15. in the nude’una ölüp bittiğim kalem. Fiyat/performans oranı çok yüksek. Kalıcı ve yumuşak sürumlü. Ama bu yüzden çabuk bitiyor. Bunun ruj muadilini bilen ciciş enseme hohlasın.

 16. neredeyse her rengini sahip olduğum kalem. in the nude regini bazen seviyorum bazen sevmiyorum. dudaklarımın tamamına sürünce çok kahve durdu ben de yaşlı gizi. sadece çerçeveleyince fena durmuyor. wish me a rose favorim. yapıları çok yumuşak yağ gibi kayıyor bu nedenle uçlarının sivriliğini hemen kaybediyor. onun dışında bu fiyata alınacak en şahane dudak kalemleri bence.

 17. Güzel¸ uygun fiyatlı ve çok yumuşak yapılılar. Hatta o kadar yumuşak ki ucu hamur gibi eğilip bükülebiliyor. satin mauve rengi dudağımda beklediğimden çok daha fazla koyu durmasına rağmen severek kullanıyorum. Bir de şu var¸ yetersiz renk skalasına sahip.

 18. Bu kadar ünlü olmasına çok şaşırdığım ürün olmuştur. Bende in the nude rengi var¸ alalı 1-2 sene oluyor. Aldığım dönem dudağıma tamamen sürüp üstüne gloss ile kullanıyordum. Ama bana biraz yaşlı işi geldi. Ten rengimden olabilir¸ çok kahve durdu. Bi süre kullanıp sonra da kaybettim. O dönem pek duymadan şans eseri almıştım¸ sonra internette yazılarını okudum şöyle süper böyle süper diye¸ üzüldüm vallahi hakkını veremediğimi düşünüp. Çünkü cidden ne sürüm olarak ne kalıcılık olarak bir farkını görememiştim. Ama bu başlığı da okuyunca karar verdim bir kez daha deneyeceğim. Daha pembe renklere bakayım bu sefer¸ bu girdiyi editlerim.

 19. nesi bu kadar sevildi anlayamadığım kalemler. benim dudağımda kalıcılıkları pek yok¸paramparça saçma bir şey oluyor bir iki saate.

 20. femme fatale renginden iki adet bitirdiğim¸ kremsi yapısıyla rahat sürülen ama çabuk dağılan fiyatına göre performansı iyi olan dudak kalemleri. ruby woo ile çok yakışıyor.

 21. femme fatale rengini tüm kırmızı severlere önerdiğim dudak kalemi. Sürümü kolay ve oldukça kalıcı. Bi göz kalemi¸ rimel¸ bi de bu kalem sade ve etkileyici bir makyaj için yeterli ¸)

 22. dudak kalemleri bazı high end markalarla yarışacak cinsten bence¸hele bir nude rengi var ki her gün kesinlikle kullanıyorum bunu farkettim 🙂 yapısı dokusu resmen bebeksi bir pürüssüzlükte¸kolay sürülüyor ve pigmentasyonları gayet fiyatina oranlı şahane.

 23. kalıcılığı sıfırın altında eksi 35 olan dudak kalemi¸ ama 06 satin mauve renginden vazgeçemiyorum. acaba bu rengin aynısı ya da çok yakın¸ mat bir ruj bilen var mıdır?

 24. dudak kalemleri beni benden alan markadır. O kadar kremsi ve dudakta o kadar güzel duruyor ki. Fiyat performans eğrisinde çığır resmen.

 25. bir adet cute pink adında liplinerim oldu huhuu. 3 küsüratlı fiyatıyla boyudan büyük işler yapıyor bence. dudakta kayıyor ve rengini tam anlamıyla veriyor. kalıcılığından da memnun kaldım. şayet raflarda bulabilirsem diğer renklerine de talibim.

 26. 6 ve 11 numarasına sahibim .bence harika! renk vermesi yumuşaklığı.Daha önce golden rosenun dudak kalemi almıştım fakat tüm dudağıma mümkün değil süremiyordum.O kadar kuru ki sürdüğüm an dudaklarım resmen işkenceye uğruyodu.Demem o ki essence 3¸75 liraya harika gidin alın 🙂

 27. Herkes bu kadar övünce dayanamadım aldım. Normalde dudak kalemi kullanmam ama çok sevdim ruj niyetine dahi kullanmak mümkün. Tüm renkleri aldım her eve lazım. Yumuşacık ve kalıcı da

 28. ne zaman kırmızı ruj sürmek istesem bu kalemlerin femme fatale rengini tüm dudağıma sürüyorum sonra o görüntü tek başına o kadar hoşuma gidiyor ki üzerine ruj sürmekten vazgeçiyorum.kırmızı sevenler 14 femme fatale’i denesin derim.

 29. bende wish me a rose rengi bulunandır.hepsini swatchlamıştım diğerlerinde de gözüm kaldı. en yakın zamanda gidip bana uygun birkaç rengini daha alacağım. çok kremsiler¸ çok güzel sürülüyorlar. mat bir ruj olarak bile kullanılabilir. bazı diğer dudak kalemleri gibi dudağınızı delerek sürmenize gerek kalmaz. ben wish me a rose rengine bayıldım. fiyatı da gerçekten çok uygundu. rahatlıkla tavsiye edebilirim. dudak kalemi arayışınız varsa alın deneyin. bir çok markaya göre daha kaliteli buldum essence’in dudak kalemlerini.

 30. karaborsaya düştüğünü düşündüğüm dudak kalemleri. gratis ve rossman’ın hangi şubesine baktıysam ya hiç ürün yok ya da en fazla 2 tane aynı renkten oluyor. in the nude rengini kullanıyorum¸ kesinlike her tene gidebilecek bir renk. kalıcılığı da fena değil. bulabilirsem hot chocolate rengini de edineceğim.  swatchları buradan görülebilir

 31. bloglarda öyle çok bahsedilmişti ki 2 tane rengini aldım ikisi de beklediğim kalıcılığı ve renk tokluğunu vermemişti diye hatırlıyorum. belki ileride tekrar denerim ama ilk düşüncem biraz yetersiz oluşu.

 32. Ben de övülünce gidip 2 rengini aldım.06 satin mauve¸ harika bir renk. Ben tek başına dudaklarıma bunu uyguladığımda bile görüntüsü harika oluyor. 12 wish me a rose ise dudaklarımın tamamına uyguladığımda¸ parça parça iğrenç bir görünüm ortaya çıkardı. Sadece kenarları çerveleyince bile o tatlı pembemsi renk bir süre sonra yerini iğrenç bir fuşyaya bıraktı.Velhasıl renge göre yapısı değişiyor bu kalemlerin. Bir emily asla değiller.

 33. hiç bir gratiste aradığım renklerine denk gelemedim haftalardır.stoklarını yenilemiyorlar essence’te biliyoruz ama sinir ediyor insanı.ne aradığım renkler ne de essence maskaram yok.tek bulabildiğim renk kırmızı dışında cute pink olduğu için onu deneyebildim ve bayıldım.çok güzel bir renk hafif mürdüm.ben tüm dudağıma ruj olarak kullanıyorum ve bitmek üzere.bitince de hemen yenisi alınacak.

 34. fiyatına göre çok çok iyi bir performans çıkaran kalemdir. sürüşü yumuşaktır¸ ruj gibi tüm dudağınıza uygularsınız¸ oh mis. yapısı biraz yağlı ve kalıcılığı ortadır.

 35. Çok uygun fiyatlı¸ kalıcılığına bayıldığım dudak kalemidir. Keşke rujlar kadar geniş renk yelpazesine sahip olabilse. Flormar’ın rujuna verdiğim paranın bunun yanında kalıcılık konusunda çöp olduğunu düşünüyorum.

 36. 06 satin mauve rengine sahibim. Burada Yazılanların aksine ben pek beğendim. Elimde bulunan renge göre değerlendirirsem rengi dudağımda bildiğiniz mor duruyor. Evet sürümleri çok kolay ama bu kolaylık sürülürken ucun kırılmasına da sebep oluyor. Ayrıca kalıcılıkları kötü. 3.75 buna vereceğime emily’e 2.5 veririm misler gibi de kullanırım.

 37. 06 satin mauve rengine sahip olduğum¸ çok beğenerek kullandığım dudak kalemi. bazı cicişlerin aksine ben hiç kırılma yaşamadım¸ ve çok yumuşak olduğu için sürümü inanılmaz kolay¸ bazen tek başına bile sürdüğüm oluyor.Kalıcı mı derseniz normal birine kalıcı gelmeyebilir ama bende 3 saat falan durması bile bir mucize.

 38. dudak kalemi mi ıyy diyen biri olarak beni kendine çekebilmiş dudak kalemi. çok doğal duran bir rengi vardı¸ kaybettim. aynı numarayı bulamadım sonra. elimde 05 soft berry ve 12 wish me a rose var. ikincisini daha çok seviyorum ve kullanmam gerekiyorsa sadece onu kullanıyorum.

 39. dudak kalemleri başarılı olan marka. kadifemsi dokunuşu¸ kolay sürümü¸ pastel tonları ile birçok ünlü markaya muadil olabilecek özellikte. üstelik nar çiçeği-gül kurusu- nude tonlarında rujlarla da iyi bir ikili oluşturuyor.

 40. Yapıları yumuşak¸ ama tüm dudağa sürüldüğünde bir ruj dokusu vermeyen kalemler. Kalıcılıkları bir rujdan fazla ama bir dudak kalemine göre düşük sayılabilir. 8 red blush rengi en sevdiğim ve tekrar alacağım tek renk¸ bordo rujlarla uyumuna bayılıyorum¸ rengi açık bir bordo olduğu için rujun altına sürüldüğünde rengi koyulaştırmıyor ve homojen durmasına engel olmuyor. 10 ve 7 numaraları klasik renkler¸ 10 Femme Fatale soğuk alttonlu bir kırmızı¸ 7 cute pink orta koyulukta bir mavi-pembe. 5 Soft Berry rengini testerı olmamasına rağmen almıştım. Bir dudak kalemi hiçbir rujla mı gitmez? Soğuk¸ kahvemsi/grimsi bir mor rengi¸ bordo ve mauve rujlara da uyduramadım.

 41. Red blush var bende. Sürümü yumuşacık cok kalıcı ve rengi cok güzel bir kırmızı-bordo. Ayrıca cok da ucuz. Bittikçe alacağım bir ürün.

 42. 06 satin mauve rengine sahip olduğum¸ uygun fiyatlı ürün.rengi hafif mor alt tonlu bir gül kurusu. kış için daha iyi gibi sanki ama pek çözemedim. Güzel¸ doğalımsı bir görüntü veriyor ancak pek kalıcı değil gibi¸ çabnuk kuruttu dudaklarımı bir de. Uzun süredir emily dudak kalemlerini kullanan biri olarak nedense pek ısınamadım¸ sürerken çok geriliyorum.

 43. Bu kalemlerle karşılaşana kadar dudak kalemlerine karşı sağlam bir antipatim vardı. Kim bilir belki de beni iten şey koyu kahverengi kalemle dudak çerçeveleyip pembe sedefli ruj süren hanımlar olmuştur. Lakin bu kalemlerle tanıştığım günden beri elimin altından gitmiyorlar. Çoğu zaman ruj olarak tek başına kullanıp gerek duyduğumda ise üzerinden uyumlu bir rujla geçip kalıcılığı artırıyorum. Yeterince yumuşak ve dudağı asla zorlamadan sürülüyor. Yapmanız gereken kullanmadan önce dudağınızı hafifçe nemlendirmek olmalı. ) Tazelerken de zorluk çıkartmayan¸ tadından yenmeyen tatlı kalemler 🙂

 44. 06 satin mauve rengine sahibim. Yapısı inanılmaz yumuşak¸ sürümü oldukça kolay¸ fiyat- performans açısından başarılı. Dudaklarımı kurutmadı. Kesinlikle denenmeli.

 45. Her türlüsü¸ her rengi çok çok iyi olan dudak kalemi. Her rujumun altına mutlaka sürerim. Renk skalası da oldukça geniş. Sürümü çok kolay¸ düzgün sürüldüğünde kalıcılığı çok iyi¸ rujun da kalıcılığını direkt olarak etkiliyor. Kesinlikle en çok kullandığım dudak kalemi markası.

 46. Sanırım böyle bir ürün hiç var olmadı. Kulaktan kulağa bir duyum sadece. Zira 3 tane gratis dolaştım bir tane dahi bulamadım. bütün standlar boş. Performansının fiyatına göre çok muhteşem olduğu söyleniyor. uslu bir çocuk olursam bir gün ben de görürüm belki.

 47. geçen yıl ki doğum günü hediyelerimdendi bende iki rengi var 07 cute pink ve 08 red blush ikisini de çok seviyorum bazen ruj olarak kullanıyorum tekrar etmeme gerek yok ama söylemeden geçemiycem fiyatlarına göre muhteşemler

 48. Bir fiyatlarına bir de performanslarına bakınca şok geçirmeme sebep olan ürünler. Çok çok severek kullanıyorum. Her gratis şubesinde istediğim rengi bulamadığımdan nerede farklı rengini bulursam rengi çok tercih etmeyecek olsam bile alıyorum. Bravo be essence.

 49. Bir heves transparan olanını aldım.bloggerlar tarafından bariyer oluşturuyor ruju taşırmıyor vs diye reklamı yapılıyordu.Sonuç:mum gibi bir şey bariyer oluşturduğu falan da yok.

 50. Hem ucuz hem de kullanımı rahat dedikleri bu olsa gerek. Bende 12 Wish me a rose var ve gerçekten rengine ve yapısına bayıldım.

 51. dudak kalemi kategorisinde kaliteli bir ürün¸ kolay sürülüyor¸ kalıcı. Ama yanlışlıkla taşırırsanız silmesi zor oluyor. Fiyatı da uygun.

 52. sürümü kolay fiyatını hak eden hatta fazlasını hak eden tüm renkleri kullanışlı nadide ürün. 06 rengi mevcut the balm’ın Instain Houndstooth blush ile kombin yapıp aşk yaşıyoruz.

 53. 11 in the nude rengini severek kullandığım üründür. Çizgilere dolmaması¸ dudağı kurutmaması¸ kalıcılığı ve fiyatı ayrı bir olay.

 54. Severek kullanıyorum hem yumuşacık hemde uygun fiyatlı. Sizi zorlamadan bir profesyonellik gerektirmeden süreceğiniz dudak kalemi. 08 numaralısını altına nemlendirici sürüp uyguluyorum tam istediğiniz bordo mat ruj oluyor kendisi.

 55. Gratis ve rossmanlarda satılan¸ genelde pek bulunamayan¸ bulunduğu an kapılması gereken¸ yapıları yumuşacık¸ sürümleri kolaycacık¸ bende kalıcılığı da gayet iyi olan dudak kalemlerini bana sevdiren tatlışlardır. In the nude rengini zaten bilmeyen kalmamıştır beyaz tende resmen efsodur. fiyatları zaten 3.75 olmakla beraber hepimizin gönlünü fethetti. 🙂

 56. in the nude rengini almayı kafama koyup¸ gittiğimde satin mauve ve wish me a rose renklerini satın aldığım¸ fiyat-performans açısından çok başarılı bulduğum dudak kalemleri. sabitlenmesi¸ yumuşacık yapısı ve kolay sürülmesini çok sevdim. satin mauve’u bazı vlogger’larda görüp çok beğenmiştim fakat bende öyle durmadı¸ hiç kullanamadım anca evde canım sıkılınca sürüyorum 😀 wish me a rose ise tam prenses pembesi tek başına da¸ başka rujların altında da güzel duruyor. memnun kaldım¸ birdahaki sefere in the nude ve transparan dudak kalemini almayı düşünüyorum.

 57. Femme fatale magaza ışıklarında tam aradığım bayrak kırmızısı gibi duruyordu hemen aldım ama gratisten çıkıp bakınca bayrak kırmızısıyla alakası olmadığını gördüm. Soğuk kırmızı arayanlar için ideal¸ pembe rujlar için iyi bir zemin rengi ama bir bayrak kırmızısı değil.

 58. dudak kalemi kullanmayı sevemeyen biri olarak ( hep unutuyorum) aldığım ilk markaydı. Hiç değiştirme gereği duymadım hem ekonomik hem yumuşak ve renkleri hoşuma gidiyor

 59. seffaf olanindan en sonunda ucu erimemis bir tane bulup aldim.bugun kullandim ancak bunu surmem birsey degistirdi mi ona tam emin olamiyorum

 60. sutlukahve’ye kesinlikle katılıyorum¸ bir tek ben fark ettim sanıyordum bu yapı değişikliğini. yeni halleri beni çok üzmüş kalemlerdir¸ zira satin mauve hayatımın ruju idi.

 61. bu kalemlerin yumuşaklığından bahsedildiğine çok rastladım ama yumuşaklık deyince benim aklıma hep elimdeki en yumuşak dudak kaleminin ayarında bişey geliyodu. geçtiğimiz günlerde bi tane de ben edindim bu dudak kalemlerinden. femme fatale rengini aldım ilk olarak. yumuşaklığı gerçekten efsaneymiş. benim elimdeki yumuşak dediğim dudak kalemleri onun yanında hikaye yani. fiyatları da harika. tam seriyi tamamlamalıklar.femme fatale rengine gelince çok güzel soğuk bir kırmızı. elbette tek başına da kullanılabilir ama ruby woo ile beraber kullanmak için çok ideal. bunun için hiç mac’in dudak kalemine para vermeyin derim.

 62. Fiyatları yanılmıyorsam 3.25 tl civarında olan dudak kalemi. Yapısı efsane yumuşak çok öven bir kalem. Ah bir de kalıcı olsa.

 63. Yapılarına ne olmuş ya 🙁 ağlamak istiyorum cidden elimde eski seriden bi kaç renk var onlar nere yeniler nere üstelik en sevdiğimi (06) ben tekrar alırım diye kardeşime vermiştim offf 🙁 renkler hala güzel neyse ki. Not: bulabilirseniz eski serinin kapakları gümüş rengi¸ onları tercih edin…

 64. hala hangi akla hizmet yapılarını değiştirdiklerini anlayamadığım dudak kalemleri grubu.durup durup essence’e kızıyorum¸ sonra oturup üzülüyorum¸ allah daha büyük dert vermesin¸ amin.edit: bence bu işin içinde mac¸ nars¸ chanel gibi büyük firmaların parmağı var. biraz komplo teorisi tadında ama bence mantıklı 🙂

 65. ne kadar kaliteli olduğunu bilmeden femme fatale’ını aldığım ve bu şekilde tanıştığım dudak kalemleridir. Bence mac dudak kalemleriyle yarışır. ayrıca mac brave rujum dudağımda ölü gibi durunca sıcak bir pembe kalemle canlandırmak istediğim için essence cute pink’i aldım geçenlerde ve bayıldım! ben böyle güzel bir pembe görmedim cicişler. bir yıl sonra gelen edit: cute pink sadece ilk zamanlar rengini verdi¸ sonra nasıl başardı bilmiyorum ama duvar oldu renk vermedi. öyle kötü bir yapısı vardı ki o güzelim rengine üzüle üzüle attım.

 66. ilk red blush rengini aldım ve bayıldıım. dudağınıza lip balm sürdüğünüzde ortaya kusursuz bir görüntü çıkıyor. sonra gidip bulabildiğim tüm renklerini aldım ve çok ucuz.

 67. henüz birkaç gün önce ilk defa bi essence dudak kalemi edindiğimi ve yumuşaklığına mest olduğumu belirtmiştim. bugün bi arkadaşımı gratise soktum sırf bu kalemlerin ne kadar yumuşacık olduklarını göstermek için. bitanesini bileğimizde denedik¸ hiç de benim aldığım kalem gibi yumuşacık değildi çok mahçup kaldım. iyi ki istediğim renkler yokmuş ve iyi ki denemişiz dedim :/ seri yenilenmiş ve artık eskisi kadar yumuşak değil diyenler var umarım o denli sert değillerdir¸ umarım benim denediğim kalemde fabrikasyom hatası filan vardır kazık gibiydi ya :/

 68. Femme fale ve red blush en iyi kırmızı rujlara taş çıkartır. Yapısı yumuşak çoğu mat rujdan kolay sürümü. Bayılarak kullanıyorum

 69. Ben henüz daha çok yeni aldım ve aşırı memnunum o yumuşak yapısı ve kalıcılığı gerçekten çok hoş.Hem çoğu rujun alt yapısını hazırlayabiliyorum hem de sadece onu ruj gibi kullanabiliyorum. Gerek renkleri gerek kuru olmamalarıyla en sevdiğim dudak kalemlerinden biri kesinlikle tavsiye ederim.

 70. Bende satin mauve rengi var. Bu dudak kalemi ile bütün dudağımı çerçeveliyorum dudak kenarlarımı rengi arttırarak boyuyorum daha sonra dudağımın ortasına çok az geçiyorum üstüne (bkz: mac honeylove ruj ) u geçince dolgun nude dudaklara sahip oluyorum. bittikçe alınabilecek dudak kalemlerinden ama eski ambalajlı bulamıyorum malesef değişti ve renk tonu farklılığı olduğunu düşünüyorum sanki ilk dudak kalemleri daha orjinal bir renge sahipti.

 71. Keşke yenilenmeseydi de bizde ruj gibi kullanmaya devam etseydik. Eski yapıları çok güzeldi yumuşacık ruj gibiydi. İn the nude kaleminin hastasıydım. Bugün yedeklemek istediğimde kapağı da gövdesiyle aynı renkte olanı aldım. Evde deneyince ise benim için hayal kırıklığı oldu. Pastel boya gibi yapısı var. Bu yeni halleri çok kötü olmuş.

 72. daha önce satın mauve rengini kullanmış biri olarak farklı bir renge şans vereyim dedim ve yenilenmiş paketlerinden 15 honey berry rengini aldım.yapısı aynı bana göre.kalemlerin bulunduğu ortamın sıcaklığıyla da alakalı olabilir bence farklı görüşlerin olması.sonuç olarak kimseye bu rengi önermiyorum almayın lütfen bitirmeyin gözünüzü seveyim bayıldım ben buna.

 73. farklı farklı bloger ve vloger ların övgüleri üzerine merak edip daha yeni honey berry rengini aldım. Gerçekten de beklentilerimi renk ve doku olarak tam anlamıyla karşıladı diyebilirim. Kalıcılıkları biraz düşük. Ama gün içinde tazelendiğinde hiçbir sorun kalmıyor ortada ¸)

 74. Arkadaşımın tavsiyesiyle geçen mayıs ayında red blush rengine sahip olduğum dudak kalemi. Ürün fiyatı oldukça uygun¸ performans olarak da memnun kaldığım bir dudak kalemiydi. Fakat hala bitirebildin mi diye sorarsanız. Hayır. : D çünkü rengi çok kırmızı geliyor bana ve dudaklarım da kalın olduğu için çok fazla dikkat çekiyor. Bir keresinde sürdüğümde annem bakıp “dudakların çok fazla olmamış mı” demişti. Aslında bu rengini ne kadar iyi verdiğinin de göstergesidir. Red blush renginden sonra nude bir ton olan honey’li dudak kalemini de aradım. Fakat nude tonların kendime yakışmadığını fark ettikten sonra bu sevdamdan vazgeçmiştim. Bu da böyle bir anımdır.

 75. Kaç gratis şubesi gezdim İstanbul ve İzmir’de femme fatale dışında diğer renklerinden eser yok¸ hep tükenmiş.Rossmann’lara uğramanızı tavsiye ediyorum¸ 3-4 çeşidi bulunuyor genelde.

 76. övgüler sebebiyle merak edip bugün nihayet cute pink isimli rengini aldığım ve odun gibi bir şeyle karşılaştığım dudak kalemi. yapısı değişmiş yazmıştı zaten buradaki herkes. bu ne oğlum ya¸ rahatsız mısınız niye bozuyorsunuz güzelim kalemi?

 77. fiyatlarına göre çok kaliteli olan kalemler. 15 honey berry rengi yedeklediğim tek makyaj malzemesidir hayatta. ruj olarak kullanıyorum ve böyle tatlı¸ canlı bir pembe olamaz. 06 satin mauve rengini görkem karmanın mac faux ruj için bu dudak kalemini kullandığını söylemesi üzerine almıştım. muhteşem bir renk. ama çok sarı olduğum için yakışmadı. in the nude ise güzel bir renk. koyu göz makyajlarına çok güzel gider.

 78. Açıkçası fiyatına göre şahane performansı olan benim en favori makyaj ürünlerimden. Hatta son zamanlarda çoğu zaman bir dudak balmı sürüp üstüne ruj yerine sadece bu kalemden sürüyorum. Daha kalıcı oluyor rujdan.

 79. Ben bunlara aşığım ya aşık. Bütün seriyi evine topladım ve tek başına kullanıyorum çok da seviyorum. Normalde hiçbir şekilde iltifat almam makyajımdan falan ama ne zaman şunlardan birini sürsem özellikle honey berry herkes soruyor.Yapısı yumuşacık kayıyor dudakta.bazıları bundan dolayı sevmeyebilir.benim dudağımı altına lip balm sürmememe rağmen hiç kurutmadı.ayrıca fiyatı çok uygun.

 80. bugün yapısının değiştiğini unutup cute pink rengini denemeden aldım. bu sefer hiç beğenmedim. çok sert. sürülmesi çok zor. rengini iyi vermiyor. kısacası bu yeni hallerinden hiç memnun kalmadım. bir daha da denemeden almam.

 81. 08 red blush kırmızı rujlarla uyumu mükemmel ve 11in the nude rengi ise nude rujlarla uyumlu olmakla birlikte dudak rengi olduğu için rujsuz bile kullandığım olmuştur. bu iki renk en sevdiklerim arasındadır

 82. 2 sene kadar önce alıp da kullanmadığım soft berry dudak kalemimi buldum¸ gece gece üşenmedim sürdüm. Resmen bayıldım¸ yapısı çok yumuşak. Rengi de aradığım bir renkti¸ bende mac smoked purple’ın daha açık rengi gibi durdu.edit: şimdi üzerinden heroine ile geçtim daha bir güzel oldu.

 83. Yapısı ve sürüşü inanılmaz yumuşak ve kremsi olan¸ fiyat performans açısından oldukça başarılı olan dudak kalemleri. Yalnız bu kalemlerin renk skalası çok dar¸ bu da beni bir hayli üzüyor çünkü kalemler gerçekten çok başarılı. Dudakta herhangi bir kurutma yapmıyor ama yine de altına bir lip balm sürmekte fayda var.

 84. Ben bu soft berry’i ne çok aradım bir bilseniz. Neyse ki kavuştum ve bir daha bırakmam gibi. Soft berry ile Pastel daylong kissproof 20’yi çok severek kullanıyorum.

 85. Gri kapaklı eski seriden Femme fatale rengini arayan varsa bugün izmir Girne şubesinde eve kozmetikte 1 tane vardı.

 86. Geçen sene instagramda bir blogger tavsiyesiyle aldığım dudak kalemi. Çok memnun kalmıştım hatta bazen lip balmla beraber sadece bunu kullanıyordum. kısa bir süre önce yenisini aldım ama sanırım içeriği değiştiğinden yapısı sertleşmiş ama yine de çerçevelemek için rahat kullanabiliyorum. iki arkadaşım eski seriyi denemeden ilk kez yenisini aldılar¸ gayet memnunlar amma eskisini bilince bende memnuniyetsizlik oldu azcık da olsa :).

 87. eski seriden red blush rengi var bende. rengin adı ayrı güzel¸ kendi ayrı güzel¸ yapısı ayrı güzel. altına lipbalm sürmeden kalıcılığı çok güzel. normalde kırmızı rujlara bayılıyorum ama sürünce cennet mahallesi karakterine dönüyorum. bu rengin en sevdiğim tarafıysa tokluğu. hiç sırıtmıyor. o kadar güzelki. gideyim de polar pijamamın üzerine süreyim bir kez daha

 88. Herkesin övgüsünü gördüğümde oldukça merak ve satın alma isteği uyandıran ürün. Şimdiye kadar ne istanbulda ne de izmirde girdiğim hiç bir gratiste bir rengi bile yoktu. Dudak kalemine de ihtiyacım vardı ama essence’ten ümidi kesip başka markalara yönelicekken arkadaşımda gördüm ve denedim. Gerçekten harikaydı¸ yumuşacıktı. Almayı kafaya koydum. Bugün profilo avmde denk geldim ve 05 soft berry rengini aldım. Zaten son iki taneydi diğeri fuşya idi fazla bi seçeneğim de yoktu. Geldim şimdi denedim ve o daha önceki yumuşaklıktan eser yok¸ sürümü aşırı zor. Zaten yazılmış formülasyonu değişmiş diye ama yine de umudumu kesmeyip biraz da hava sıcaklığına bağlamak istiyorum. Biraz kaloriferin üzerinde bırakıcam belki yumuşar. Öyle olursa editler buraya not düşerim kızlar.Edit: evet şu kaloriferin üstüne koyma mevzusunu denedim.ilk sefer fazla bıraktım unutmuşum orda¸ fazla yumuşadı ve sürerken ucu düştü.ama bugün sürmeden bir beş-on dk önce bıraktım tam kıvamında oldu¸sürümü kolaylıştı.üzerine ruj sürmeme bile gerek kalmadı.

 89. 3 farklı şehirde 5 gratise sormama rağmen hiçbir şekilde “honeybun” rengini bulamadığım kalem.Ya üretilmiyor ya da gelir gelmez bitiriyor millet.

 90. dudak kalemlerine ne yaptıysa yapanin evine ateşler salınsın. o yumuşacık dudak kalemleri gitmis yerine kazik gibi cirkin kalemler getirmisler. ilk baktigim yerde dedim herhalde benim baktigim bozuk essence yapmaz kiymaz ama baska kozmetikcilerde de durum ayni olunca anladim ki artik 3.75 e aldigimiz o muhtesem kalemler yok. gri kapakli olan eski serisinden ne kadar memnunsam yeni serisine o kadar küfür ediyorum. tamam iste yapmissin guzel bi kalem e ucuzsun da aliyoruz seviyoruz daha hangi akla hizmet formül değiştirip kafana gore is yapiyorsun anlamadim ki. bu firmalarda formül gelistirenler hic mi okumuyorlar kullanici yorumu neyim te allam. neyse sinirimi bozmayacagim o eski gri kapakli muhtesem dudak kalemlerini buldugunuz yerde ucer beser aliniz. yenilerini ise elinize dahi almayiniz.

 91. Aynı sorunu bende farkettim eskiden elimde olan 06 numarasıyla yeni aldığım 06 numaralı kalemi yapı olarak çok farklı.Eski kalemi ruj gibi bütün dudağıma sürüyordum.Fakat yeni formu çok sert ve dudaklarımı zedeledi resmen sürerken.

 92. dudak kalemlerinin akıbetini an itibariyle öğrendim sözlük. o yumuşacık kalemlerin yerini hiç bişey tutamaz. yani benim açımdan öyle. yedeğimde 2 adet mevcut olmakla birlikte onlarda tükendiğinde jübilesini yaparız bi ara sevgili cicişler.

 93. dudak kalemlerine yapılan övgüyü artık hak etmediğini düşündüğüm markadır. flormar’ın kalemleri daha yumuşak. çok beğendiğim bi renk olmadığı sürece bi daha almayacağım.

 94. yapılarının değiştirilmiş olabilecegi dudak kalemidir. ben bir gratis çalışanına satin mauve dışındaki renklerin kütük gibi oldugunu sürülemedigini söyledigimde o renk dışındaki renkleri almamam gerektigini ve yapılarının değiştiğini söylemişti.

 95. Büyük kurtarıcı olur kendileri. yumuşak yapısı ile sürümü kolaydır¸ koku açısından biraz kötü kokmakta ama idare eder. özellikle in the nude wish a rose ve satin mauve tavsiye edilir.

 96. son çıkan serisi gerçekten berbatmış. yeni deneme şansım oldu. kupkuru¸ zor renk veriyor. nerede eski formüllü in the nude¸ nerede yenisi. gri kapaklı bulursanız kapın.

 97. tek cümleyle “olmayan dudak kalemi” olarak tanımlanabilir. yok yok yok. geldiği zaman da tek rengi geliyor. mesela 10 tane 7 numara gibi. karışık her renkten bulmanız mümkün değil. yapıları biraz sert renkleri güzel fiyatları uygun ama..ama işte

 98. Sürümü kolay¸ renk vermesi de gayet başarılı bence. Kalıcılık konusunda kullandığım bütün kalemler aynı geliyor bana. 6 numarasını kullanıyorum. Her gittiğimde bakıyorum mevcut renklere ama genelde farklı bi renk göremiyorum. Ya gelmiyor ya da hemen tükeniyor sanırım. Bittikçe kullanacağım bi ürün.

 99. bir bulsam her rengini alacağım dudak kalemi serisi. fakat ne zaman gidersem gideyim sadece bir-iki tane buluyorum onlar da tester ya da ambalajı açılmış oluyor. ve her gidişimde de daha önce gördüğüm kalem. hiç mi gelmiyor anlamış değilim¸ sorunca geldi ama bitti deniliyor. bence hiç gelmiyor.bu nedenle essence online alışveriş imkanı tanısa süper olur diye düşünüyorum.

 100. Parlatıcının kalıcılığını artırmak için dudak kalemi arıyordum. ciciş’ye bakıp wish me a rose alayım dedim ama hiç tavsiye etmiyorum. Rengi çok hoş duruyor ama dudaklar kuruysa çok kötü duruyor¸ altına lip balm uygularsanız yağlı yağlı duruyor¸ çizgilere doluyor. Belki diğer renkler öyle değildir¸ bilemedim.

 101. Çok zor bulunuyor¸ malum essence standları hep bomboş. neyse¸ buldum bir kere aldım. o kadar sert ki ve hiç kalıcı değil. neyseki 3-4 tl bir şey de çok üzülmedim. arada rujların altına sürüyorum ama çok kurutuyor.

 102. burada bu kalemlerin eski serilerinin (gri kapak) daha iyi olduğunu okumuştum. ben yeni serisinden iki tane almıştım (bkz: essence 15 honey berry dudak kalemi) ve (bkz: essence 12 wih me a rose dudak kalemi) ama kıyaslama şansım yoktu. geçenlerde metrocity migros’ta essence standı görünce bir bakayım dedim. o da ne! gri kapaklı seriden dudak kalemleri. sadece iki tane kalmıştı biri cutie pink mi ne biri de honey berry. eve geldim karşılaştırdım. hakikaten büyük ve kötüye doğru bir değişim geçirmiş yeni seri. kesinlikle daha kuru ve tonları farklı yeni kalemlerin. demem o ki kastın neydi essence?

 103. Cute pink ve femme fatale renklerine sahibim çünkü Gratis stoklarında bu iki renkten başka bir renk neredeyse hiç görmüyorum. Gerçekten fiyatına göre güzel kalemler. Bilhassa Cute Pink’İ çok sevdim. Note’un bayılarak kullandığım 403 mattemoist rujuyla çok uyumlu.

 104. 11 numaralı in the nude rengini kullanıyorum. yumuşak sürümlü orta kalıcılıkta fiyatına göre uygun bir lipliner.

 105. Sanırım bende tüm renkleri var. Pure pink rengini dudaklarıma uyguladıktan sonra nude renklerde ruj uyguluyorum benim mat ve koyu renkli dudaklarım için mükemmel nude ruj karışımı oluyor. en güzel tarafı ruja gerek kalmadan da harika bir şekilde kullanabilmemiz.

 106. Geçenlerde denemek için wish me a rose rengini aldım(niyetim satin mauve idi fakat bulamadım). dudaklarımı kurutan¸ sert ve sürümü zor¸ kusurlu kupkuru gösteren bir kalem oldu. Sevemedim.

 107. 05 soft berry kalemi hayatımda kullandıgım en güzel renklerden bitanesi resmen sürünce kendimi piremses gibi hissediyorum!

 108. Bu satin mauve kalemin eski ve yeni versiyonu varmış sanırım formülünü değiştirmişler. Ben yaklaşık 2hafta önce aldım ama yeni mi eski versiyonmu bilmiyorum. Tam dudak rengimi yakaladım herhangi bir rujla kullanmadım henüz. Zira kendisi ruj gibi. Kalıcılığı iyi bir şeyler yediğim içtiğim zaman içini dolduruyorum o kadar. dudaklarımı roaccutane kullanmama rağmen kurutmadı çok memnunum. Fiyatı 4tl civarı.

 109. Elimde eski seriden in the nude¸ ve yeni seriden satin mauve var. Kesinlikle kayda değer bi yapı farkı var aralarında. Eski seri çok yumuşak kolay sürümlü ve dudağın tamamına ruj gibi kolay sürülebiliyor ama yeni seri oldukça sert¸ belki diğer markaların dudak kalemlerine yakındır ama essence ın eski serisine göre sert bence. Yinede rengini güzel veriyor öyle çok zorlamıyor insanı. Keşke yapısını değiştirmeselerdi

 110. İki rengini kullandığım dudak kalemi.Kolay sürülmesine karşı¸ürünün çok yumuşak olması çabuk bulaşmasına sebep oluyor.

 111. çok sık kullanmadığım ama genel olarak başarılı bulduğum ürün. bence biraz daha kremsi ve yumuşak olabilirdi¸ çünkü dudaklarım çok hassas yapıda. renk pigmenti açısından gayet iyi¸ fiyat zaten iyi. alın kızlar alın.

 112. juice it serisinin glossy dudak kalemlerinin 01 ve 02 numarasını aldım. bu şekilde bir dudak kalemi hiç görmemiştim¸ bu kadar seveceğimi bilsem 01 numarasından birkaç tane daha alırdım. zira bir koleksiyon ürünü. bir daha nerede bulacağımı bilmiyorum.dudak kalemlerinin genelinin aksine mat ya da yoğun değil¸ sürünce sanki dudağınızın gerçek rengi kırmızıymış gibi duruyor. hani “makyaj yapmak istemiyorum ama bu halde de gitmek istemiyorum” dediğimiz zamanlar vardır ya¸ onun için sanki. maybelline balm&blush 03 numarasıyla çok güzel bir ikili benim için.

 113. 06 satin mauve rengini kullanıyorum. kullanmadan önce dudağımı güzelce nemlendiriyorum. dudak rengim kırmızı/pembe olduğu icin ben de gül kurusu gibi duruyor. az sürünce oldukca doğal¸ “my lips but better” tanımına uyuyor. essence long lasting 06 barely there ruj ile oldukca uyumlu bi ikili oluyorlar. maybelline color sensational 630 velvet beige ruj ile de kullanabilirsiniz. daha kahve tonlarında bi renk elde edebilirsiniz. kalıcılığı cok değil ama ben cok sorun etmiyorum.

 114. Bugün metroport alışveriş merkezindeki cossta ismli dükkandan honey berry isimli olanı aldım yapısı o kadar sert gelmedi bana gri kapaklı olanlarından değildi bu arada stand doluydu in the nude¸ red blush¸Satin mauve aklınıza gelebilecek her renkten 7-8 tane vardı arayanlara duyrulur

 115. Honey ve satin mauve renklerine sahibim. Essence dudak kalemlerini gerçekten beğeniyorum. Doğal bir görüntü sunuyor¸ ister ruj ile ister ruj yerine rahatlıkla kullanılabilir.

 116. Sürümü kolay¸ kalıcılığı fena değil¸ fiyat bakımından harika. Renk tonları da çok çeşitli her türlü ruja uyum sağlayan renk bulunabilir.

 117. Çok övülünce ben de bir tane edindim yanlış hatırlamıyorsam 5 tl gibi bir fiyatı vardı sonra eve geldim koştum aynamı aldım ve şoka uğradım 😀 çünkü semsertti asla renk vermiyordu falan o halde kullandım dudağımı falan bıraktım orda sonra bir kaç kez daha kullandım ucunu açtım falan şuan yumuşacık çok kolay sürülüyor ve çok güzel renk veriyor. Elim gidiyor sürekli. Az sürüp parmağımla dağıtınca sanki bişey yokmul havası veriyor çok sürüncede muazzam oluyo bendeki 09 numarası. Dudaktan çok zor transfer oluyor bu arada kahve içtim bardağa çok az geçti dedim ki “çıktı heralde dudaktan” ama hala sapasağlam duruyorduDestan yazdığımı farkettim işin özü şu ben çok seviyorum eeenn kısa zamanda diğer renklerinide alacağım yapısı rengi kalıcılığı cok güzel. Umarım pahalanmaz. 

 118. Satin Mouve¸In the nude¸Cute pink ve Red blush bayılarak kullandığım renkler aralarında en sevdiğim Satin mouve¸rengi gül kurusu dudağıma ruj gibi sürüyorum biraz kuru göründüğü için dudağımın ortasına cok hafif renksiz lip balm uyguluyorum.

 119. arkadaşımın yumuşacıklar diye övüşünden sonra gidip üç dört rengini almıştım. ama elim hep 11 numara in the nude rengine gidiyor. harika bir renk yapısı da güzel. en çok kullandığım dudak kalemi bu galiba

 120. Bende going steady rengi olan dudak kalemi. Dudakları daha önceden yumuşatmadan kullanılabilen ve fiyat performans açısından başarılı bulduğum kalem

 121. Uzun süre dudakta kalan¸ sürmesi çok kolay olan ve fiyat performans oranı mükemmel olan dudak kalemleridir. Tek eksisi bence çabuk bitmeleri. Eski seri satin mauve bazen denk geliyor.

 122. Bende satin mauve rengi var. Gayet beğendiğim ve kullandığım bir ürün. Rengi gül kurusu gibi bir renk olmasına rağmen benim dudağımda biraz daha koyu durdu ama ben yine de rengini sevdim. Ayrıca sürülmesi kolay yumuşak bir yapıya sahip. Bir daha alır mısın deseler alırım derim.

 123. Dün 05 melt your heart ve 09 going steady renklerini aldım. Yeni üretimlerinden almış olabilirim bilmiyorum tam olarak¸ üzerinde soft contouring yazıyor. 05 içinde pembelik olmayan bir kırmızı. Uzun zamandır böyle bi renk arayıp bulamıyordum¸ çok beğendim bunu. 09 olan mağazada açık kahve gibi gelmişti. Eve geldiğimde koyu nude olduğunu anladım. Hatta içinde bordo var biraz. Özgüven fışkırması yaşadığım anlarda kullanabilirim :dYapı olarak çok güzeller. Yumuşacık¸ hemen rengini veriyor. Daha kullanmadığım için kalıcılık hakkında yorum yapamıyorum. Ben tanesini 6.5 tl’ye aldım.Edit: dün rossmanda gezerken kalemlerin tanesinin 12 tl olduğunu gördüm. Yanlış mı gördüm acaba diye belki on defa baktım ama 12 tl yazıyordu kocaman. Yanlışsam düzeltin lütfen

 124. in the nude rengini almaya gitmişken satin mauve rengini daha çok beğenip almıştım. mor ve gül kurusu arasında bir rengi var. sürdüğüm zaman dişlerimin daha sarı gözükmesine sebep oluyor ve sürümü zor¸ tebeşir gibi. başka rujlarla karıştırarak bitmesini bekliyorum. eğer serinin diğer renklerinin de sürümü bununla aynı ise uygun fiyatlı diğer alternatiflere şans vermek daha mantıklı olacaktır.

 125. Asansörlü olanların kalıcılığı muazzam. Oldukça beğendim. Rossmanlarda tester konusunda sıkıntı oldugundan genelde teredddütte kalıyorum. Kırmızı rengini direk denemeden almıştım. Iyiki almışım. Hem fiyatı hem de kalıcılığı cezbedici

 126. Neredeyse bütün renklerine sahibim.Eski serisi(gri kapakli olanlar) cok daha basariliydi sanki.surumu kolay¸yumusak ve kalici.he simdikiler kotu mu? Degil ama bazı renkleri daha sert. fiyat-performans olayında sinifi geciyor.

 127. kalıcılık¸ f/p¸ yumuşaklık¸ sürüm kolaylığı¸ renk skalası konularının hepsinde sınıfı geçmiş ürünlerdir.çok başarılılar.

Siz ne düşünüyorsunuz?