“Diane 35” için 17 yorum

 1. Hayatımda ilk kez depresyona girdim¸ sebebi de bu ilaçtı. Hormonlarımdaki düzensizlik sebebi ile cildimde yer yer kistik sivilceler oluşmaya başlamıştı. Doktor tavsiyesi ile bu ilaca başladım ve beni 2 hafta içerisinde psikolojik olarak çökertti. Saçma sapan şeylere alınganlık¸ gereksiz şeylere ağlama¸ intihar eğilimi vs. gibi saçmalıklara mağruz kaldım bu ilaç yüzünden ve bıraktım. Hayıt tohumu çayı ile mutlu nesut¸ depresyonsuz hayatıma devam ediyorum. Allah da bu hapın cezasını versin.

  15
  5
 2. Doktor kontrolü olmadan asla kullanilmamasi gereken ilaç. Özellikle psikolojik rahatsızlığı olan insanlar icin mecbur kalinmadikca kullanilmamalidir. Genelde bas agrisi ve mide bulantisi yaptigi soylenir. Sirf doğum kontrol icin kullanmak ise kadina eziyettir bence.

 3. 1 seneye yakın bir süre doktor kontrolünde kullandım. Adet döngüm çok düzensizdi¸ küçük bir kist olduğunu söylemişti doktorum bir süre kullanmam gerekiyordu. ilk başladığım zamanlarda ve hatta çok uzun bir süre boyunca kafa yapım değişti diyebilirim kfhjfh :d ciddi olarak her şeye ağlamaya başladım¸ yapı olarak kıskanç bir insan olmadığımı adım gibi biliyorum ilaca bir başladım kendi kafamda senaryolar kurup ağlamaktan şişiyordum. kullandığım süre boyunca regl çok düzenli oluyordum¸ Henüz bu ay yeni bıraktım kendisini. Umarım böyle düzenli devam eder 🙁

  9
  4
 4. 50 kilonun altında ve sigara içen hiçkimsenin asla kullanmasını tavsiye etmeyeceğim¸ işini bilen bir doktor tarafından reçete edilmedikçe asla içilmemesi gereken¸ ağır¸ tehlikeli bir ilaçtır. uzun vadede zararları¸ ciddi yan etkileri olabilir ve bu risk/fayda hesabının doktorunuzca iyi yapılması gerekir. içinde hormon olan hiçbir ilacı asla kendi kafanıza göre kullanmayın¸ hiçbir amaç için. diane 35 yüzünden geçmişte hastanelik olmuş birisi olarak söylüyorum. kilo¸ bünye yapısı ve sigara kullanımına o nedenle vurgu yaptım. bunu jinekoloğuma anlatınca böyle bir şeyin olmaması lazım dedi… bende oldu ve oluyor ama.safi doğum kontrolü için asla bulaşılmamalıdır. güvenli yahut tek başına yeterli bir yöntem olmadığı gibi¸ bünyenizi mahvetmeyecek başka yöntemler mevcut. kadının doğum kontrolü adına yan etkisi olan ilaçlar içip eziyet çekmesi bana adil gelmiyor.

  3
  2
 5. Kullandığım ilk üç ay inanılmaz alınganlık¸ ağlama krizleri ve aşırı duygusallık yaratan ilaç. sürekli ağlıyordum yemin ederim. ve neden ağladığımı da bilmiyordum. erkek arkadaşıma internetten yan etkilerini okutmuştum neyse ki yoksa ilişkimizde büyük bir kriz çıkması kaçınılmazdı.pko için kullanıyordum. bende iştah açmadı ama meme uçlarımda çok ağrı yaptı. cildimi toparladı¸ saçlarımdaki yağlanmayı yavaşlattı. 2 aydır içmiyorum¸ cildim hemen yağlandı mesela.doktorum bir 5 yıl aralıksız kullanabileceğimi söyledi. umarım gelecek ay ilaca döndüğümde yan etkilerini yeniden yaşamam ve yaşatmam.

  5
  2
 6. Doğum kontrol amacıyla doktorun balayından itibaren kullanmamı salık verdiği hap. Kendisi tüm balayımı kabusa çevirmiştir çünkü nadir görülen yan etkilerde bahsedilen yoğun kırmızı cilt döküntülerim olmuştur. Daha önce hiçbir ilaca alerjim olmamıştı. Dönüşte göründüğüm dermatolog her ne kadar “üzerinizde böcek yürümüş.” gibi abuk bir teşhis koymuş olsa da ilacı kendi isteğimle kestikten itibaren döküntülerim geçti. Yeni kullanacaklara önerim¸ ilaç içeriğindeki maddelere alerjileri olup olmadıklarını bir şekilde öğrensinler.

  2
  2
 7. Geçmek bilmeyen sivilceler ve yağlanma şikayeti ile cilt doktorlarından fayda alamamam sonucu¸ acaba hormonal olabilir mi diye düşünüp kadın doğum doktoruna başvurdum. Bakınız bunu bana gittiğim cilt doktorları önermedi onlara kalsa işe yaramayan kutu kutu ilaçlar kullanacaktım. Kişi kendinin doktoruymuş meğer gerçekten de. Önerim¸ kesinlikle tahlil yapılmadan krem bile sürmeyin yüzünüze. bakınız ben ettim neler geldi başıma¸ burada yazmak istemiyorum. merak eden olursa mesajla söylerim. Her neyse yapılan tahlil sonucunda bozulmuş olan hormon dengesini düzeltmek amacıyla 3 yıl aradan sonra tekrar kullanmaya başladığım ilaçtır kendisi.3 yıl önce kadın doğum doktoruna düzensiz adet ve aşırı kıllanma şikayetleriyle başvurmuş¸ 6 ay süreyle bu ilacı kullanmıştım. Adetlerim düzene girmişti. ancak yan etki olarak maalesef hızlı kilo almaktan vücudumda çatlaklar oluştu. Öyle aman aman bir kilo almadım. en fazla 3-5 kilo aldırdı. Ama ani olmasından dolayı çatlak oluştu dediğim gibi. kıllanmaya gelince mucizevi bir şekilde döktüğü falan yok. ama ilacı kullandıktan 3 ay sonra epilasyon yapılan bölgede kıl çıkışı durma noktasına geliyordu. hani 2-3 ay bacaklarımı alma ihtiyacı duymadım. ilacı bıraktıktan sonra kıl mevzusu eski haline döndü. pek takmadım. adetim düzeldi ve bu benim için yeterli oldu.Gel gelelim günümüze¸ dediğim gibi sivilce ve yağlanma idi şikayetlerim. vee haddinden fazla ağrılı olmaya başlayan adet sancıları. ufak tefek kistlerim de varmış ama doktorum polikistik over sendromu olmadığını söyledi. düzenli takip istedi. her ay iki kere gidiyor ve tahlil veriyorum. çünkü olması gereken bu. hormon dediğin şey insanı çok etkiliyor. tüm doktorlarda bu hassasiyet olması gerekir zira ilk kullandığımda böyle bir takip olmadı¸ 6 ay kullan sonra bırak dedi yahu. şimdiki doktorsa bahsettiğim gibi bir yaklaşımda. helal olsun. lafı uzattım. şu an ikinci kutumdayım cildim bayağı düzelmeye başladı. ilaca başlamadan bacaklarıma ağda yapmıştım şimdi doğru düzgün çıkmıyorlar ki tekrar yapayım. göğüslerim büyüdü ancak hassaslaştı da. iştah normal¸ kilom normal¸ psikolojim normal hatta ilacın olumlu etkilerinden dolayı bayağı iyi¸ midem normal.yani herkeste ilacın etkileri¸ yan etkileri farklıdır. önemli olan sizin kendi vücudunuzu¸ vücudunuzun verdiği tepkileri tanımanız¸ anlamanız ve buna bağlı olarak doktorla iletişim halinde bulunarak doğru ve gerekli tedaviyi bulmanızdır diye düşünüyorum.

  27
  1
 8. Pko olduğumu öğrendikten sonra kullanmaya başladığım hormon ilacıdır.o zaman tabi doğum kontrol hapı olduğunu bilmiyordum ilacı kullanmaya başladıktan sonra öğrendim.adetin 3.günü başlayıp her gün aynı saatte 21 gün içilip 7gün ara verilmesi gerekiyor.uzun süre kullanımda kanser olma riskinin yüksek olduğunu söyledi doktorum.önce korktum kullanmak istemedim.sonra doktorum kendi kız kardeşinden bahsetti o da doktormuş ve pko hastasıymış.ilacın yan etkilerini bildiği hâlde 10 senedir kullanıyormuş.ama ara verip bir süre başka ilaç kullanıp daha sonra tekrar diane35e devam ediyormuş.öyle söyleyince biraz içim rahatladı.bir doktor yan etkisini bilip kullanıyorsa bir bildiği vardır dedim.Tabi bu sakın gözünüzü korkutmasın.eğer pkonuz varsa düzensiz adet görüyorsanız bunun da ilerde kötü riskleri var o yüzden ilacı kullanmayı göze aldın.Bu ilacı kullanırken 6 ayda bir doktora gidip hormonlarınıza baktırın.hormonlarınız düzelmişse zaten bu ilacı kullanmaya gerek kalmayacak.doktorunuz gerekli görürse başka ilaç verir zaten.kendi başınıza bırakırsanız düzene girmiş adetiniz yeniden düzensizleşir.He birde söylemeyi unuttum.bu ilacı kullandığım dönemde ağda yaptıktan sonra tüylerimin daha uzun zamanda ve seyrek bir şekilde çıktığını fark ettim.bu da sanırım östorojen hormonunun normal seviyeye gelip erkeklik hormonunun azalmasından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

  3
  2
 9. doktorumun regl düzensizliği sebebiyle yazdığı ilaç. dün akşam 10’da içtim ilk defa¸ sabah berbat bir mide bulantısıyla uyandım. 1 buçuk saatte 3 kez kustum¸ bir şey yemediğim ve yiyemediğim halde. şuan üzerimden kamyon geçmiş gibiyim. bu ilaç beni mahvedecek ilk günden belli etti kendini. kilo konusunda bazı takıntılarım var 49 kiloyum ama zayıf hissetmiyorum kendimi. bir de üzerine zaten popomun büyüklüğünden muzdaribim. duyduğuma göre bölgesel kilo almaya yol açıyormuş bu ilaç. minik göğüslerim bu duruma sevinecek ama bir sabah kim kardashian poposu ile uyanırım diye korkmuyorum da değil. ilk günden beni bir garip etti anlayacağınız¸ kullandıkça bu girdiyi editleyeceğim sevgili cicişler. 1 ay sonra gelen edit: göğüslerimi ciddi anlamda büyüttüğünü hissediyorum ama bunun yanında ağrı ve hassasiyet yapıyor.ayrıca mide bulantısı mütemadiyen devam ediyor 1 ay olmasına rağmen. tahammül sınırı yüksek bir insanım ama bir çok şeye eskisi gibi katlanamıyorum ayrıca birileriyle saatlerce tartışma isteğim var. şimdilik durumlar böyle.

  4
  2
 10. Hormon tedavisi için 2 sene aralıksız kulandım ve bıraktığımda ayak bileklerime kadar selülitlerim vardı. Bıraktığım gibi 10 kilo verdim 2 ayda

 11. 2 senelik işkencem olan ilaç. polikistik over başlığında bu ilaçtan ve hastalık öykümden biraz bahsetmiştim. burada da iki alt başlıkla bana yaşattığı iyi ve kötü etkileri paylaşayım:iyi etkiler:cildimin ve saçımın yağlanmasında ciddi bir düşüş yaşamıştım. gün aşırı duşa giren ben 3 gün yıkamasam duracak saçlara ve nisbeten daha kuru bir cilde sahip olmuştum.normal meme büyüklüğüne sahip beni bir beden daha büyüttü. dolgun ve hoş duruyordu ancak ilacı bırakır bırakmaz gidiyor etkisi. e bir de temel etkisi düzenli regl döngüsü. bunu yazmamın sebebi şuna açıklık getirmek aslında¸ bu ilaç öncelikle bir hormon ilacı¸ ancak bu ilacı üretenler bu hormonun adet düzenini tamamen bozmasından ötürü demişler ki biz bunun kompleksini doğum kontrol formunda tamamlayalım. bu ilacın ikincil özelliğidir doğum kontrol olması yani. düz korunmak istiyorum diyenin fazladan hormona ihtiyacı olmadığından bu ilacı almaması gerekir ve bu yüzden üzerinde oral kontraseptif değildir yazar. yoksa pko hastaları gayet de bu ilacı alırken korunmuş da olur. prospektüsü iyice incelersiniz siz de çıkarabilirsiniz bu sonucu zaten¸ ben emin olmak için doktorumla da konuşmuştum.gelelim şimdi kötü özelliklerine:kilo alımı¸ dibine kadar kilo alımı1 mg tuz tüketseniz bile vücudunuzun su tutması. bu ilacı kullanırken tuz tüketiminizin limitini sıfıra yaklaştırmanız gerek ki ödemsiz kalın cicişler depresif ve sinirli bir ruh hali. hani hamilelerin her şeye ağlayan ve üzülen halleri vardır ya¸ ona bir de sinir ekleyin¸ işte sizin duygu durumunuz buyrun güle güle kullanın.özetle benim bu ilaçla yaşadığım etkiler bunlardı. bıraktığımda bir ay düzenli adet gördüm¸ sonra bozuldu yine. ben bolca hareket ederek kendim düzene soktum. kistik görüntümde azalma vardı benim ancak ilaçtan mı yoksa kendim mi başardım onu da bilmiyorum.bu ilacı iyi ki aldım mı bilemiyorum¸ hiç emin değilim maalesef. çünkü bende kıllanma ve pko hastalarının yaşadığı sivilce sorunu yoktu.herkese bol şifa diliyorum umarım kullananların işine yarar benim gibi olmaz.

  2
  1
 12. 2 haftadır kullandığım¸ jinekoloğumun polikistik over hastası olduğum ve düzensiz regl olduğum için bir de kistimin küçülmesi amacıyla verdiği ilaç.benim için olumlu yanı hapların küçük olması böylelikle kolayca yutabilmem. keşke piyasadaki tüm haplar böyle minik ve şeker tadında olsa.ilacı kullanmadan önce internette kullanan kadınların yorumlarına baktım herkes bir sürü yan etkisi olduğundan yakınmış. korktum ama mecbur kullanıyorum.her gün aynı saatte¸ yatmadan 2 saat önce içiyorum. hatta bir kere aç karnına içtiğimde midem bulanmıştı. ama acıktırdığı bir gerçek¸ son yıllarda baya kilo aldım diye bir şey yemiyorum¸ tutuyorum kendimi aç bir şekilde uykuya dalıyorum.ama kistim yok olsun¸ adet düzensizliğim ortadan kalksın diye katlanacağım.yaşadığım diğer yan etkisi ise¸ göğüslerim büyüdü daha 15 gün oldu kullanalı ama göğüslerim bariz büyüdü 1 beden falan¸ iç çamaşırlarım sıkar oldu ve göğüslerim ağrıyor. yürürken¸ koşarken baya acıyor hem de. böyle bir hassasiyet dışında fazla bir yan etkisini görmedim. umarım yorumlarda okuduğum gibi kilo aldırmıyordur.

 13. Hayatımın 1 yılını çalan lanet ilaç. 7/24 pms modunda¸ öfkeden patlamaya hazır gezmek¸ olur olmaz şeylere ağlamak¸ sürekli bir saçma triplere girmek¸ kendini tanıyamamak falan saya saya bitmez bendeki yan etkileri. Kilo da aldırmıştı biraz.Ne zamanki sevgilimden ayrılıp ilacı bıraktım¸ bütün sinir stres yok oldu. “Ben ne tatlı insanmışım aslında” demeye falan başladım.Ama hakkını yemeyeyim korunmak için kullanıyorsanız işini çok güzel yapıyor¸ seviştirmiyor bu ilaç. Sizi seksten soğutup frijit ederek doğum kontrolü sağlıyor. Garantili yani.Son bir yıldır yazz kullanıyorum çok daha mutluyum¸ yine yan etkisi var ama bu kadar belirgin değil kesinlikle.

 14. Ben iki sene kullandım. Sivilcelerimi geçirmişti¸ mide bulantısı gibi bir yan etkisi olmadı. Ama ilk ayda¸ iştah falan açmadan iki kilo aldırmıştı.

 15. Nefretim. Ciddi anlamda öyle. Üç sene evvel pko tanısıyla hastaneden ayrılmadan evvel şans eseri mr çektirince hipofizimde minik bir adenom olduğunu fark ettik. Bu adenom hormonal dengemi bozup pko’ya neden oluyormuş. Mantıklı geldi çünkü diane 35 kullanımımdan sonuç alamamıştık. O zaman dostinex’e başladım. Bilen bilir minik şişelerde cehennemlik bir haptır. İnsana bilincini yitirtir. Saatlerce uyutur. sabah bulantıları¸ migren düzeyinde baş ağrıları… O zamanlar diane 35 e şükrediyordum. Uzun süredir tedavi olmuyordum. Akışına bırakmıştım. Adet de olmuyordum haliyle ama umrumda değildi. Sonra aşık olunca işler ciddi olmasa bile aklıma ya çocuğum olmazsa düşüncesi oturdu. Sevgilimin de teşvikiyle başlamaya karar verdim. Allah kahretsin. Daha ilk tabletteyim. On beş gün falan oldu. Artık en rahat pozisyonum sırt üstü çünkü göğüs uçlarımın ağrısı yüzünden eskisi gibi yüz üstü uyuyamıyorum. Sağlıksız hissediyorum. Bazı günler tırnak uçlarımdan saç diplerime kadar ağrıyor her yanım. Olmadık saçmalıklara ağlayıp kızıyorum. Psikolojik durumum zaten stabil sayılmazdı ama ilaca başladığımdan beri herkesle aram bozuldu. Sigaraya başladım ama o daha sağlıksız hissettirdi ve haste etti beni¸ bıraktım. Alkol severim genel olarak¸ hatta hiçbir zaman hayır dememişimdir¸ onu bile istemiyor canım. Kilo aldım¸ her yanım şişti¸ bazen su dolu torbaların üstünde yürüyor gibi hissediyorum. Depresifim¸ umutsuzum. yataktan çıkmak istemiyorum. Bilgisayara bile uzanmak istemiyorum. Uzanırsam saatlerce dizi izliyorum. Eskiden takmayacağım sahnelere ağlıyorum. Her şeye gözüm doluyor. Bazen boş boş bir yerleri izliyorum. Erkek arkadaşımla aram bozuldu. Hiç cinsel istek hissetmiyorum. Özellikle beni tahrik eden şeyler yaptığımda bile hiçbir şey hissetmiyorum.Tek güzel yanı artık harika hamur işleri yapıyorum. Şeftalili yaş pasta yaptım en son. Herkes bayıldı. Edit: artık zeytin yiyemiyorum. Yağı midemi hasta ediyor.

  1
  1
 16. geçen sene polikistik over teşhisiyle kullanmak zorunda kaldığım ilaç. illet bir şeydir. doymak nedir bilmeyen benim bile iştahımı öyle bir kapattı ki akşam 9da saate bakıp ‘anaa ben kahvaltı bile yapmadım bugün’ dedirtti¸ gerçekten inanılmaz… aynı zamanda depresyona da sokar. modu daima yüksek olan biriyim ancak bu ilaç yüzünden depresyona girmemle doktorum da qlarista’ya geçmemi söyledi. aldım ancak onu da korkudan içemedim. tekrar kontrole gitmem gerek….kıl-tüy konusuna gelince bu ilacı kullanırken tüylerinizi temizlediğinizde gerçekten gözle görülür bir azaltma yaratıyor şayet tüy probleminiz hormon veya pko sebepliyse. ama bırakınca eski haline tekrar dönüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?